MENU

Οι προκρίσεις της Εθνικής ομάδας προέρχονται από τρεις wild card, των Τεντόγλου, Ντρισμπιώτη και Τζένγκο, που αναδείχθηκαν πρωταθλητές σε μήκος ανδρών, 20 χλμ βάδην και ακοντισμό γυναικών.

Οκτώ από αυτές εξασφαλίστηκαν με την επίτευξη του ορίου, ενώ οι υπόλοιπες προέκυψαν από το ranking.

Οι 35 προκρίσεις κατανέμονται ως εξής:

Γυναίκες:

  • 100μ:
    • Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (με όριο)
  • 200μ:
    • Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (με όριο)
    • Άρτεμις Αναστασίου (με ranking 36η στις 36)
  • 10.000μ:
    • Αναστασία Μαρινάκου (με όριο)
  • 100μ εμπόδια:
    • Ελισάβετ Πεσιρίδου (με ranking 31η στις 36)
  • 400μ εμπόδια:
    • Δήμητρα Γναφάκη (με ranking 23η στις 36)
  • Ύψος:
    • Τατιάνα Γκούσιν (με ranking 22η στις 30)
    • Παναγιώτα Δόση (με ranking 25η στις 30)
  • Επί κοντώ:
    • Κατερίνα Στεφανίδη (με όριο)
    • Ελένη Κλαούντια Πόλακ (με όριο)
    • Αριάδνη Αδαμοπούλου (με όριο)
  • Τριπλούν:
    • Μαρία Πούρτσα (με ranking 25η στις 30)
  • Σφυροβολία:
    • Σταματία Σκαρβέλη (με ranking 20ή στις 30)
  • Ακοντισμός:
    • Ελίνα Τζένγκο (ως πρωταθλήτρια Ευρώπης, wild card)
  • 20χλμ βάδην:
    • Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (ως πρωταθλήτρια Ευρώπης, wild card)
    • Κυριακή Φιλτσισάκου (με ranking 24η στις 35)
    • Χριστίνα Παπαδοπούλου (με ranking 26η στις 35)
    • Παναγιώτα Τσινοπούλου (με ranking 27η στις 35)
  • 4Χ100μ:
    • με ranking 11η στις 16

Άνδρες:

  • 100μ: Γιάννης Νυφαντόπουλος (με ranking 34ος στους 36)
  • 200μ: Σωτήρης Γκαραγκάνης (με ranking 36ος στους 36)
  • 110μ εμπόδια: Κώστας Δουβαλίδης (με ranking 32ος στους 36)
  • Ύψος: Αντώνης Μέρλος (με ranking 17ος στους 30)
  • Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (με όριο)
  • Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ως πρωταθλητής Ευρώπης, wild card)
  • Τριπλούν:
    • Ανδρέας Πανταζής (με όριο)
    • Δημήτρης Τσιάμης (με ranking 15ος στους 30)
    • Νικόλας Ανδρικόπουλος (με ranking 24ος στους 30)
  • Σφαιροβολία: Οδυσσέας Μουζενίδης (με ranking 24ος στους 30)
  • Σφυροβολία:
    • Χρήστος Φραντζεσκάκης (με όριο)
    • Μιχάλης Αναστασάκης (με ranking 16ος στους 30)
    • Κώστας Ζάλτος (με ranking 18ος στους 30)
  • Ακοντισμός: Γιάννης Κυριαζής (με ranking 20ός στους 30)
  • 20χλμ βάδην: Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ (με ranking 25ος στους 35)
  • 4Χ100μ: με ranking 13η στις 16
Οι 35 αθλητές και αθλήτριες της Εθνικής στίβου που έχουν προκριθεί στο Ευρωπαϊκό της Ρώμης!