Η ομάδα των νοτίων προαστίων είναι το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέση του ομίλου και το απέδειξε με τον καλύτερο τρόπο. Η ελληνική ομάδα ήταν σαφώς ανώτερη της αντιπάλου, κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό, προηγήθηκε με 5-0 στα πρώτα λεπτά της συνάντησης και με 13 – 2 στο τέλος του δεύτερου οκταλέπτου.

Τα οκτάλεπτα ήταν: 5-2, 8-0, 3-2, 5-2.

Η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε με τους εξής παίκτες:

Παναγιώτης Τζωρτζάτος, Μανώλης Μυλωνάκης 1, Γιάννης Αλαφραγκής 2, Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης 6, Χαράλαμπος Τρούλος 5, Κωνσταντίνος Γουβης 2, Χρήστος Αφρουδάκης (αρχηγός) 1, Στάθης Καλογερόπουλος 1, Αριστείδης Χαλυβόπουλος 1, Νίκος Κουρούβανης, Λούκα Λόζινα, Αντριγια Μπάσιτς 2, Μανώλης Ανδρεάδης.

Λουντβιγκσπουργκ - Πέϊ Ντεξ 13.00

Προκρίνονται στους 16 οι δυο πρώτες ομάδες κάθε ομίλου.

* Το πρόγραμμα είναι σε ώρες Ελλάδος.

Πλήρωσε το ποσοστό στον παίκτη παραπάνω ο Απόλλων

Με ήττα 8-7 από τη γαλλική Στρασμπούργκ ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον 7ο Όμιλο του Euro Cup, που διεξάγεται στο Σόλνοκ της Ουγγαρίας, ο Απόλλων Σμύρνης.

Η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη, στο ντεμπούτο του 44χρονου τεχνικού στον πάγκο της «ελαφράς ταξιαρχίας» πλήρωσε το κακό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω (μόλις 1/10) και την έλλειψη ομαδικού πνεύματος σε κρίσιμες φάσεις. Ο Απόλλων επέστρεψε από το εις βάρος του 7-4 και 8-5 μειώνοντας σε 8-7 με ένα πολύ όμορφο γκολ του Στέφαν Μίτροβιτς σχεδόν από το κέντρο αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή.

Ο Απόλλων Σμύρνης έπαιξε καλά στην άμυνα, έχοντας σε πολύ καλή μέρα και τον τερματοφύλακα Κώστα Γαλανίδη, αλλά και τον Αλέξανδρο Γούνα κόντρα σε μία Στρασμπούργκ που ήταν σαφώς στα μέτρα του, αλλά δεν είχε τις κατάλληλες επιθετικές επιλογές, που θα τον οδηγούσαν στη νίκη.

Πλέον δυσκολεύουν τα πράγματα για τον Απόλλωνα όσον αφορά στην υπόθεση πρόκριση, καθώς θέλει και ήττα της Τεράσα από τη Σόλνοκ, αλλά και δική του νίκη αύριο επί των Ισπανών, ώστε να ελπίζει στη συνέχεια σε νίκη της Τεράσα επί της Στρασμπούργκ (και ήττα των Γάλλων από τους Ούγγρους). Με την πρόκριση σε αυτήν την περίπτωση να κρίνεται στα γκολ και την τριπλή ισοβαθμία.

Οκτάλεπτα: 3-3, 3-1, 2-2, 0-1.

Η σύνθεση και τα γκολ του Απόλλωνα Σμύρνης: Γαλανίδης, Καβουσανος, Τοράκης, Αλαμάνος, Βιτέλλας, Μίτροβιτς 2, Μοσκόφ 1, Γούνας 1, Σολανάκης 1, Χατζηκυριακάκης, Δερμιτζάκης , Γωνιωτάκης 2, Παπαγεωργίου.

Το υπόλοιπο πρόγραμμα του Απόλλωνα έχει ως εξής:

Απόλλωνας – Τεράσα 17.00

Κυριακή 6 Δεκεμβρίου:
Απόλλωνας – Σόλνοκ 12.00

Κατέρρευσε στο 4ο οκτάλεπτο ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια στην Βαρκελώνη απέναντι στην Ουγγρική Βαζούτας αλλά ηττήθηκε με 18-9 στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού κυπέλλου που πραγματοποιείται στην καταλανική πρωτεύουσα, με την συμμετοχή επίσης της Μπαρτσελόνα και της γαλλικής Τουρκουάν.

Το τελικό αποτέλεσμα δεν μαρτυρά την εικόνα του αγώνα.

Οι πολίστες του Κώστα Δήμου αντέδρασαν από την αρχή της συνάντησης και παρέμειναν στην διεκδίκηση της νίκης έως το τέλος της τρίτης περιόδου (9-7), παρά το γεγονός ότι δεν έχουν αγωνιστικό ρυθμό αφού το ελληνικό πρωτάθλημα βρίσκεται σε διακοπή λόγω της πανδημίας, σε αντίθεση με την Ουγγαρία όπου οι αγώνες διεξάγονται κανονικά.

Στην τελευταία περίοδο (5 λεπτά πριν το τέλος) και ενώ το σκορ ήταν 12-7 αποβλήθηκε από το παιχνίδι ο Σπούνερ και οι Νεοσμυνιώτες απώλεσαν κάθε δυνατότητα αντίδρασης στα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού.

Τα οκτάλεπτα του αγώνα ήταν: 4-3, 3-3, 2-1, 9-2.

Η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε με τους Σαλτερή, Μπουζαλά, Σπυρόπουλο, Σπούνερ 1, Μπραΐμη 1, Γαβαλά 1, Καλαϊτζή 1, Νταλάπα, Αλεξίου, Δήμου 1, Μπαρακάτ 3, Καπετανάκη 1 και Λιμαράκη.

Τα γκολ των Μαγυάρων πετυχαν οι Νάγκι 6, Γκιάρφας 4, Άγκι 2, Κόβατς 2, Μέσαρος 2, Σουγκάρ 1, Παζτορ 1.