• Μανούχος (Αργολίδας)
  • Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)
  • Πάγκαλος (Λασιθίου)
  • Γκάμαρης (Αθηνών)
  • 36' Πλιάτσικας (αυτογκόλ)
  • 45'+2' Βράνιες
  • 16' Βράνιες
  • 68' Λιβάγια
  • 67' Βάντερσον

Η επιστροφή της ΑΕΚ στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις μετά την διακοπή λόγω Εθνικών ομάδων συνδυάστηκε με την επαναφορά και με τη βούλα στην κανονικότητα. Κόντρα στη Λαμία, το ΟΑΚΑ είχε μπόλικο κόσμο (κάτι παραπάνω από 17.000 ανθρώπους), η ατμόσφαιρα ήταν όμορφη και η ΑΕΚ παρά τις δυο κομβικές της απουσίες, ειδικά όσον αφορά τον τρόπο ανάπτυξής της (αυτές του Μάνταλου και του Ολιβέιρα), «καθάρισε» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο.

Βέβαια, πρέπει να σημειωθεί: παρά το γεγονός ότι είχε συντριπτική κυριαρχία, ελλείψει των Μάνταλου και Ολιβέιρα, φαινόταν διαρκώς κάτι να της λείπει σε επίπεδο δημιουργίας ευκαιριών: η Ένωση πίεζε και απειλή δεν ένιωθε αλλά δεν έχανε ακριβώς και τη μια ευκαιρία μετά την άλλη. Με βάση την εικόνα του αγώνα πάντως, ήταν δεδομένο πως αν έβαζε ένα γκολ η Ένωση, δεν θα ίδρωνε για την νίκη. Και πράγματι, έτσι έγινε.

Στο 37' ο καταπληκτικός Λιβάγια -που για μια ακόμα φορά ήταν σε πολύ μεγάλα κέφια- έκανε την ατομική ενέργεια από τα δεξιά, γύρισε τη μπάλα, αυτή κόντραρε στον Πλιάτσικα και με αυτογκόλ έγινε το 1-0. Στο 45'+2' ήρθε και το 2-0 με τον Κροάτη να εκτελεί το φάουλ και τον Βράνιες να κάνει την προβολή στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και η σεμνή τελετή έβαλε τέλος.

Η επανάληψη ήταν τυπική διαδικασία: η ΑΕΚ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι, έχασε και μερικές ευκαιρίες αλλά σε γενικές γραμμές, ήταν έκδηλη η διάθεση και των δυο ομάδων να κάνουν διαχείριση δυνάμεων και να μην σπαταλήσουν δυνάμεις σε ένα παιχνίδι που μόνο με θαύμα θα γυρνούσε. Το τελικό σφύριγμα επικύρωσε τη νίκη της ΑΕΚ, την τρίτη για τον Κωστένογλου σε ισάριθμα ματς και επιβεβαίωσε πως η περίοδος της κρίσης ανήκει στο παρελθόν.

• 9

Ο Κωστένογλου γύρισε το σύστημα σε 4-5-1 και παρέταξε μια ΑΕΚ με πειραματική διάθεση (Αλμπάνης αριστερό χαφ, Γιακουμάκης βασικός, Ζεράλδες δεξιά). Δεν αγχώθηκε σε κανένα σημείο η ομάδα του αλλά είναι δεδομένο πως με Μάνταλο, Ολιβέιρα θα ήταν καλύτερη.

• 11

Το φόρτωμα στον άξονα που επιχείρησε ο Σωτήρης Αντωνίου με το 4-5-1 του δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει τον φοβερό Λιβάγια που έπαιξε ως δεκάρι ενώ η μοναξιά του Καραμάνου στην επίθεση ήταν χαρακτηριστική σε όλο το ματς. Είχε και την ατυχία να κάνει τρεις αναγκαστικές αλλαγές και το να γυρίσει ένα παιχνίδι που ήταν 2-0 από το ημίχρονο έμοιαζε Γολγοθάς.

37'

Ο Λιβάγια ντριμπλάρει έξοχα τον Σάλιακα, κάνει το δυνατό παράλληλο γύρισμα από αριστερά, με τη μπάλα να βρίσκει στο δεξί πόδι του Πλιάτσικα και από εκεί να καταλήγει στα δίχτυα του Βελλίδη. Η φάση που έβαλε το νερό στο αυλάκι για την Ένωση.

• 9’

Φάση διαρκείας για την ΑΕΚ, που πλαγιοκοπεί με τον Λόπες από αριστερά, με την φάση να καταλήγει με άτσαλο ψαλιδάκι του Αλμπάνη.

• 27’

Εναέριο βολ-πλανέ από τον Καραμάνο λίγο άουτ η μπάλα!

