Αυτός ναι, ήταν Τζόκοβιτς: ο Σέρβος κάτοχος 12 Grand Slam τίτλων αντιμετώπιζε για 15η φορά στην καριέρα του τον Κέι Νισικόρι, έχοντας το συντριπτικό 12-2 υπέρ του στο head-to-head και την πρόσφατη επικράτηση στη Μαδρίτη.

Σήμερα, ωστόσο, στον προημιτελικό του Masters της Ρώμης ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και κέρδισε το πρώτο σετ πανεύκολα με 6-2, προηγούμενος στο σκορ.

Από κείνο το σημείο και μετά, όμως, ο Νόλε ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, έπαιξε καταπληκτικά από τη βασική γραμμή και πήρε τα επόμενα δύο με 1-6, 3-6 και μετά από 2 ώρες και 20 λεπτά παιχνιδιού έφτασε στη 12η σερί (και 13η συνολικά) νίκη του επί του Νισικόρι, παίρνοντας την πρόκριση για τους «4» (πρώτη φορά φέτος σε ημιτελικά διοργάνωσης) του τουρνουά.

Εκεί τον περιμένει ο Βασιλιάς του χώματος Ναδάλ, τον οποίον θ' αντιμετωπίσει για 51η φορά (26-24 υπέρ του Σέρβου οι νίκες) και πρώτη μετά τη Μαδρίτη πέρυσι- τότε που ο Ισπανός έβαλε φρένο στις 7 διαδοχικές νίκες του Τζόκοβιτς στα μεταξύ τους ματς.

Σίγουρα ο Ράφα αύριο (περίπου στις 15:30 ξεκινάει ο αγώνας) φαντάζει ως το μεγάλο φαβορί, όμως δεδομένης της σημερινής του εικόνας και ο Νόβακ έχει ελπίδες.

Άλλωστε, δεν έχει περάσει και τόσο πολύς καιρός από τότε που κυριαρχούσε στα courts.