Το αγωνιστικό κομμάτι πέρασε σε δεύτερη μοίρα αφού η ομάδα της Χίου είπε το δικό της «αντίο» στον αδικοχαμένο πολίστα Αδαμάντιο Μαντή. Ο 21χρονος πολίστας, που έχασε τη ζωή του τα ξημερώματα της περασμένης Κυριακής σε τροχαίο, τιμήθηκε από συμπαίκτες και αντιπάλους, στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της τελευταίας του ομάδας.

Κατά την παρουσίαση των δύο ομάδων αναγνώστηκε το όνομά του κανονικά, ενώ oι παίκτες των δύο ομάδων μίλησαν γι αυτόν και άφησαν λουλούδια στο σημείο που είχε τοποθετηθεί ένα μεγάλο πανό από τους ανθρώπους της Χίου με τη φωτογραφία του αθλητή. Το κλίμα ήταν βαρύ και συναισθηματικά φορτισμένο, ενώ κατά την έναρξη κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή.

Από πλευράς ΚΟΕ τιμητικό λόγο ανέγνωσε ο Α' Αντιπρόεδρος Γιώργος Κατσαρός, ενώ ανθοδέσμες κατέθεσαν ο Δήμαρχος, αλλά και ο Αντιπεριεάρχης Χίου. Στο φύλλο αγώνα δεν υπήρξε Νο 1 για τον ΝΟ Χίου και τερματοφύλακας ήταν ο Ι. Καρακούρος με το Νο 13. Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Εθνικός έφυγε με σπουδαία νίκη χάρη σε γκολ του Θαλασσινού στην κόντρα 1.15 πριν από τη λήξη του παιχνιδιού, αλλά έχοντας κάνει τεράστια ανατροπή στο φινάλε, καθώς είχε βρεθεί να χάνει και με 7-5.

ΝΟ ΧΙΟΥ Astra Airlines – ΕΘΝΙΚΟΣ 7-8

Οκτάλεπτα: 3-2, 3-3, 1-2, 0-1.

ΝΟ ΧΙΟΥ (Γιώργος Ντόσκας): Μιμίδης Στ. 1, Μιμίδης Μ., Μπερτόλης, Παππάς 1, Κουλιεράκης, Κανδιόγλου, Μόκκας 1, Κουρλιάφτης 3, Ντούλος, Καρακούρος Ι., Καρακούρος Μ. 1, Γκίλλας.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Θεοδόσης – Παπαλουκάς 1, Θαλασσινός 1, Τεσάνοβιτς 1, Κουτσιαλής 1, Παπαδόγκωνας, Χονδροκούκης 3, Πρωτοψάλτης 1, Λιαπάκης, Καραβιώτης, Βαλλιανάτος, Κατσαγούνος, Μπέλεσης.

Νίκη με ανατροπή για τον Πανιώνιο

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 πόλο ανδρών σημείωσε ο Πανιώνιος που επικράτησε με 9-7 του Παναθηναϊκού για την έβδομη αγωνιστική.

Με τη νίκη αυτή ο ιστορικός έφτασε τους 10 βαθμούς και παραμένει σταθερά στην πρώτη εξάδα. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός δεν έχει πετύχει ακόμη νίκη. Η ομάδα του Κώστα Δήμου είχε βρεθεί με 5-3 στο σκορ στο ημίχρονο, αλλά με ένα ξέσπασμα στο τρίτο οκτάλεπτο, όπου είχε ένα σερί 4-0, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και μετά το κύπελλο, πέτυχε και δεύτερη συνεχόμενη νίκη επί των πρασίνων μέσα σε λίγες ημέρες. αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα.

Πριν από την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου τερματοφύλακα του ΝΟ Χίου, Αδαμάντιου Μαντή.

Όπως αναφέρει η ιστοσελίδα της ΚΟΕ μετά τη λήξη του αγώνα μερικοί οπαδοί του Παναθηναϊκού μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να ρίξουν τον διαιτητή Χατζηαναστασίου μέσα στην πισίνα. Ο διαιτητής και μία αστυνομικός αντέδρασαν έγκαιρα και απέτρεψαν το συμβάν.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 7-9

Οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 0-4, 2-2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Βενετόπουλος): Παρασκευόπουλος, Χάλαρης Μ., Παπαδημητρίου Δ., Κόσιτς 1, Χατζηστεφάνου, Χριστοφορίδης, Μπιτσάκος, Πανταζόπουλος 3, Αθανασίου, Γκαράνης 2, Σμιθ, Κατσαγούνος 1, Σαλτέρης, Μοσχοβέλης, Παπαδημητρίου Αλ.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Καζάζης 2, Γεωργακόπουλος, Σπούνερ, Δημακόπουλος, Καρακάσης, Γιαννόπουλος 1, Παπαδόπουλος Δ., Αλεξίου 1, Παττακός, Βέκκος 1, Δήμου Δ. 4, Στάθας, Δούκας, Μπουζαλάς.