Το χρυσό μετάλλιο του Μίλτου Τεντόγλου στο μήκος ξεχώρισε από ελληνικής πλευράς τη Δευτέρα 2 Αυγούστου. Ο Έλληνας άλτης με καταγωγή από τα Γρεβενά κατάφερε με άλμα στα 8,41 μέτρα να πάρει το χρυσό μετάλλιο.

Ήταν ένας τελικός με πολύ μεγάλη αγωνία μέχρι το τέλος. Ο Τεντόγλου έκανε την επίδοση που του έδωσε το χρυσό μετάλλιο στην τελευταία του προσπάθεια κι αφού προηγουμένως ο Ισπανός Κάθερες τον είχε βγάλει εκτός τριάδας βάθρου.

Ο Τεντόγλου δήλωσε ότι ήταν τυχερός(!) στην προσπάθειά του. Αυτό ήταν το δεύτερο χρονικά μετάλλιο που κατέκτησε η Ελλάδα στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο και μάλιστα χρυσό μετά την πρώτη θέση του Στέφανου Ντούσκου στο σκιφ ανδρών στην κωπηλασία.

Λίγες ώρες αργότερα ο Λευτέρης Πετρούνιας χάρισε ακόμη μία στιγμή περηφάνιας στον ελληνικό αθλητισμό. Ο πρωταθλητών των κρίκων έκανε σπουδαία προσπάθεια πήρε 15.200 βαθμούς και κατέκτησε tο χάλκινο μετάλλιο πίσω από τους Κινέζους Γιανγκ και Χάο.

Αυτό ήταν το δεύτερο μετάλλιο για τον Πετρούνια σε διοργάνωση Ολυμπιακών αγώνων και τρίτο για την ελληνική αποστολή στο Τόκιο. Ο πρωταθλητής των κρίκων μάλιστα έδωσε ραντεβού για το Παρίσι όπου όπως είπε μόνος στόχος είναι η επιστροφή στην κορυφή.

Με δύο αθλήτριες θα εκπροσωπηθεί η Ελλάδα στον τελικό του επί κοντώ γυναικών. Η Κατερίνα Στεφανίδη και η Νικόλ Κυριακοπούλου με άλμα στα 4.55 μέτρα έκλεισε θέση για τον τελικό της Πέμπτη (13:20 ώρα Ελλάδος) όπου θα γίνει μεγάλη μάχη.

Η βροχή δυσκόλεψε τις αθλήτριες με τους διοργανωτές να αποφασίζουν τη διακοπή του αγωνίσματος και να δίνουν το εισιτήριο σε 15 επικοντρίστριες. Η Ελένη Πόλακ που συμμετείχε επίσης στον προκριματικό αποκλείστηκε από τον τελικό.

Πρώτη και αήττητη ολοκλήρωσε την πορεία της στη φάση των ομίλων η Εθνική πόλο ανδρών. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου επιβλήθηκε με 14-5 των ΗΠΑ και προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά.

Τα δύσκολα όμως τώρα ξεκινάνε για τη «γαλανόλευκη» που αντιμετωπίζει το Μαυροβούνιο την Τετάρτη (9:30 ώρα Ελλάδος) στον δρόμο προς τα μετάλλια. Οι διεθνείς μας κρατούν χαμηλούς τόνους παρά τις καλές εμφανίσεις στην πρώτη φάση.

Τη 10η θέση στον προκριματικό του Ελεύθερου προγράμματος στο Ντουέτο της Καλλιτεχνικής Κολύμβησης των Ολυμπιακών Αγώνων στο Τόκιο κατέλαβαν η Ευαγγελία Πλατανιώτη και η Εβελίνα Παπάζογλου. Το ελληνικό Ντουέτο εκτέλεσε εξαιρετικά το πρόγραμμά του με τη χορογραφία «Καρχαρίες» και βαθμολογήθηκε με 88,1667 β., όσο και οι Ολλανδέζες (αδελφές Ντε Μπράουερ) με τις οποίες μοιράζονται τη 10η θέση. Στον τελικό προκρίνονται 12 ζευγάρια που θα συγκεντρώσουν την υψηλότερη βαθμολογία αθροιστικά, μετά και το τεχνικό πρόγραμμα που θα γίνει την Τρίτη.

Στα ημιτελικά των 200 μέτρων ολοκληρώθηκε η παρουσία της Ραφαέλας Σπανουδάκη. Η αθλήτρια με καταγωγή από τη Ρόδη στην δεύτερη προκριματική σειρά της απόστασης και τερμάτισε στην πέμπτη θέση με 23.16 (0,4), επίδοση πολύ κοντά στο ατομικό της 23.11 από τη φετινή σεζόν και πήρε την πρόκριση, από το... παράθυρο αφού ήταν η 26η αθλήτρια. Στη δεύτερη ημιτελική σειρά η Σπανουδάκη τερμάτισε στην ένατη θέση με 23.38 και κατετάγη στην 23η συνολικά.

Στον προκριματικό της σφυροβολίας συμμετείχαν δύο Έλληνες αθλητές. Ο Μιχάλης Αναστασάκης, στη δεύτερη συμμετοχή του σε Ολυμπιακούς Αγώνες είχε καλύτερη βολή στα 73,52 μ., από την πρώτη του προσπάθεια ενώ πέτυχε 73,22 μ. στη δεύτερη προσπάθεια του και ήταν άκυρος στο τρίτο. Ο Αναστασάκης ήταν 10ος στο γκρουπ του και 22ος στο σύνολο. Στο πρώτο γκρουπ αγωνίστηκε ο Χρήστο Φραντζεσκάκης, που στο ντεμπούτο του στη διοργάνωση και έχοντας νωρίτερα συμμετάσχει σε αρκετούς αγώνες, είχε καλύτερη βολή στα 72,19 μ. και κατέλαβε την 13η στο γκρουπ του και την 25η θέση στο σύνολο.

Οι ιστιοδρομίες στα 470 ανδρών και γυναικών όπου θα συμμετείχαν οι Παναγιώτης Μάντης/Παύλος Καγιαλής και Αιμιλία Τσουλφά/Αριάδνη Σπάνακη αναβλήθηκαν λόγω άπνοιας. Πρόκειται για τις δύο τελευταίες ιστιοδρομίες πριν τις κούρσες μεταλλίων,

SDNA Google news
ΜΑΘΕΤΕ ΠΡΩΤΟΙ ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑΣ - ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΤΟ SDNA logo ΣΤΟ GOOGLE NEWS
Ολυμπιακοί αγώνες: Περηφάνια για Τεντόγλου, Πετρούνια - Διπλή πρόκριση στο επί κοντώ