MENU

Λίγο οι νέες μπάλες, λίγο ο «βαρύς» καιρός και ο Ράφα Ναδάλ φάνηκε ανήσυχος πριν από την έναρξη της διοργάνωσης. Με 12 τίτλους στην κατοχή του, όμως, είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί και δεν αναμένεται να έχει ιδιαίτερα προβλήματα σήμερα κόντρα στον Εγκόρ Γκερασίμοφ.

Την προσπάθειά του ξεκινάει και ο νικητής του US Open και δύο φορές φιναλίστ Ντόμινικ Τιμ, που έχει επικίνδυνη αποστολή απέναντι στον Κροάτη Μάριν Τσίλιτς. Σημειώστε, πάντως, ότι ο Αυστριακός μάλλον ευνοείται από τις καιρικές συνθήκες και τις πιο βαριές νέες μπάλες.

Πρεμιέρα κάνει και ο Ντανίλ Μεντβέντεφ, που δεν... αγαπάει και πολύ το χώμα. Ο περσινός φιναλίστ του US Open θα αναμετρηθεί με τον Ούγγρο Μάρτον Φούτσοβιτς, έναν παίκτη ικανό για ζημιές!

Στις γυναίκες, η Σερένα Γουίλιαμς ξεκινάει την πορεία προς το 24ο Grand Slam, ενώ στη μάχη ρίχνονται και οι Πέτρα Κβίτοβα, Ελίνα Σβιτολίνα, Αντζελίκ Κέρμπερ και Γκαρμπίνιε Μουγουρούθα.

Οι αγώνες καλύπτονται τηλεοπτικά από την ΕΡΤ και το Eurosport.

Το σημερινό πρόγραμμα

Philippe Chatrier (12:00)
1) Petra Kvitova [7] v Oceane Dodin
2) Marin Cilic v Dominic Thiem [3]
3) Kristie Ahn v Serena Williams [6]
4) Egor Gerasimov v Rafael Nadal [2]

Suzanne Lenglen (12:00)
1) Katarina Zavatska v Kiki Bertens [5]
2) Elina Svitolina [3] v Varvara Gracheva
3) Gael Monfils [8] v Alexander Bublik
4) Daniil Medvedev [4] v Marton Fucsovics

Simonne Mathieu (12:00)
1) Fabio Fognini [14] v Mikhail Kukushkin
2) Tamara Zidansek v Garbine Muguruza [11]
3) Kamil Majchrzak v Karen Khachanov [15]
4) Chloe Paquet v Alize Cornet

Court 14 (12:00)
1) Michael Mmoh [Q] v Pierre-Hugues Herbert
2) Angelique Kerber [18] v Kaja Juvan
3) John Millman v Pablo Carreno Busta [17]
4) Arantxa Rus v Clara Burel

Court 7 (12:00)
1) Hugo Gaston v Maxime Janvier
2) Iga Swiatek v Marketa Vondrousova [15]
3) Saisai Zhang v Madison Keys [12]
4) Adrian Mannarino v Albert Ramos-Vinolas

Court 3 (12:00)
1) Aliona Bolsova v Jasmine Paolini
2) Emilio Gomez [Q] v Lorenzo Sonego
3) Viktoria Kuzmova v Kristyna Pliskova

Court 4 (12:00)
1) Tsvetana Pironkova v Andrea Petkovic
2) Tommy Paul v James Duckworth
3) Guido Pella v Salvatore Caruso
4) Leylah Fernandez v Magda Linette [31]

Court 5 (12:00)
1) Pedro Martinez [Q] v Aleksandar Vikic [Q]
2) Barbara Haas [Q] v Su-wei Hsieh
3) Aljaz Bedene v Arthur Rinderknech

Court 9 (12:00)
1) Yoshihito Nishioka v Felix Auger-Aliassime [19]
2) Renata Zarazua [Q] v Elsa Jacquemot
3) Filip Krajinovic [26] v Nikola Milojevic [Q]
4) Diane Parry v Polona Hercog

Court 10 (12:00)
1) Monica Puig v Sara Errani [Q]
2) Christina McHale v Karolina Muchova [22]
3) Jiri Vesely v Liam Broady [Q]
4) Daniel Elahi Galan [LL] v Cameron Norrie

Court 11 (12:00)
1) Katerina Siniakova v Lauren Davis
2) Steve Diez [Q] v Mackenzie McDonald
3) Stefanie Voegele v Patricia Maria Tig
4) Daniel Altmaier [Q] v Feliciano Lopez

Court 12 (12:00)
1) Reilly Opelka v Jack Sock [Q]
2) Tamara Korpatsch v Amanda Anisimova [25]
3) Jan-Lennard Struff [30] v Frances Tiafoe

Court 13 (12:00)
1) Cici Bellis v Bernarda Pera
2) Svetlana Kuznetsova [28] v Anastasia Pavlyuchenkova
3) Casper Ruud [28] v Yuichi Sugita
4) Tennys Sandgren v Hubert Hurkacz [29]

Δεύτερη μέρα με Ράφα, Τιμ και Σερένα
EVENTS