Ενώ όλα έδειχναν ότι ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας θα άφηνε άδοξα το Παρίσι, βρήκε την αυτοκυριαρχία του, τα χτυπήματά του και κατάφερε να λυγίσει τον μαχητικό Ισπανό με 4-6, 2-6, 6-1, 6-4, 6-4 σε 3 ώρες και 12 λεπτά.

Θα βρει τώρα απέναντί του έναν άλλο «χωματά», τον Πάμπλο Κουέβας, τον οποίο νίκησε στο Αμβούργο την περασμένη εβδομάδα.

Οι δυσκολίες ήταν γνωστές πριν ακόμα ξεκινήσει ο αγώνας: «βαριά» εβδομάδα στη Γερμανία, «βαριές» συνθήκες στο Παρίσι, «βαριές» μπάλες και ένας άκρως επικίνδυνος αντίπαλος. Όλα αυτά με ελάχιστη προπόνηση στη γαλλική πρωτεύουσα.

Και, όμως, ο Στέφανος ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα και προηγήθηκε με 3-0. Στη συνέχεια, ωστόσο, άρχισε να δίνει δικαιώματα στον 23χρονο αντίπαλό του, που χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο βρέθηκε να προηγείται με 6-4, 3-1.

Τα νεύρα είχαν πια κυριεύσει τον Στέφανο, που προσπαθούσε να κλείνει τους πόντους με βιαστικές και απερίσκεπτες κινήσεις. Αποτέλεσμα ήταν να κάνει το ένα λάθος πίσω από το άλλο, να δίνει φθηνούς πόντους στον αντίπαλό του και να βρεθεί πίσω στο σκορ με 0-2 σετ! Είναι χαρακτηριστικό ότι στα δύο πρώτα σετ, τα αβίαστα ήταν 23-8.

Από εκείνο το σημείο και μετά, όμως, μπήκε στο Suzanne Lenglen ο... κανονικός Στέφανος! Στριμώχνοντας απίστευτα με τα χτυπήματά του τον Μουνάρ πήρε το τρίτο σετ με 6-1 και σημειώνοντας το καθοριστικό μπρέικ στο ένατο γκέιμ του τέταρτου έφερε το ματς στα ίσα.

Όσο και αν πάλεψε στη συνέχεια ο Μουνάρ (Νο.109), δεν ήταν δυνατόν να χάσει αυτό το ματς ο Στέφανος... Η αγωνία, πάντως, κράτησε μέχρι το 3-3 όταν ο 22χρονος τενίστας σημείωσε το «χρυσό» μπρέικ και πέρασε στη θέση του οδηγού.

Κράτησε το σερβίς του στα δύο επόμενα γκέιμ, παρότι έφτασε στο 30-30 ο Μουνάρ στο τελευταίο γκέιμ, και πήρε τη μεγάλη πρόκριση, που σίγουρα θα θυμάται για πολλά χρόνια!

Έχει σημασία να πούμε ότι είχε 49 αβίαστα λάθη, έναντι μόλις 21 του αντιπάλου του. Ήταν, ωστόσο, θέμα ποιότητας και ψυχής!

Θα έχει τώρα τον χρόνο να δει τι έκανε λάθος, να πάρει τις ανάσες του και να μπει με πιο καθαρό μυαλό μεθαύριο στον αγώνα κόντρα στον Κουέβας, που είναι σαφώς πιο έμπειρος από τον Μουνάρ...

Με τον ίδιο τρόπο περίπου που κέρδισε ο Τσιτσιπάς, κατάφερε να... αποδράσει και άλλος φιναλίστ του Αμβούργου, ο Αντρέι Ρούμπλεφ. Ο 22χρονος Ρώσος έχανε με 0-2 από τον Σαμ Κούερι, όμως πήρε τη νίκη με 6-7(5), 6-7(4), 7-5, 6-4, 6-3 και θα παίξει με τον Αλεχάντρο Νταβίντοβιτς Φοκίνα από την Ισπανία.

Αυτή η ανατροπή θέλει ταλέντο και ψυχή! (vids)