Ο Ολυμπιακός σκόραρε στην πρώτη επίθεση του αγώνα με τον Φιλίποβιτς, αλλά στη συνέχεια είχε πολλές βιαστικές επιλογές (τις περισσότερες ο ίδιος ο Σέρβος) και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί τις καλές άμυνες που έβγαλε στα 2μ.

Ενα πολύ δύσκολο γκολ του Στέλιου Αργυρόπουλου, στην εκπνοή της πρώτης περιόδου, έδωσε προβάδισμα 3-2 στη Φερεντσβάρος, αλλά αυτό έμελλε να είναι το τελευταίο γκολ των πρωταθλητών Ουγγαρίας για τα επόμενα 21,5 λεπτά!

Μετά από ένα πολύ κακό παιχνίδι εκατέρωθεν στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Δερβίσης λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ισοφάρισε σε 3-3, όμως στην τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν λύσεις και πέρασαν μπροστά 6-3, τη στιγμή που οι Μαγυάροι δεν μπορούσαν να σκοράρουν με τίποτα.

Ο Μπίγιατς ήταν σε πολύ καλή μέρα, η Φερεντσβάρος είχε 1/11 με παίκτη παραπάνω (0/10 μετά την πρώτη αποβολή την οποία αξιοποίησε) και η διαφορά έφτασε στα έξι γκολ (9-3), πριν καταφέρει ο Αργυρόπουλος να βρει ξανά δίχτυα για τους Ούγγρους, 2΄25΄΄ πριν τη λήξη, με ένα εντυπωσιακό γυριστό σουτ από τα 6μ.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 1-0, 3-0, 3-1

Η εξέλιξη του σκορ: 1-0 Φιλίποβιτς (περιφέρεια), 1-1 Βάντοβιτς (π.π.), 1-2 Βάργκα (κόντρα), 2-2 Βάμος (π.π.), 2-3 Αργυρόπουλος (περιφέρεια), 3-3 Δερβίσης (περιφέρεια), 4-3 Βάμος (φουνταριστός), 5-3 Μουρίκης (φουνταριστός), 6-3 Φουντούλης (πέναλτι), 7-3 Γενηδουνιάς (περιφέρεια), 8-3 Γούβης (φουνταριστός), 9-3 Γενηδουνιάς (κόντρα), 9-4 Αργυρόπουλος (περιφέρεια).

Ο Ολυμπιακός είχε 1/5 με παίκτη παραπάνω, 1/1 πέναλτι, 3 γκολ από την περιφέρεια, 3 από θέση φουνταριστού και 1 στην κόντρα.

Η Φερεντσβάρος είχε 1/11 με παίκτη παραπάνω, 2 γκολ από την περιφέρεια και 1 στην κόντρα.

Με τρεις ποινές αποβλήθηκε ο Μερκούλοφ (4΄53΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα).

Διαιτητές: Πουτνίκοβιτς (Σερβία), Γκόμεθ (Ισπανία)

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 1, Γούβης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 1, Δήμου, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς

Φερεντσβάρος (Ζολτ Βάργκα): Σάκονι, Μόλναρ, Βάντοβιτς 1, Μερκούλοφ, Αργυρόπουλος 2, Ούμποβιτς, Φέκετε, Βίγκβαρι, Νάγκι, Βάργκα 1, Γιάνσικ, Νταμόντε, Βόγκελ

«Λύγισε» την Φερεντσβάρος και κατέκτησε την πέμπτη θέση ο Ολυμπιακός (vid)