Ο 22χρονος Καναδός (Νο.14) επικράτησε του 24χρονου Γερμανού, Νο.3 στον κόσμο, με 6-3, 7-6(5), 6-3 σε 2 ώρες και 21 λεπτά, για να προκριθεί στον τρίτο Grand Slam προημιτελικό του. Aπέναντί του θα βρει τον Ράφα Ναδάλ, κόντρα στον οποίο έχει μία νίκη σε τέσσερις αγώνες.

Κατά σύμπτωση, αυτή τη νίκη ήταν η μοναδική που είχε σε βάρος Top 5 τενίστα μέχρι σήμερα! Και η επιτυχία του αποκτάει ακόμα μεγαλύτερη αξία, αν αναλογιστούμε ότι ο Ζβέρεφ είναι ένας από τους πιο φορμαρισμένους παίκτες του tour και ήταν ένα από τα μεγάλα φαβορί για κατάκτηση του τροπαίου.

Ένα μπρέικ ήταν αρκετό για τον Ντένις στο πρώτο σετ, όμως στο δεύτερο χρειάστηκε μεγαλύτερη προσπάθεια... Έχασε το προβάδισμα με μπρέικ που πήρε στο ξεκίνημα του σετ και σαν να μην έφτανε αυτό, είδε τον αντίπαλό του να φέρνει τα πάνω κάτω και να προηγείται με 3-5.

Δεν έχασε την ψυχραιμία του, όμως, και αφού πήρε πίσω το μπρέικ (4-5), μπήκε δυναμικά στο τάι μπρέικ που ακολούθησε και προηγήθηκε με 5-1. Παρότι ο Ζβέρεφ κατάφερε να πάρει και τα δύο μίνι μπρέικ πίσω (το δεύτερο, μάλιστα, όταν ο Σαποβάλοφ σέρβιρε για το σετ στο 6-4), ο Σαποβάλοφ σημείωσε νέο μίνι μπρέικ και έφτασε στο 2-0.

Η χαριστική βολή τελικά δόθηκε στον Σάσα στο δεύτερο γκέιμ του τρίτου σετ, αφού δεν μπόρεσε να επιστρέψει, ούτε να απειλήσει τον Καναδό μετά το 2-0. Ο Ντένις έγραψε, λοιπόν, ιστορία, ενώ ο Ζβέρεφ αποχαιρετάει άδοξα ένα ακόμα Grand Slam.

Έχει κερδίσει πολλούς μεγάλους τίτλους, όμως δεν έχει καταφέρει ποτέ να αφήσει το στίγμα του σε major. Αξίζει να σημειωθεί ότι δεν έχει ούτε καν νίκη απέναντι σε παίκτη του Top 10 σε σλαμ (4-15 κόντρα στο Top 20)!