Μπήκε στον τελικό με σκοπό να το διασκεδάσει και τα πήγε εξαιρετικά. Ο Εμμανουήλ Καραλής στάθηκε με τον καλύτερο τρόπο στον τελικό του επί κοντώ, ανάμεσα στους κορυφαίους αθλητές του αγωνίσματος.

Ο Καραλής ξεκίνησε τον αγώνα του στα 5.55, ύψος που πέρασε με την πρώτη προσπάθεια. Η συνέχεια ήταν το ίδιο εκπληκτική για τον Έλληνα αθλητή που πέρασε με την πρώτη τα 5.70 και τα 5.80 ισοφαρίζοντας το ατομικό του ρεκόρ.

Ήταν η καλύτερη φετινή επίδοση για τον Καραλή. Ο Έλληνας άλτης επιχείρησε στη συνέχεια στα 5.87 αλλά δεν τα κατάφερε. Ολοκλήρωσε τον αγώνα του μέσα σε χειροκροτήματα απευθύνοντας ένα πολύ γλυκό μήνυμα στους γονείς του.

Το μέλλον του ανήκει.

Άτυχος στάθηκε ο Δημήτρης Τσιάμης στον προκριματικό του τριπλούν. Ο Έλληνας πρωταθλητής τραυματίστηκε κατά τη διάρκεια της πρώτης του προσπάθειας, που ήταν άκυρη, και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα του.

Κοντά στο φετινό της ρεκόρ έτρεξε στην τέταρτη σειρά των 400 μέτρων η Ειρήνη Βασιλείου. Η Ελληνίδα αθλήτρια κατέλαβε την πέμπτη θέση με 53,16 δευτερόλεπτα και δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά. Τελικά κατέλαβε την 35η θέση συνολικά.

Στην έβδομη θέση της πέμπτης προκριματικής σειράς στα 100 μέτρα με εμπόδια τερμάτισε ο Κώστας Δουβαλίδης. Ο Έλληνας αθλητής τερμάτισε σε 13.63 δευτερόλεπτα, που είναι ρεκόρ για φέτος. Ο αθλητής με καταγωγή από τη Δράμα κατετάγη στην 27η θέση.

Στην ιστιοπλοΐα και τα 470 γυναικών η Αιμιλία Τσουλφά και η Αριάδνη Σπανάκη ολοκλήρωσαν την Ολυμπιακή του παρουσία στη 15η θέση με 114 βαθμούς ποινής. Το ελληνικό πλήρωμα ακυρώθηκε στην ένατη ιστιοδρομία και κατέλαβε την ένατη θέση στη δέκατη και τελευταία ιστιοδρομία της ημέρας και δε θα αγωνιστεί στην κούρσα μεταλλίων.

Στην κούρσα μεταλλίων στα 470 ανδρών θα συμμετάσχουν οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής. Το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε στην τέταρτη θέση στην ένατη ιστιοδρομία και στην έκτη θέση στη δέκατη και τελευταία ιστιοδρομία του αγωνίσματος. Το ελληνικό πλήρωμα είναι στην έκτη θέση με 66 βαθμούς.

Άδοξα ολοκληρώθηκε η παρουσία της ομάδας καλλιτεχνικής κολύμβησης στο Τόκιο. Όπως ανακοίνωσε η ΕΟΕ τρεις αθλήτριες βρέθηκαν θετικές στον κορωνοϊό με αποτέλεσμα η οργανωτική επιτροπή να καλέσει όλα τα μέλη της ελληνικής αποστολής να αποχωρήσουν από το Ολυμπιακό χωριό.

Το μεσημέρι της Τρίτης επρόκειτο να αγωνιστεί στο τεχνικό πρόγραμμα στα προκριματικά του ντούετου. Ωστόσο αυτό δεν έγινε κι ενώ Ευαγγελία Πλατανιώτη και Εβελίνα Παπάζογλου είχε λάβει κανονικά μέρος στο ελεύθερο πρόγραμμα της Δευτέρα.

Ολυμπιακοί αγώνες: Το μέλλον ανήκει στον Καραλή!