Απολαυστική, κυριαρχική, απλά υπερομάδα! Η ιταλική Προ Ρέκο, τι κι αν έμεινε μισό οκτάλεπτο με παίκτη λιγότερο, διατήρησε το προβάδισμά της και πήρε τη νίκη κόντρα στην Νόβι Μπέογκραντ με σκορ 14-11, κατακτώντας το 3ο συνεχόμενο και συνάμα το 11ο Champions League της ιστορίας της.

Η αναμέτρηση στο Βελιγράδι ξεκίνησε με την πρωταθλήτρια Ευρώπης να κάνει από νωρίς ξεκάθαρες τις διαθέσεις της. Με τους Ζάλανκι και Ίβοβιτς να είναι άκρως αποτελεσματική από την περιφέρεια, οι Ιταλοί πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων στο πρώτο οκτάλεπτο (1-4).

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι οικοδεσπότες του Final 8 μείωσαν στα δύο τέρματα (3-5) αποκτώντας αριθμητικό πλεονέκτημα για τέσσερα λεπτά, ελέω της αποβολής χωρίς αντικατάσταση στον Ετσενίκε. Βέβαια, αυτό δεν πτόησε την Προ Ρέκο, η οποία έπαιξε άμυνα για σεμινάριο, διευρύνοντας την διαφορά της στα τέσσερα τέρματα (3-7). Αυτή ήταν και η διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (5-9).

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Σάντρο Σούκνο διαχειρίστηκαν άριστα το προβάδισμά τους, με τον Ζάλανκι να... πυροβολεί από την περιφέρεια την εστία των Σέρβων. Από την άλλη, η Νόβι Μπέογκραντ κινήθηκε σε χαμηλά στάνταρ με τον Άγγελο Βλαχόπουλο να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στα τέλη της περιόδου. Σκορ τρίτου οκταλέπτου 9-13 υπέρ της Προ Ρέκο και η υπόθεση κατάκτησης του ευρωπαϊκού τίτλου έμοιαζε να λήγει από νωρίς.

Η τέταρτη περίοδο πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Προ Ρέκο να διατηρεί το +4 και να ροκανίζει τον χρόνο. Στο τελευταίο λεπτό, οι Ιταλοί ήταν μπροστά 14-10, με τον Γιάκσιτς να πετυχαίνει ένα γκολ άνευ σημασίας για την Νόβι, διαμορφώνοντας το τελικό 14-11.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 4-5, 4-4, 2-1

Νόβι Μπέογκραντ - Προ Ρέκο 11-14