• 57' Φερνάντεζ
  • 66' Βαλιέντε
  • 83' Πασαλίδης
  • 88' Κώτσιρας

Ο προφήτης το είχε πει… Η Ξάνθη, η εκπληκτική ως τώρα Ξάνθη, ανά δυόμιση τελικές βάζει γκολ. Έβαλε δύο στο Αγρίνιο, έβαλε δύο στο ΟΑΚΑ και μόλις το καμπανάκι χτύπησε δεύτερη τελική, έβαλε γκολ και στον Αστέρα Τρίπολης. Τυχαίο αποκλείεται να είναι. Ούτε συμπτωματικό. Σίγουρα δεν το λες και δουλεμένο, αφού σίγουρα ο Κίκο Ραμίρεθ θα ήθελε η ομάδα του να είναι πιο παραγωγική και να παραμείνει το ίδιο αποτελεσματική. Εκείνο που σίγουρα είναι προϊόν δουλειάς είναι και η ανάπτυξη της ομάδας του, αλλά και το γεγονός ότι μετά από τρεις αγωνιστικές και έξι γκολ, δεν υπάρχει… πρώτος σκόρερ. Ντε Αμορίμ και Μπαριέντος κόντρα στην ΑΕΚ, Τεσέιρα και Σάνια Πιερ κόντρα στον Παναιτωλικό, Τζουρίσκοβιτς και Στούργκεον στην εντός έδρας… πρεμιέρα για τη φετινή σεζόν.

Ο κόσμος στο γήπεδο ήταν περισσότερος από συνήθως, είχε πολύ καλύτερη διάθεση και παλμό από συνήθως και από τον ενθουσιασμό που υπήρχε φαίνεται ότι αν η Ξάνθη συνεχίσει έτσι, θα ζήσει εποχές 90s. Το δύο στα δύο ήταν ρεκόρ τριακονταετίας, το τρία στα τρία ακόμα καλύτερο και σε ένα ματς που είχε ρυθμό, φάσεις και δημιουργική διάθεση πάνω του μετρίου, η ακριτική ομάδα πήρε τους τρεις βαθμούς και συγκατοικεί στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό.

Με το γκολ του Τζουρίσκοβιτς στο 21’ (σ.σ. το πρώτο φετινό της Ξάνθης σε πρώτο ημίχρονο) και εκείνο του κορυφαίου Στούργκεον στο 54’, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο καθαρό 2-0 απέναντι στον Αστέρα, όμως ένα λεπτό χαλαρότητας έκανε το ματς ροντέο. Ο Αστέρας (σ.σ. ευλόγησον VAR) μείωσε σε 2-1, είχε μερικές πολύ απειλητικές στιγμές για να ισοφαρίσει, αλλά μένει και πάλι με την πίκρα να του θυμίζει την περυσινή σεζόν. Διάθεση, κατοχή μπάλας, ενίοτε φλυαρία και μηδέν εις το πηλίκο μετά από τρεις αγωνιστικές, με το ματς της ερχόμενης εβδομάδας κόντρα στον Ατρόμητο να παίρνει χαρακτήρα επιβίωσης.

• 7

Ποιος θα του μιλήσει για το θέαμα και αν δίνει πρωτοβουλία στον αντίπαλο; Ο Κίκο Ραμίρεθ μετά από τρεις αγωνιστικές έχει την Ξάνθη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και, μάλιστα, με ένα πρόγραμμα κάθε άλλο παρά στρωτό. Η ομάδα του Ισπανού τεχνικού είχε προσανατολισμό να δώσει χώρο τους φιλοξενούμενους και να βγει στην κόντρα, κάτι που απέδωσε ιδανικά, αφού ήταν και η ομάδα που απειλούσε περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο. Ο Κοβάτσεβιτς σε ρόλο οργανωτή και η ελευθερία κινήσεων τους μεσοεπιθετικούς έδιναν το τέμπο που ήθελε ο Ραμίρεθ, ώστε η ομάδα του να είναι σχεδόν σε κάθε αντεπίθεση απειλητική.

• 30

Είναι ο νεαρότερος προπονητής του πρωταθλήματος. Θα είναι, όμως, για καιρό ακόμα; Ο 34χρονος Ισπανός θα συγκαταλέγεται από αύριο ανάμεσα στα φαβορί για να είναι ο επόμενος τεχνικός που θα απολυθεί, κυρίως αν ο Αστέρας Τρίπολης δείξει τη συνήθη ελληνική ανυπομονησία. Ήττα στο Καραϊσκάκη, ήττα από την ΑΕΚ και ήττα στην Ξάνθη δε συνιστούν καταστροφή, ειδικότερα με την εικόνα που έχει ο Αστέρας, αλλά καλώς ή κακώς οι προπονητές κρίνονται από τα αποτελέσματα. Ο Μπόρχα Χιμένεθ προχώρησε σε πολλές αλλαγές σε σχέση με την προηγούμενη αγωνιστική και σπατάλησε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

• 19’

Σέντρα ακριβείας του Στούργκεον για το κεφάλι του Τζουρίτσκοβιτς και η Ξάνθη ανοίγει το σκορ.

