Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο έχασε το πρώτο σετ, έμεινε πίσω με μπρέικ στο δεύτερο και έχανε με 3-6 στο τάι μπρέικ, όμως κατάφερε να επιστρέψει και να πάρει την πρόκριση με 2-6, 7-6(8), 6-1.

Ήταν, μάλιστα, η 17η νίκη του σε ισάριθμες συναντήσεις με τον υπερφορμαρισμένο Γάλλο (Νο.9), που έτρεχε σερί 12-0!

Ο Μονφίς είχε ισοπεδώσει τον Νόλε μέχρι τα μέσα του δεύτερου σετ, όταν προηγήθηκε με 1-3, αλλά στη συνέχεια ο Σέρβος άρχισε να ανεβάζει ταχύτητα.

Πήρε πίσω το μπρέικ και πίεσε τον αντίπαλό του τόσο στο 5-4, όσο και στο 6-5, όμως το σετ πήγε σε τάι μπρέικ.

Εκεί, μετά από συνεχείς ανταλλαγές μίνι μπρέικ, ο Μονφίς προηγήθηκε με 3-6, όμως... λύγισε από το άγχος.

Και, τελικά, ο Τζόκοβιτς εκμεταλλεύτηκε το όγδοο σετ πόιντ του και έφερε το ματς στα ίσα.

Με τον Γάλλο να αντιμετωπίζει, εκτός των άλλων, και πρόβλημα στο αριστερό πόδι, ήταν φανερό ότι ο Νόλε ήταν πλέον το φαβορί για τη νίκη.

Πράγματι, χωρίς κανένα πρόβλημα, έφτασε στην πρόκριση χάνοντας μόνο ένα γκέιμ, αφού ο Μονφίς είχε πολλά προβλήματα στην κίνησή του.

Ο Τζόκοβιτς θα διεκδικήσει, λοιπόν, αύριο τον δεύτερο φετινό του τίτλο και πάει στην αναμέτρηση του Τσιτσιπά με ένα σερί 17-0 τη φετινή σεζόν!

Στο head to head, πάντως, υπάρχει ισορροπία, καθώς σε τέσσερις αγώνες Νόβακ και Στέφανος έχουν από δύο νίκες.

Ο Στεφ, μάλιστα, τον έχει λυγίσει και τις δύο φορές που αναμετρήθηκαν σε outdoor σκληρή επιφάνεια (Τορόντο 2018, Σανγκάη 2019).

Ο Τζόκοβιτς είχε πάρει τη νίκη στη Μαδρίτη και το Παρίσι το 2019.

Στην Ντόχα, όπου υπάρχει δράση στις γυναίκες, θα παλέψουν για τον τίτλο οι Αρίνα Σαμπαλένκα και Πέτρα Κβίτοβα.

Η 21χρονη Λευκορωσίδα άφησε εκτός με 6-4, 6-3 τη Σβετλάνα Κουζνέτσοβα, ενώ η Κβίτοβα σταμάτησε με 6-4, 2-6, 6-4 την Άσλεϊ Μπάρτι, Νο.1 στον κόσμο.

Μόχθησε για να κλείσει ραντεβού με τον Στέφανο στον τελικό ο Τζόκοβιτς! (vids)