Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο λύγισε με 6-2, 4-6, 6-3, 6-2 τον 31χρονο Ισπανό (Νο.22) και μπορεί τώρα να δει με την άνεσή του την τιτανομαχία Ναδάλ-Φέντερερ για να μάθει ποιος θα είναι τελευταίος αντίπαλός του!

Ο 32χρονος Σέρβος πέρασε στον 25ο Grand Slam τελικό του και θα προσπαθήσε να σηκώσει τον 16ο τίτλο του, που θα τον φέρει δύο κούπες μακριά από τον Ράφα.

Έχει κερδίσει 12 από τους 13 τελευταίους ημιτελικούς του (ο Τιμ χάλασε το σερί στο Παρίσι), ενώ σε τελικούς Wimbledon έχει ηττηθεί μόνο μια φορά: το 2013 από τον Άντι Μάρεϊ.

Ως πρωτάρης σε τετράδα Grand Slam, ο Μπαουτίστα ξεκίνησε νευρικά τον αγώνα και έχασε το σερβίς του με το καλημέρα (2-0). Στη συνέχεια, παρότι ανέβασε την απόδοσή του και μπόρεσε να ακολουθήσει τους ρυθμούς του Τζόκοβιτς, ο τενίστας από το Βελιγράδι έκλεισε το σετ με νέο μπρέικ στο 5-2.

Στο δεύτερο σετ, ωστόσο, έπεσε... δραματικά η απόδοση του Τζόκοβιτς, που «έχασε» τις επιστροφές του και είδε το forehand του να μην μπορεί να κάνει δουλειά.

Παράλληλα, ο Μπαουτίστα κυριάρχησε από την baseline, κερδίζοντας αρκετά μεγάλα ράλι, αλλά και τα περισσότερα μικρά!

Αποτέλεσμα ήταν να προηγηθεί ο Ισπανός 1-2 με μπρέικ, αλλά και να φτάσει έναν πόντο μακριά από το 1-4.

Ο Τζόκοβιτς έμεινε στο σημείο αυτό ζωντανός, όμως δεν κατάφερε να κάνει το comeback και τελικά ο Μπαουτίστα, με τη βοήθεια του φιλέ, εκμεταλλεύτηκε το πρώτο του σετ πόιντ.

Η απώλεια του σετ, μάλιστα, «τέντωσε» τα νεύρα του Νόλε, που ειρωνεύτηκε το κοινό για τη στήριξή του προς τον Ισπανό!

Ο νευριασμένος Τζόκοβιτς, όμως, είναι συχνά ο καλύτερος Τζόκοβιτς και ο Σέρβος όντως... πήρε τα πάνω του στο τρίτο σετ και με το μπρέικ που έκανε στο 3-2 βρέθηκε με το καθοριστικό προβάδισμα.

Ο Μπαουτίστα προηγήθηκε 15-40 στο επόμενο γκέιμ, αλλά αφού ο Νόλε κράτησε το σερβίς του ήταν φανερό ότι δεν θα έχανε το σετ. Και, πράγματι, σέρβιρε με επιτυχία στο 5-3 για το 2-1.

Τα νεύρα είχαν πια εξαφανιστεί και τα πάντα είχαν πάρει τον δρόμο τους για τον Τζόκερ, που έλεγχε πλέον ολοκληρωτικά το παιχνίδι.

Με τα δύο μπρέικ, λοιπόν, που σημείωσε πέρασε μπροστά με 5-1 και πήρε τις μπάλες για να σερβίρει για την πρόκριση στο 5-2. Εκεί είχαμε μια μικρή... καθυστέρηση, καθώς έχασε τέσσερα ματς πόιντ, όμως έκλεισε τον αγώνα στο πέμπτο και μπορεί να σκέφτεται μόνο την Κυριακή... Ο αγώνας κράτησε συνολικά 2 ώρες και 49 λεπτά.

Συμπερασματικά, ο Νόλε έφτασε στον τελικό της διοργάνωσης χωρίς ιδιαίτερους προβληματισμούς στα έξι παιχνίδια του και σίγουρα είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου!

Έστω και αν απέναντί του θα βρει Ναδάλ ή Φέντερερ...

Στον 25ο major τελικό του ο Τζόκοβιτς! (vid+pics)