Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε της Αιγύπτιας Μαγιάρ Σερίφ με (Νο.114) με 6-0, 6-3 σε 61 λεπτά και πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του Qatar Open (WTA 500), όπου θα περιμένει τη νικήτρια του αυριανού αγώνα ανάμεσα στην Μπελίντα Μπέντσιτς και τη Μάντισον Κις.

Μετά τον περίπατο στο πρώτο σετ, η Μαρία έμεινε πίσω με μπρέικ στο δεύτερο (1-2), ωστόσο δεν δυσκολεύτηκε να γυρίσει την εις βάρος της κατάσταση, με επίθεση στο δεύτερο σερβίς της αντιπάλου της, και να φτάσει στην άνετη νίκη. Τώρα, φυσικά, έχει μπροστά της ένα σαφώς υψηλότερο εμπόδιο, είτε παίξει με την Μπέντσιτς, είτε με την Κις.

Στην Ντόχα ταξίδεψε και η φιναλίστ του Australian Open Τζεν Μπρέιντι, όμως η Αμερικανίδα ηττήθηκε με 6-1, 6-2 από την Ανέτ Κονταβέιτ σε μόλις 53 λεπτά! Η Εσθονή θα παίξει στον δεύτερο γύρο με την Αντζελίκ Κέρμπερ, που απέκλεισε με 6-4, 6-2 την Κάγκλα Μπουγιουκακτσάι από την Τουρκία.

Συνεπής, από την πλευρά της, ήταν η Γκαρμπίνιε Μουγουρούθα, που μετά το 6-2, 7-6(4) επί της Βερόνικα Κουντερμέτοβα έκλεισε μεγάλο ραντεβού με την Αρίνα Σαμπαλένκα.

Η Γέλενα Οσταπένκο, τέλος, ισοπέδωσε με 6-0, 6-2 την Κίκι Μπέρτενς, που έπαιξε το πρώτο της ματς μετά τον Οκτώβριο, και θα συναντήσει στον δεύτερο γύρο την Τζέσικα Πεγκούλα.