• 22’

Σουτ του Λουίς Φερνάντεθ, ο Σάο Μπέντο με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει τη μπάλα.

• 27’

Ο Στούργκεον βγήκε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο, ωστόσο μπερδεύτηκε στην τελική προσπάθεια και τον νίκησε ο γκολκίπερ του Αστέρα.

• 32’

Ωραία επίθεση του Αστέρα, με τον Ριέρα να βγαίνει απέναντι από τον Σάο Μπέντο και τον Πορτογάλο να αποκρούει το πλασέ του Ισπανού.

• 54’

Τεράστια φάση για την Ξάνθη στην αντεπίθεση, με τον Μπαριέντος να σουτάρει από το σημείο του πέναλτι και τον Παπαδόπουλο να διώχνει σε κόρνερ με το πόδι.

• 55’

Στην εξέλιξη της φάσης και μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Φάμπιον Στούργκεον κάνει το 2-0.

• 57’

Ο Αστέρας πιάνει στον ύπνο την Ξάνθη και μειώνει σε 2-1 με τον Μαρκ Φερνάντεθ, μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι.

• 92’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα με τον Γιαουρέγκι να πλασάρει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

• 94’

Κεφαλιά του Μπαράλες, ο Σάο Πίντο διώχνει σε κόρνερ εντυπωσιακά και κρατάει τη νίκη για την ομάδα του.

Η Ξάνθη αρέσει, διασκεδάζει, πουλάει και σίγουρα περνάει καλύτερα απ' ό,τι θα περάσει ο γαμπρός που πήγε τη νύφη του στο γήπεδο.

7
Φάμπιο Στούργκεον
Έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ. Έδωσε την ασίστ που δεν έγινε γκολ, αλλά έγινε κόρνερ και μετά την εκτέλεση του κόρνερ, πέτυχε και το γκολ. Ο Φάμπιο Στέρτζεον συστήθηκε με τον καλύτερο τρόπο στο κοινό της Ξάνθης και ήταν μακράν του δευτέρου ο κορυφαίος του γηπέδου απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης. Ήταν αεικίνητος, έμοιαζε ασταμάτητος και ήταν και ο βασικός λόγος για τον εφιάλτη του… αδύναμου κρίκου.

42
Γιώργος Αντζουλάς
Πήρε το βάφτισμα του πυρός απέναντι στην ΑΕΚ, όμως στη δεύτερη επίσημή του εμφάνιση έζησε ένα μικρό εφιάλτη. Ο νεαρός Γιώργος Αντζουλάς έχασε τον Φάμπιο Στούργκεον στη φάση του πρώτου γκολ της Ξάνθης κι έκτοτε έχασε τον κόσμο. Έπεσε η αυτοπεποίθησή του, έκανε συνεχή λάθη, ταλαιπωρήθηκε από τον Πορτογάλο αντίπαλό του και στο ημίχρονο αντικαταστάθηκε από τον προπονητή του.

92
Σάο Μπέντο
Υπήρξαν στιγμές στο παιχνίδι που ο Αστέρας ήταν καταιγιστικός, χωρίς ουσία. Και υπήρχαν στιγμές που έβρισκε ουσία από ανύποπτες φάσεις, βρίσκοντας μπροστά του τον Σάο Μπέντο Βίτορ. Ο Πορτογάλος γκολκίπερ, παρουσία και του Ζίφκοβιτς στην εξέδρα, έκανε ορισμένες εντυπωσιακές αποκρούσεις και ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με την επέμβαση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων στην κεφαλιά του Μπαράλες. Βρήκε νέα φλέβα χρυσού η Ξάνθη;

O Θεός να μας… κόβει μέρες και να τις δίνει στο VAR! Δεν είναι μόνο το γκολ του Αστέρα Τρίπολης που μέτρησε χάρη στην τεχνολογία, είναι και οι δύο φάσεις που θα αλλοίωναν την εικόνα του αγώνα αν κατέληγαν στα δίχτυα και μετρούσαν/δεν μετρούσαν αντίστοιχα. Ένα τετ-α-τετ των φιλοξενούμενων που κόπηκε λανθασμένα, αλλά το πλασέ δεν κατέληξε στα δίχτυα (γκολ που θα μετρούσε) και το χέρι του Μπαράλες που βγήκε άουτ (γκολ που δε θα μετρούσε). Η διαιτησία του Αλέξανδρου Τσαμούρη ήταν σωστά, αλλά ο δεύτερος βοηθός του στην επανάληψη, παραλίγο να τινάξει το ματς στον αέρα.