Η 29χρονη Ελληνίδα (Νο.158) ηττήθηκε από την εξαιρετική Σέρβα (Νο.153) με 6-3, 6-1 σε 67 λεπτά και έμεινε εκτός τρίτου προκριματικού γύρου στη Μελβούρνη, όπου κυνηγούσε την πρώτη της παρουσία σε Grand Slam.

Η Δέσποινα χτύπησε στα ίσα το ματς μέχρι το 3-3 του πρώτου σετ, χάνοντας και ένα μπρέικ πόιντ στο τέταρτο γκέιμ, όμως στη συνέχεια «προδόθηκε» από το σερβίς της και δέχτηκε τέσσερα σερί μπρέικ.

Αποτέλεσμα ήταν να χάσει το πρώτο σετ με 6-3 και να μείνει πίσω στο δεύτερο με 5-0, οπότε τα πράγματα είχαν πια ξεκαθαρίσει οριστικά.

Κατάφερε να κρατήσει στο σημείο αυτό το σερβίς της, όμως αμέσως μετά η 21χρονη αντίπαλός της, κόρη του θρυλικού Πρέντραγκ Ντανίλοβιτς, σέρβιρε με επιτυχία για την πρόκριση.

Θα παίξει στον τρίτο και τελευταίο προκριματικό γύρο με τη νικήτρια του αγώνα Ζάο-Μπουρέλ.

Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη, λοιπόν, θα είναι ξανά... μόνοι στο Australian Open (16-29/1) και περιμένουν να μάθουν αύριο (12/1, 06.00) το «μονοπάτι» τους στη διοργάνωση.