Η Ελλάδα μετά τη μεγάλη νίκη επί της Ουγγαρία στην πρεμιέρα του Ολυμπιακού τουρνουά έχασε την ευκαιρία για ακόμη ένα τεράστιο τρίποντο. Η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε με 6-2 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου ωστόσο στο τελευταίο κομμάτι του ματς δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο γκολ.

Η Ελλάδα όμως έδειξε σε ένα ακόμη ματς ότι είναι ικανή για τα πάντα στο Ολυμπιακό τουρνουά. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου είχε σε ένα ακόμη ματς έναν εκπληκτικό Μάνο Ζερδεβά που έκανε εντυπωσιακές αποκρούσεις.

Η Εθνική πόλο ανδρών δέχτηκε πολλές ποινές και ολοκλήρωσε τον αγώνα με τρεις παίκτες (Φουντούλης, Βλαχόπουλος, Γενηδουνιάς) να ολοκληρώνουν το ματς με τρεις αποβολές. Το επόμενο ματς για την Ελλάδα είναι κόντρα στην Ιαπωνία στις 29 Ιουλίου στις 12:20 ώρα Ελλάδος.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς με το μυαλό τους στην άμυνα. Οι Ιταλοί ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ με τον Αϊκάρντι από τη θέση του φουνταριστού. Στις πρώτες επιθέσεις η Ελλάδα φάνηκε αγχωμένη αλλά ο Μουρίκης ισοφάρισε σε 1-1 με ωραία προσπάθεια.

Από εκεί και πέρα το πρώτο οκτάλεπτο κύλησε χωρίς να αλλάξει κάτι στο σκορ. Στα κρίσιμα σημεία ο Μάνος Ζερδεβάς και η ελληνική άμυνα δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Σάντρο Καμπάνια να σκοράρουν ενώ και η ελληνική ομάδα έχασε ευκαιρίες για να προηγηθεί με τον Φουντούλη και τον Αργυρόπουλο.

Ίδια εικόνα είχε και το δεύτερο οκτάλεπτο. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στον παίκτη παραπάνω με τους παγκόσμιους πρωταθλητές να βρίσκουν γκολ με τον Λουόνγκο. Η Ελλάδα ισοφάρισε σε 2-2 με ένα πολύ έξυπνο γκολ του Αλέξανδρου Παπαναστασίου με λόμπα.

Το τρίτο οκτάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην Ελλάδα. Συνεχίζοντας την εκπληκτική της άμυνα η «γαλανόλευκη» έφτασε σε σερί 4-0 με γκολ των Γενηδουνιά, Καπότση, Αργυρόπουλου και Βλαχόπουλου κάνοντας το 6-2 ενάμιση περίπου λεπτό πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου.

Η Ελλάδα κατάφερε στο τρίτο οκτάλεπτο να κρατήσει τους Ιταλούς στο μηδέν. Με υποδειγματική άμυνα η «γαλανόλευκη» δε δέχτηκε γκολ από την παγκόσμια πρωταθλήτρια.

Οι Ιταλοί μείωσαν με εύστοχο πέναλτι του Φιλιόλι στο ξεκίνημα του τέταρτου οκταλέπτου ενώ με τέρμα του ίδιου παίκτη και τον Αϊκάρντι μείωσαν σε 6-5 δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος του ματς. Οι Ιταλοί ισοφάρισαν σε 6-6 με γκολ του Ετσενίκε στον παίκτη παραπάνω ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος.

ΙΤΑΛΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 6-6

Οκτάλεπτα: 1-1, 1-1, 0-4, 4-0

Ιταλία (Καμπάνια): Ντελ Λούγκο, Ντι Φλούβιο, Λουόνγκο 1, Φιλιόλι 2, Πρεσιούτι, Βελότο, Ρενζούτο, Ετσενίκε 1, Φιγκάρι, Μποντέγκας, Αϊκάρντι 2, Ντόλτσε.

Ελλάδα (Βλάχος):Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 1.

Ιταλία - Ελλάδα 6-6