Με μια απίθανη εμφάνιση ο Αλκαράθ έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την ξέφρενη πορεία του στο φετινό Indian Wells κατακτώντας το 3ο του Masters, σταματώντας παράλληλα το σερί νικών (19) του Μεντβέντεφ. Το ρεκόρ του σε τελικούς είναι τώρα 8/10!

Με τους τρεις τίτλους σε ισάριθμους τελικούς αυτού του επιπέδου ο Αλκαράθ έγινε ο τρίτος παίκτης στην ιστορία που έχει 100% σε Masters τελικούς μετά από τους Κούριερ (5) και Νταβιντένκο (3), ενώ έγινε ο πρώτος που κερδίζει τουλάχιστον δύο τίτλους στο Sunshine Double πριν κλείσει τα 20 έτη.

Ο Ισπανός πέρασε το εκπληκτικό 76% των πρώτων service κερδίζοντας το 81% των πόντων (30/37) και σε κανένα σημείο του τελικού δεν απειλήθηκε με μπρέικ πόιντ, ενώ ο ίδιος εκμεταλλεύτηκε και τα τρεις ευκαιρίες που είχε στο παιχνίδι.

Το ξεκίνημα στον τελικό ήταν εκρηκτικό για τον Αλκαράθ, που πήρε τα πρώτα τρία γκέιμ (3-0) παραχωρώντας μόλις τρεις πόντους στον αντίπαλό του.  Μετά από ένα δύσκολο hold ο Μεντβέντεφ πήρε το πρώτο του γκέιμ μειώνοντας σε 3-1.

Από εκεί και πέρα κανείς δεν απείλησε κανέναν με τον Ισπανό να κλείνει το σετ σε 36 λεπτά βάζοντας τη βάση για τη νίκη του.

O Αλκαράθ έσπασε δύο φορές το σερβίς του Μεντβέντεφ στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ και βρέθηκε μπροστά με 4-0, πριν καν συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα! Από εκείνο το σημείο ο 19χρονος Ισπανός κράτησε το σερβίς του και έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Για να μείνει, πάντως, στην κορυφή του κόσμου, ο τενίστας από τη Μούρθια θα πρέπει να υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Μαϊάμι. Σε διαφορετική περίπτωση, θα επιστρέψει στο Νο.1 ο απών από τη Φλόριντα Νόβακ Τζόκοβιτς.

Σταμάτησε τον Μεντβέντεφ και ανέβηκε ξανά στο Νο.1 ο Αλκαράθ! (vids)