Ο Έλληνας αθλητής με καλύτερο άλμα στα 7.17μ. κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο.

Η επίδοση του αποτελεί νέο Πανελλήνιο ρεκόρ! Ο Προδρόμου είχε αναλυτικά στα άλματά του: 7,03μ., 7,02μ., 6,83μ., άκυρο, 7,17μ. και 7,04μ.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο -κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ με 7.64μ- Λατίφ Αμπντούλ Ρομλί από την Μαλαισία με άλμα στα 7.45μ, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου θα βρεθεί ο Αυστραλός, Νίκολας Χαμ με 7.12 μέτρα.

Αυτό, είναι το ενδέκατο μετάλλιο που κατέκτησε η Ελλάδα στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, με την ελληνική αποστολή να μετρά πλέον ένα χρυσό, τρία αργυρά και επτά χάλκινα μετάλλια στην κορυφαία διοργάνωση.

Στον τελικό των 200 μέτρων Τ64 αγωνίστηκε ο Μιχάλης Σεΐτης ο οποίος τερμάτισε στην έκτη θέση. Ο πρωταθλητής των σπριντ έκανε χρόνο 22.87 που είναι φετινό ρεκόρ.

Μεγάλη εμφάνιση ο Προδρόμου, ασημένιο μετάλλιο στο μήκος (vids)