ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ
1 3
Ντανίλ Μεντβέντεφ
ΝΤΑΝΙΛ ΜΕΝΤΒΕΝΤΕΦ

Όπως και πέρυσι, ο Νο.2 τενίστας στον κόσμο πήρε τη νίκη επί του 23χρονου τενίστα με 7-6(5), 4-6, 6-4, 6-1 σε 2.5 ώρες και θα παίξει για δεύτερη διαδοχική χρονιά στον τελικό του Australian Open. Πέρυσι είχε χάσει από τον Νόβακ Τζόκοβιτς, φέτος θα βρει απέναντί του τον Ράφα Ναδάλ (30/1, 10.30).

Σε ένα ματς υψηλού επιπέδου, ο Στέφανος έδειχνε ικανός να λυγίσει τον... αλύγιστο αντίπαλό του, όμως ο 25χρονος Ρώσος είχε σε απίστευτη μέρα το σερβίς του, ενώ βρήκε εύκολα και επιστροφές στο τέταρτο σετ, όταν φάνηκε να μένει από ενέργεια ο Έλληνας τενίστας. Ίσως να έπαιξε ρόλο και η ελλιπής προετοιμασία του λόγω του χειρουργείου.

Ο Μεντβέντεφ έχει πλέον 13 συνεχόμενες νίκες σε Grand Slam, έχοντας θριαμβεύσει στη Νέα Υόρκη, και πάει φουλ για τον τρίτο major τίτλο του! Διεύρυνε και το εξαιρετικό το ρεκόρ απέναντι στον Στέφανο, αφού σε 9 αγώνες έχει 7 νίκες.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τους δύο αντιπάλους να είναι άκρως αποτελεσματικοί στο σερβίς τους και ειδικά με τον Μεντβέντεφ να δίνει ρεσιτάλ! Ο Ρώσος έβαλε πίεση στον Στεφ και βρέθηκε μπροστά με 0-40 στο 4-4 μετά από ένα ράλι 34 χτυπημάτων, όμως ο Έλληνας τενίστας έσβησε με εντυπωσιακό τρόπο τα τρία μπρέικ πόιντ στη σειρά αλλά εκείνο που ακολούθησε, παίρνοντας μεγάλη βοήθεια από το σερβίς του. Το σετ τελικά κρίθηκε στο τάι μπρέικ, όπου ο Μεντβέντεφ πήγε έχοντας κερδίσει 24/25 πόντους στο σερβίς του.

Ο Τσιτσιπάς έκανε πρώτος το μίνι μπρέικ ανεβάζοντας τον αντίπαλό του στο φιλέ (2-0), ωστόσο ο Μεντβέντεφ ισοφάρισε σε 4-4 με ένα υπέροχο πέρασμα. Ένα οριακά έξω χτύπημα του Ρώσου έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Στεφ (5-4), αλλά ο Ντανίλ βρέθηκε με σετ πόιντ μετά από ένα εξαιρετικό σερβίς και ένα backhand στην ευθεία (6-5). Οι μπάλες πέρασαν στον Στέφανο για να σερβίρει με βάρος και τελικά το σετ χάθηκε όταν αστόχησε στην ευθεία με το forehand του.

Ο Στέφανος συνήλθε γρήγορα από την απογοητευτική εξέλιξη του πρώτου σετ και μπαίνοντας δυνατά στο δεύτερο, κατάφερε να «σπάσει» τον Μεντβέντεφ στο πρώτο service game του. Δεν μπόρεσε, ωστόσο, να διατηρήσει το προβάδισμα, καθώς στο 3-2 ρίσκαρε στις επιλογές του και έκανε αβίαστα λάθη, με συνέπεια να δώσει ευκαιρίες στον Νο.2 τενίστα στον κόσμο, που τελικά εκμεταλλεύτηκε το τέταρτο μπρέικ πόιντ του στο γκέιμ (1/8 στο ματς) και έφερε το σετ στα ίσα (3-3).

Σε ένα ανέλπιστα κακό service game για τον Μεντβέντεφ στο 4-4, όμως, ο τενίστας από τη Μόσχα έδωσε μπρέικ πόιντ στον Στέφανο με διπλό λάθος και ένα άστοχο χτύπημα, ενώ η... καταστροφή ολοκληρώθηκε με ένα ακόμα διπλό λάθος! Έτσι, ο Τσιτσιπάς πήρε τις μπάλες στα χέρια του στο 4-5 και παρότι έχασε τις δύο ευκαιρίες του στο 40-15. καθάρισε με την τρίτη και «έγραψε» το 1-1.

Μπαίνοντας με νεύρα στο τρίτο σετ, ο Μεντβέντεφ έδωσε με διπλό λάθος διπλό μπρέικ πόιντ στον Στέφανο στο πρώτο μόλις γκέιμ, αλλά βρήκε μεγάλα σερβίς στη συνέχεια και κατάφερε να μείνει όρθιος. Από εκείνο το σημείο και μετά, μάλιστα, έχασε μόνο ένα πόντο στο σερβίς του, για να φτάσουμε στο 5-4 και στο πιεστικό service game του Τσιτσιπά. Με εξαιρετικές εμπνεύσεις ο Ρώσος προηγήθηκε με 15-40, ο Στεφ έσβησε το πρώτο σετ πόιντ με καλό σερβίς, ωστόσο δεν τα κατάφερε στο δεύτερο με αποτέλεσμα να κατακτήσει το τρίτο σετ ο αντίπαλός του.

Σε σαφώς καλύτερη ψυχολογική κατάσταση ο Μεντβέντεφ και με τον Στέφανο να «αδειάζει» από ενέργεια το... αναπόφευκτο ήρθε στο τέταρτο γκέιμ του τέταρτο σετ. Ο Μοσχοβίτης εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Στεφ στο πρώτο σερβίς, σημείωσε το μπρέικ και πήρε μεγάλο προβάδισμα με 3-1. Σημείωσε και νέο μπρέικ στο επόμενο service game του Στεφ και χωρίς δυσκολία σφράγισε το εισιτήριο για τον τέταρτο major τελικό του (1-2). Αυτή είναι η δική του επιφάνεια...

Ο Μεντβέντεφ είχε 39 winners και 28 αβίαστα λάθη, έναντι 35 και 32 του Στεφ, αλλά το εντυπωσιακό είναι πως έχασε συνολικά 18 πόντους στο σερβίς του, με 86% στο πρώτο και 72% στο δεύτερο.

Ο Τσιτσιπάς φεύγει, λοιπόν, από τη Μελβούρνη με άδεια χέρια, αλλά μπορεί να χαμογελάει για την εκπληκτική πορεία του μόλις έναν μήνα μετά το χειρουργείο στον αγκώνα. Σίγουρα, βέβαια, θα μπορούσε να φτάσει ως το τέλος, έπαιξε εξαιρετικό τένις απέναντι στον Μεντβέντεφ, όμως ο Ρώσος είναι πνευματικά πολύ δυνατός και ξέρει (τις περισσότερες φορές) πώς να χρησιμοποιεί υπέρ του τα νεύρα του. Θυμίζει λίγο Τζόκοβιτς σε αυτό!

Ο επόμενος σταθμός για τον 23χρονο Έλληνα είναι το Ρότερνταμ, όπου θα διεξαχθεί από τις 7/2 το 500άρι τουρνουά της ATP.

Πάλεψε σαν θηρίο ο Τσιτσιπάς, νίκησε ο καλύτερος Μεντβέντεφ (vids)