Μετά το χθεσινό 6-3, 4-3 και τη διακοπή λόγω της βροχής, ο Στεφ μπήκε πολύ δυνατά σήμερα στο ματς με διάθεση να τελειώνει... με τη μία.

Κράτησε, λοιπόν, το σερβίς του και με ένα ακόμα μπρέικ στη συνέχεια έφτασε στη νίκη (6-3, 6-3) μετά από συνολική προσπάθεια διάρκειας μόνο 70 λεπτών. Σήμερα χρειάστηκε 5 λεπτά!

Για να θυμηθούμε και τι έγινε χθες, ο περσινός φιναλίστ Τσιτσιπάς «έσπασε» τον αντίπαλό του στο πρώτο του service game και αυτό ήταν αρκετό για να φτάσει ελεγχόμενα στο 1-0. Ο Μπόρζες ήταν πιο ανταγωνιστικός στο δεύτερο σετ, ωστόσο ο Στεφ κατάφερε να πετύχει ένα ακόμα μπρέικ στο πέμπτο γκέιμ και να πάρει προβάδισμα με 3-2.

Είχε ένα ακόμα μπρέικ πόιντ στο 4-2, ωστόσο ο Πορτογάλος έμεινε όρθιος και στη συνέχεια οι δύο παίκτες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια λόγω της βροχής. Κόντρα στον «γηπεδούχο» Σονέγκο (Νο.48), ο Στέφανος έχει δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες, οι οποίες σημειώθηκαν το 2021 σε Μαϊάμι και Σινσινάτι. Θα είναι, πάντως, η πρώτη τους συνάντηση στο χώμα.

Ο αγώνας θα γίνει αύριο (15/5) και θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 6.

Καθυστερημένη πρόκριση πήρε και ο Ντανίλ Μεντβέντεφ, που μετά το 6-4, 6-2 σε βάρος του Εμίλ Ρουσουβουόρι, θα παίξει αύριο στους «32» με τον Μπερναμπέ Θαπάτα Μιράγες. Ήταν, μάλιστα, η πρώτη νίκη του Ρώσου στη Ρώμη!

Εκτός τρίτου γύρου, όμως, έμεινε ο Τέιλορ Φριτζ, μετά την ήττα του 6-4, 6-1 από τον Γιάνικ Χάνφμαν, που θα αναμετρηθεί με τον Μάρκο Τσεκινάτο.

Ο Χόλγκερ Ρούνε, τέλος, έκλεισε τα... αυτιά του και άφησε εκτός φάσης «16» τον Ιταλό Φάμπιο Φονίνι, επικρατώντας με 6-4, 6-2. Θα βρει απέναντί του στη συνέχεια τον Αυστραλό Άλεξ Πόπιριν, που άφησε εκτός με 7-5, 7-5 τον Ρομάν Σαφιούλιν.

Ολοκλήρωσε τη δουλειά ο Τσιτσιπάς (vids)