• 29’

Ο Λόπες σουτάρει με το δεξί από τα 25 μέτρα, ο Βελλίδης αποκρούει ασταθώς όμως ο Αλμπάνης που παίρνει το ριμπάουντ εκτελεί άστοχα χωρίς ισορροπία.

• 36’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Λιβάγια κάνει το μπάσιμο από αριστερά, σεντράρει συρτά και ο Πλιάτσικας βάζει άτσαλα το πόδι του και κάνει το 1-0

• 43’

Ωραία σέντρα του Λόπες, ο Γιακουμάκης πήρε την δύσκολη γυριστή κεφαλιά, όμως ο Βελλίδης μπλόκαρε σταθερά.

• 44’

Ωραία ατομική ενέργεια του Αλμπάνη, ο οποίος συγκλίνει εντός περιοχής και σουτάρει εντός περιοχής, όμως σημαδεύει ψηλά.

• 45+2’

Εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια από τα δεξιά, ο Βράνιες με προβολή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και αφού ο διαιτητής συμβουλεύεται και το VAR, γίνεται το 2-0.

• 47’

O Κρίστιτσιτς πιάνει το μακρινό σουτ. διώχνει σε κόρνερ ο Βελλίδης.

• 62’

Ολομόναχος από την μικρή περιοχή ο Βράνιες, αλλά η κεφαλιά του πάει ψηλά.

• 84’

Ο Βέρντε με ατομική ενέργεια δοκιμάζει το πόδι του εκτός περιοχής, απίθανη επέμβαση του Βελλίδη σε κόρνερ.

• 1

Η απόλυτη αδυναμία της Λαμίας να απειλήσει παρά το γεγονός ότι ήταν σχετικά καλή αμυντικά έδειχνε πως σε περίπτωση που η ΑΕΚ πετύχει ένα γκολ, δύσκολα θα αλλάξει κάτι. Πράγματι, έτσι έγινε.

• 2

Το αυτογκόλ του Πλιάτσικα απλοποίησε πολύ τα πράγματα για την ΑΕΚ: έπρεπε απλά να κρατήσει το προβάδισμα και με μια Λαμία που δεν έβγαζε φάσεις με τίποτα αυτό ήταν μάλλον εύκολο.

• 3

Το 2-0 από τον Βράνιες πριν λήξει το ημίχρονο, ουσιαστικά ήταν το τέλος του αγώνα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν απλά τυπική διαδικασία.

Μέχρι στιγμής η χρήση του VAR στο ελληνικό πρωτάθλημα έχει προκαλέσει ποικίλες αντιδράσεις και το... κοινό δείχνει κίτρινη κάρτα!

10
Μάρκο Λιβάγια
Απλά... άλλη κλάση! Ο επιθετικός της Ένωσης έκανε για ακόμη ένα ματς της τη διαφορά, αποτελώντας μια διαρκή πηγή κινδύνων για την αντίπαλη άμυνα και ποιότητας για τη δική του ομάδα. Ουσιαστικά πρόσφερε το πρώτο γκολ, έβγαλε την ασίστ στο δεύτερο και είχε ακόμη 2-3 καλές ενέργειες σε ένα ματς με λίγες φάσεις ούτως ή άλλως.

8
Βασίλης Πλιάτσικας
Είναι αυτός που βάζει το αυτογκόλ για την ομάδα του και σίγουρα φέρει ευθύνη για το άτσαλο της υπόθεσης. Θα μπορούσε να είχε βάλει πιο σωστά και το σώμα και το πόδι του για να διώξει τη μπάλα.

21
Όγκνιεν Βράνιες
Σταθερότατος και σε αυτό το ματς ο Βόσνιος στόπερ. Στο αμυντικό κομμάτι καθάρισε εύκολα όσες φάσεις του αναλογούσαν, έβαλε το δεύτερο γκολ της ομάδας του με προβολή ενώ είχε και μεγάλη ευκαιρία για ένα ακόμη.

Στο 16ο λεπτό, η φάση που ο Βράνιες χτυπά με το χέρι τον Ρόμανιτς, παρότι ελέγχθηκε από το VAR, ήταν καθαρά στην κρίση του διαιτητή ώστε να αποφασίσει αν αποτελεί χτύπημα εκτός φάσης ή ήταν ένα χτύπημα πάνω στη διεκδίκηση. Ο Μανούχος αποφάσισε το δεύτερο και έτσι έδειξε κίτρινη κάρτα. Στο 19' σωστά δεν δίνεται πέναλτι υπέρ του Ζεράλδες, ενώ σωστή ήταν και η χρήση του VAR στο 2-0, καταλογίζοντας γκολ παρότι αρχικά σηκώθηκε η σημαία για οφσάιντ.