Κάτω από τον καυτό παριζιάνικο ήλιο, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του 30χρονου Ισπανού (Νο.57) με 6-3, 7-6(4), 6-2 σε 2 ώρες και 16 λεπτά και περιμένει τώρα στους «32» τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Ντιέγκο Σβάρτσμαν και τον Νούνο Μπόρτζες.

Παρά τα σκαμπανεβάσματα στο δεύτερο σετ, ο Στεφ έδειξε χαρακτήρα όταν χρειάστηκε, διατήρησε την αυτοσυγκέντρωσή του και τελικά έφτασε σε μια επιβλητική νίκη, που σίγουρα του δίνει αρκετή αυτοπεποίθηση εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Η αλήθεια είναι ότι από το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκε η διαφορά κλάσης και όλα έδειχναν ότι ο Στεφ θα είχε μια αποστολή χωρίς ιδιαίτερους προβληματισμούς.

Με το μπρέικ που πέτυχε στο τρίτο γκέιμ του αγώνα πέρασε στη θέση του οδηγού και στη συνέχεια δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ, μετά από συνολικά 41 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ, ωστόσο, έκανε τα εύκολα δύσκολα και παρότι προηγήθηκε δύο φορές με μπρέικ, είδε τον σταθερό από τη βασική γραμμή αντίπαλό του να απαντάει ισάριθμες φορές, με αποτέλεσμα να κριθούν τα πάντα στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο Τσιτσιπάς έχασε το αρχικό του προβάδισμα με μίνι μπρέικ (2-0), όμως «χτύπησε» ξανά στον έκτο πόντο (4-2) και έκλεισε το σετ στο δεύτερο σετ πόιντ του με ένα ακόμα μίνι μπρέικ.

Με τον αέρα των δύο σετ, ο Στεφ μπήκε πολύ δυνατά στο τρίτο, προηγήθηκε με 4-0 και κρατώντας το σερβίς του μέχρι το τέλος έφτασε στην αρκετά άνετη νίκη.

Το σίγουρο είναι ότι θα βρει στη συνέχεια έναν ακόμα «χωματά», όμως αν σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, δεν θα έχει ιδιαίτερα θέματα!

Mετά τον αποκλεισμό του Μεντβέντεφ, αν ο Τσιτσιπάς κάνει την υπέρβαση και κατακτήσει τον τίτλο στο Παρίσι, τότε θα ανεβεί και στο Νο.1 του κόσμου.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο 24χρονος τενίστας έφτασε τις 20 νίκες στη διοργάνωση και περνάει στον τρίτο γύρο για πέμπτη σερί χρονιά.

Δεν έχει χάσει ποτέ στο Roland Garros από παίκτη εκτός του Top 50.