Με τον Γρανάδος να πετυχαίνει πέντε τέρματα και τον Φερνάντες να κατεβάζει... ρολά, η οικοδέσποινα Νόβι Μπέογκραντ πήρε τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό με 13-11 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Final 8 στο LEN Champions League, όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελονέτα η οποία νωρίτερα νίκησε την Γιουγκ Ντουμπρόβνικ. Σε κακή κατάσταση στον παίκτη παραπάνω για τον Ολυμπιακό, μέτρια εμφάνιση από τον Μπίγιατς.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους οικοδεσπότες να μπαίνουν καλύτερα στην πισίνα του Sportski Centar, 11.April. Η Νόβι Μπέογραντ ήταν σε εκπληκτική κατάσταση στις επιθέσεις με παίκτη παραπάνω, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό ο οποίος είχε μία στις τέσσερις προσπάθειες. Το γεγονός αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους Σέρβους να πάρουν απόσταση δύο τερμάτων με τα γκολ των Βούσινιτς και Βλαχόπουλου (3-1), την οποία και διατήρησαν έως το τέλος της περιόδου (4-2).

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα των δύο ομάδων και στην δεύτερη περίοδο, με την Νόβι να διευρύνει το προβάδισμά της στα τρία τέρματα με τον Γρανάδο (5-2). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση και στα τέλη της περιόδου μείωσε στο ελάχιστο (6-5) με τον Βάμος. Η ισοφάριση για τους «ερυθρόλευκους» ήρθε δύο δευτερόλεπτα, πριν το τέλος του οκταλέπτου με τον Γιάννη Φουντούλη να διαμορφώνει το 6-6.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νόβι Μπέογκραντ βρήκε ξανά το προβάδισμα με τον Ντράσοβιτς (7-6), και με τον τερματοφύλακά της να είναι σε πολύ καλή κατάσταση κατάφερε, τρία λεπτά για το τέλος της περιόδου, να διατηρήσει το προβάδισμα της. Απόσταση δύο τερμάτων (8-6) στους Σέρβους έδωσε ο Γρανάδος, με γκολ στον παίκτη παραπάνω, με τον Φιλίποβιτς να επαναφέρει άμεσα τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής (8-7). Όμως και πάλι η τυπικά γηπεδούχοι, με επίθεση στον παίκτη παραπάνω, κατάφεραν να στείλουν ξανά το προβάδισμα στα δύο γκολ (9-7) με τον Γρανάδος.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με ένα τέρμα από κάθε ομάδα και το σκορ στο 10-8. Παρόλα αυτά, η κακή αμυντική λειτουργία των «ερυθρόλευκων» και η αναποτελεσματικότητα τους στον παίκτη παραπάνω έφεραν την Νόβι Μπέογκραντ στο +4 (12-9) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η ομάδα του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς απάντησε με δύο γρήγορα τέρματα, ωστόσο με νέο τέρμα ο Γράναδος έκανε το 13-10. Ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Παπαναστασίου σε 13-11, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-4, 3-1, 4-4