Από τις 25 Αυγούστου ως τις 11 Σεπτεμβρίου, το καλοκαίρι του 1960, η Ολυμπιακή φλόγα έκαιγε στη Ρώμη. Όσοι συμμετείχαν ή ασχολήθηκαν με την πρώτη Ολυμπιάδα που μεταδόθηκε ποτέ τηλεοπτικά στη Βόρεια Αμερική, έγιναν μάρτυρες σπουδαίων επιδόσεων, αθλητών και στιγμών, τόσο ένδοξων όσο και πολύ δυσάρεστων.

Δείτε τα κορυφαία στιγμιότυπα των Ολυμπιακών Αγώνων του 1960 ΕΔΩ

ΟΙ ΑΘΛΗΤΕΣ ΠΟΥ... ΤΑ ΕΣΠΑΣΑΝ

O μαραθωνοδρόμος Αμπέμπε Μπικίλα από την Αιθιοπία έγινε ο πρώτος μαύρος Αφρικανός που κατέκτησε χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο. Το πέτυχε τρέχοντας τα 42.195 χιλιόμετρα ξυπόλητος!

Κι αν αυτή η επίοδση σας εντυπωσίασε, κρατήστε... μεγάλο καλάθι: Η Αμερικανίδα Βίλμα Ρούντολφ, έχοντας ξεπεράσει την πολυομυελίτιδα που την ταλαιπωρούσε εκ γεννετής με αποτέλεσμα να μην περπατήσει πριν τα 12, κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια σε αγώνες ταχύτητας! Χαρακτηρίστηκε μάλιστα «η ταχύτερη γυναίκα στον κόσμο». Ταχύς ήταν και ο Γερμανός Άρμιν Χάρι, που τερμάτισε στην κούρσα των 100 μέτρων μετά από 10,2 δευτερόλεπτα, θέτοντας νέο ολυμπιακό ρεκόρ!

Έξι μέρες πριν τα δοκιμαστικά των κολυμβητών των ΗΠΑ, ενόψει της Ολυμπιάδας, ο Τζεφ Φάρελ πέρασε την πόρτα του χειρουργείου για αφαίρεση σκωλικοειδίτιδας. Στη Ρώμη κατέκτησε δύο χρυσά μετάλλια! Τέλος, η 16χρονη Αμερικανίδα κολυμβήτρια Κρις φον Σάλτσα, κέρδισε τέσσερα μετάλλια, εκ των οποίων τα τρία χρυσά, γράφοντας το όνομα της με αντίστοιχου χρώματος γράμματα στα βιβλία της ιστορίας των Ολυμπιακών Αγώνων!

Αξίζει να σημειωθεί δε, ότι στους Αγώνες της Ρώμης συμμετείχε και ο Κάσιους Κλέι (Μοχάμεντ Άλι), κερδίζοντας μάλιστα χρυσό μετάλλιο στο μποξ βαρέων βαρών (ελαφριά κατηγορία).

Η ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΙΓΜΗ

Η μεγάλη ανάμνηση από την Ολυμπιάδα της Ρώμης είναι ένα αρνητικό γεγονός. Κατά τη διάρκεια του ομαδικού αγωνίσματος των 100 χιλιομέτρων ποδηλασίας, ο Δανός Κνουντ Ένεμαρκ Γένσεν κατέρρευσε εξαιτείας θερμοπληξίας και διεκομίσθη άμεσα σε νοσοκομείο.

Δυστυχώς, ο άτυχος ποδηλάτης άφησε υπό το βλέμμα των γιατρών την τελευταία του πνοή και πέρασε στην ιστορία ως ο δεύτερος αθλητής που πεθαίνει στο πλαίσιο Ολυμπιακών Αγώνων, μετά τον Πορτογάλο μαραθωνοδρόμο Φρανσίσκο Λάζαρο, το 1912.

ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΛΛΙΑ

Η Ελλάδα συμμετείχε με 49 πρόσωπα σε 8 αγωνίσματα της Ολυμπιάδας του 1960. Εξ αυτών οι 48 ήταν άνδρες και μία γυναίκα, η μετέπειτα Βασίλισσα της Ισπανίας, Σοφία. Το άρωμα... παλατιού ήταν΄, πάντως, ήδη έντονο στη Ρώμη, λόγω της συμμετοχής του Πρίγκιπα Κωνσταντίνου στους Αγώνες, σε τριμελές πλήρωμα ιστιοπλόου.

Μάλιστα, μαζί με τον Οδυσσέα Εσκιτζόγλου και τον Γιώργο Ζαΐμη, ο Πρίγκιπας κατέκτησε και το μοναδικό - χρυσό - μετάλλιο για την Ελλάδα στη συγκεκριμένη διοργάνωση.

Ολυμπιακοί Αγώνες 1960: «Βασιλικές» συμμετοχές, ένας νεκρός κι ένας ξυπόλητος μαραθωνοδρόμος