Ο πρώην Νο.1 τενίστας στον κόσμο πήρε σε 2 ώρες και 16 λεπτά τη νίκη με 7-6(2), 7-5 επί του 21χρονου Κροάτη (Νο.39) και έστειλε ξανά θετικά μηνύματα εν όψει της συνέχειας της χωμάτινης σεζόν.

Ο 30χρονος Σέρβος πέρασε δύσκολες στιγμές στην αναμέτρηση, όμως έδειξε χαρακτήρα όταν έπρεπε και έκανε ένα ακόμα βήμα προς κατάκτηση του τρίτου τίτλου του στο πριγκιπάτο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι χρειάστηκε δέκα ματς πόιντ για να καθαρίσει τη νίκη, αφού ο Μπόρνα Τσόριτς έσωσε δύο στο 5-3 του δεύτερου σετ και επτά στο 5-4!

Η υπερπροσπάθεια του νεαρού, ωστόσο, πήγε χαμένη, καθώς έχασε το σερβίς του στο επόμενο γκέιμ και τελικά παραδόθηκε με 7-5 στον τενίστα από το Βελιγράδι.

O Νόλε, όπως είπαμε, θα βρει τώρα μπροστά του τον Τιμ, Νο.7 στον κόσμο, τον οποίο έχει νικήσει πέντε φορές σε έξι αναμετρήσεις. Στην τελευταία τους μονομαχία, πάντως, πέρυσι στο Roland Garros, ο Αυστριακός είχε επικρατήσει σε straight sets!

Στους «16» προκρίθηκε και ο ανεβασμένος Κέι Νισικόρι, που επικράτησε 7-5, 6-2 του Ντανιίλ Μεντβέντεφ και περιμένει τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Γκιγιέρμο Γκαρθία Λόπεθ και τον Αντρέας Σέπι.