Ο Νο.2 τενίστας στον κόσμο πήρε την τεράστια νίκη με 6-4, 6-4, 6-4 σε 2 ώρες και 16 λεπτά, στερώντας από τον 34χρονο Σέρβο το Calendar Slam, αλλά και την ευκαιρία να αφήσει πίσω του σε κατακτήσεις major τίτλων τους Ρότζερ Φέντερερ, Ράφα Ναδάλ (20).

Σοκαριστικά κατώτερος των περιστάσεων ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο, όμως έπεσε και σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο, που... οργίαζε από το ξεκίνημα του τουρνουά. Πρόπερσι έκανε τον Ναδάλ να... φτύσει αίμα, αλλά φέτος ξεκίνησε δυναμικά από την αρχή του αγώνα και, με εξαίρεση το νευρικό φινάλε, δεν έδωσε κανένα δικαίωμα στον Νόλε να πιστέψει στην ανατροπή!

Πήρε το 81% των πόντων του πίσω από το πρώτο σερβίς, το 58% πίσω από το δεύτερο και, γενικώς, πάντα έβρισκε λύσεις με το σερβίς του όταν πιεζόταν από τον μεγάλο αντίπαλό του. Είχε και 38 winners και 31 αβίαστα, ενώ ο Τζόκοβιτς είχε αντίστοιχα 27 και 38.

Όπως, όμως, είπαμε, ο Νόλε δεν ήταν και στα καλύτερά του απόψε, αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά ότι και αυτός... άνθρωπος είναι, μπορεί να λυγίσει μπροστά στο άγχος της πραγματοποίησης του μεγαλύτερου ονείρου του. Το ίδιο έπαθε και στο Τόκιο, όταν ο Σάσα Ζβέρεφ του έκοψε τον δρόμο προς το Golden Slam...

Αυτό που μπορεί να κρατήσει, πάντως, είναι η συγκλονιστική υποστήριξη του κόσμου για πρώτη φορά, σε σημείο να αποδοκιμάζεται ο 25χρονος Ρώσος όταν σέρβιρε για να κλείσει τον αγώνα. Έδειξε, όμως, μεγάλη ψυχραιμία εκεί ο Ντανίλ και, έστω αν έχασε την πρώτη φορά το σερβίς του, δεν έγινε το ίδιο και στη δεύτερη ευκαιρία του.

O Nόλε, λοιπόν, μπήκε κάπως... φλατ στον αγώνα, με αποτέλεσμα να δεχτεί το μπρέικ μόλις στο πρώτο γκέιμ, κάτι που αποδείχτηκε καθοριστικό για την εξέλιξη του σετ. Ο Μεντβέντεφ, βλέπετε, σέρβιρε τόσο καλά που δεν άφησε τον Νόλε να πάρει... ούτε ανάσα! Αυτό ήταν και το πέμπτο σερί ματς στο οποίο ο Σέρβος έχασε το πρώτο σετ...

Το σενάριο, όμως, άλλαξε αυτή τη φορά και ο Ντανίλ ήταν εκείνος που πήρε και το δεύτερο σετ, με το μπρέικ που σημείωσε στο πέμπτο γκέιμ (3-2), αφού πρώτα μπόρεσε να σβήσει πέντε μπρέικ πόιντ του αντιπάλου. Όπως και στο πρώτο σετ, πήρε τις μπάλες στο 5-4 και δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα να κάνει το 2-0.

Οι μνήμες γύρισαν στον τελικό του Roland Garros, όπου ο Τσιτσιπάς πήρε τα δύο πρώτα σετ του ματς, όμως ο Μεντβέντεφ φρόντισε να αλλάξει και αυτό το σενάριο: Πήρε προβάδισμα με 5-1 απέναντι σε έναν χωρίς ενέργεια και πάθος Τζόκοβιτς και βρέθηκε στο 5-2 να σερβίρει για την κούπα.

Μέσα σε ένα «εχθρικό» Arthur Ashe Stadium, που από την αρχή του αγώνα πανηγύριζε τα λάθη του, ο Ρώσος «λύγισε» αρχικά χάνοντας το σερβίς του (5-3) μετά από ματς πόιντ, όμως είχε άλλη μια ευκαιρία στο 5-4. Με τους φιλάθλους ακόμα και να τον γιουχάρουν όταν ετοιμαζόταν να σερβίρει, ο Ντανίλ εκμεταλλεύτηκε το τρίτο ματς πόιντ του και ολοκλήρωσε τον θρίαμβο του... Grand Slam πρωταθλητής με το σπαθί του!

Aπίστευτο: Ο Μεντβέντεφ ισοπέδωσε το αμερικανικό όνειρο του Τζόκοβιτς! (vids)