Η Σπέτσια του Δημήτρη Νικολάου έχασε εκτός έδρας από τη Ρόμα του Μουρίνιο, όμως θα παίξει μπαράζ με τη Βερόνα καθώς έχουν τους ίδιους βαθμούς.

Η Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο ήθελε πάση θυσία καλύτερο ή ίδιο αποτέλεσμα από τη Γιουβέντους για να τη στείλει στο Conference.

Ο Έλληνας αμυντικός, Νικολάου, με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Σπέτσια (6'), όμως η Ρόμα με το Ζαλέφσκι ισοφάρισε πριν το τέλος του ημιχρόνου (43').

Με το 1-1 η Ρόμα πήγαινε Conference, αλλά η μεταγραφή της σεζόν, Ντιμπάλα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 89ο λεπτό έδωσε τη νίκη στους Τζιαλορόσι και έστειλε την πρώην ομάδα του στην τελευταία ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Η Γιουβέντους παρά τη νίκη με 1-0 επί της Ουντινέζε εκτός έδρας, οι -10 βαθμοί έπαιξαν ρόλο και θα αγωνιστεί στο Conference τη νέα σεζόν.

Ο Ραφαέλ Λεάο με δύο τρομερά γκολ στο 85ο και 91ο λεπτό γύρισε το ματς με τη Βερόνα. Ο Ζιρού είχε κάνει το 1-0 στο πρώτο μέρος, με τον Φαραόνι να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 72' πριν ο Πορτογάλος με δύο γκολ διαμορφώσει το τελικό 3-1 στο San Siro και στείλει σε μπαράζ με τη Σπέτσια τους φιλοξενούμενους.