Ο 35χρονος Σέρβος (Νο.7), πέντε φορές νικητής της διοργάνωσης, επικράτησε με 6-4, 7-6(4) σε 98 λεπτά και πλέον ο Στεφ δεν έχει καμία ελπίδα για άνοδο στο Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης. Εκτός αυτού, βέβαια, τώρα θέλει οπωσδήποτε νίκη κόντρα στον Ντανίλ Μεντβέντεφ την Τετάρτη (16/11), προκειμένου να διατηρήσει τις ελπίδες πρόκρισης στα ημιτελικά του ATP Finals.

Για την ώρα προβάδισμα πρόκρισης από το Red Group έχουν οι Τζόκοβιτς (2-0) και Ρούμπλεφ (2-1), το άλλο ζευγάρι της δεύτερης μέρας.

Ο Στεφ πλήρωσε αρχικά το κακό του ξεκίνημα στον αγώνα και παρότι ήταν σαφώς καλύτερος στο δεύτερο σετ, δεν μπόρεσε να λυγίσει τον πιο αποφασιστικό Νόλε στο τάι μπρέικ και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης. Γενικώς, πάντως, προδόθηκε για άλλη μια φορά από το backhand του.

Έτσι, το head to head κόντρα στον Τζόκοβιτς έγινε ακόμα πιο βαρύ (2-10) και είναι χαρακτηριστικό ότι έχουν περάσει τρία χρόνια από την τελευταία νίκη του (στη Σανγκάη).

Ο τενίστας από το Βελιγράδι, λοιπόν, «έσπασε» τον Στεφ μόλις στο πρώτο γκέιμ του αγώνα και αυτό αποδείχτηκε αρκετό για να κατακτήσει με συνοπτικές διαδικασίες το πρώτο σετ σε 37 λεπτά. Στο δεύτερο, όμως, ο Στεφ ήταν σαφώς πιο επιθετικός, είχε και ένα μπρέικ πόιντ στο τέταρτο γκέιμ, όμως ο Νόλε «ξέφυγε» με το σερβίς του.

Τα πάντα τελικά κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, με τον Τζόκοβιτς να βγάζει ένα απίθανο πέρασμα, να περνάει μπροστά με 3-1 και να κάνει στη συνέχεια και το 4-1 εκμεταλλευόμενος το λάθος του Στεφ. Ο 24χρονος τενίστας έκανε μια μίνι αντεπίθεση μετατρέποντας το 5-1 σε 5-4, όμως ο Νόλε έκλεισε τον αγώνα στο πρώτο ματς πόιντ του.

Η διοργάνωση συνεχίζεται την Τρίτη (15/11) με τους αγώνες του Green Group και τα φώτα πέφτουν στην αναμέτρηση του Ράφα Ναδάλ με τον Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ (15.00), τους ηττημένους της πρώτης μέρας. Το βράδυ (22.00) θα παίξουν Κάσπερ Ρουντ και Τέιλορ Φριτζ.

Αν ο Ναδάλ φύγει χωρίς τον τίτλο από το Τορίνο, ο Κάρλος Αλκαράθ παραμένει στο Νο.1 του κόσμου. Ο Τσιτσιπάς, θυμίζουμε, θα ανέβαινε στην κορυφή μόνο αν κατακτούσε το τρόπαιο αήττητος.

Αξεπέραστο εμπόδιο για Τσιτσιπά ο Τζόκοβιτς (vid)