• 44' Αμπιόλα Ντάουντα
  • 45+1' Έργκις Κάτσε
Κοκκινες καρτες
  • 77' Στέφαν Ζίβκοβιτς

Μπορεί να βρισκόμαστε μόλις στην τρίτη στροφή του φετινού πρωταθλήματος, ωστόσο, αυτό το παιχνίδι είχε χαρακτήρα «τελικού» για τον Πανιώνιο. Με δεδομένο το -6 με το οποίο ξεκίνησε η ομάδα της Νέας Σμύρνης τον μαραθώνιο αλλά και την ήττα στην πρεμιέρα από το Βόλο, η κατάκτηση των τριών βαθμών έμοιαζε κάτι παραπάνω από αναγκαία. Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην ήταν καλύτεροι από την ΑΕΛ στο ματς, ωστόσο, το στόχο τους τον πέτυχαν και χάρη σε ένα όμορφο γκολ του Μαξίμοβιτς έφτασαν στο... -3.

Ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στο ματς, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν γρήγορα να του κόψουν το ρυθμό. Μάλιστα, οι παίκτες του Γρηγορίου ήταν αυτοί που είχαν την υπεροχή αλλά και τις μόνες δύο καλές στιγμές στα πρώτα 45’. Η ΑΕΛ έδειχνε να πατάει καλύτερα και στην επανάληψη, έχοντας περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της και χωρίς παράλληλα να δέχεται κάποια απειλή από τους κυανέρυθρους. Κόντρα, ωστόσο, στη ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα χάρη στο πρώτο γκολ του Μαξίμοβιτς με τη φανέλα του Πανιώνιου.

Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά, ο ρυθμός της αναμέτρησης ανέβηκε με την ΑΕΛ να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης και τον Πανιώνιο από την πλευρά του να βρίσκει χώρους στην αντεπίθεση. Καμία από τις δύο ομάδες, ωστόσο, δεν κατάφερε να σκοράρει μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του Παπαδόπουλου και το τελικό 1-0 βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τους πρώτους τους βαθμούς στο πρωτάθλημα και τους φιλοξενούμενους να μένουν στον έναν πόντο μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

• 23

Ο Παπαβασιλείου επέλεξε να παρατάξει την ομάδα του με σύστημα 4-3-3 θέλοντας αρχικά να περιορίσει τα επιθετικά ατού της ΑΕΛ. Φάνηκε από το πρώτο λεπτό πως η έλευσή του στην ομάδα άλλαξε την ψυχολογία των παικτών του κάτι που βοήθησε σημαντικά τον Ιστορικό να φτάσει στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

• 9

Από την πλευρά του ο Μιχάλης Γρηγορίου παρέταξε την ΑΕΛ με τριάδα στην άμυνα, και τον Ουάρντα στο πλευρό του Ντάουντα στην επίθεση. Αμυντικά οι φιλοξενούμενοι δεν αντιμετώπισαν προβλήματα, ωστόσο, δεν κατάφεραν στην επίθεση να απειλήσουν όσο θα ήθελαν την εστία του Κότνικ.

55'

Το γκολ που χάρισε στον Πανιώνιο την μεγάλη νίκη κόντρα στην ΑΕΛ. Ο Καμαρά έδωσε στον Μαξίμοβιτς και εκείνος κεραυνοβόλησε τον Κρίστινσον για να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

• 5’

Μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Ουάρντα που μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα.

• 27’

Πολύ ωραία ενέργεια του Ουάρντα που γύρισε στον αμαρκάριστο Φατιόν όμως εκείνος σούταρε ακριβώς εκεί που περίμενε ο Κότνικ.

• 55’

ΓΚΟΛ! Ο Καμαρά έσπασε ωραία για τον Μαξίμοβιτς και εκείνος με ωραία ατομική ενέργεια και δυνατό σουτ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Κρίστινσον.

• 61’

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ να ισοφαρίσει καθώς ο Μπούστος δεν μπορεί να νικήσει τον Κότνικ από κοντά με κεφαλιά.

• 72’

Ο Καμαρά έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Κρίστινσον έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.

• 84’

Ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Μπράλιτς να κάνει την κεφαλιά από κοντά όμως να μην μπορεί να βρει στόχο.

8
Νόβιτσα Μαξίμοβιτς
Ο Μαξίμοβιτς με το χρυσό γκολ που πέτυχε ήταν αυτός που χάρισε στον Πανιώνιο τη σπουδαία νίκη με αντίπαλο την ΑΕΛ στη Νέα Σμύρνη. Ο επιθετικός των γηπεδούχων με πολύ ωραία ατομική ενέργεια και σουτ σκόραρε και έκρινε την έκβαση της αναμέτρησης.

9
Αμπιόλα Ντάουντα
Η ΑΕΛ δεν πήρε τις βοήθειες που θα ήθελε ο Μιχάλης Γρηγορίου από τον βασικό της σέντερ φορ. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα έδειχνε εκτός κλίματος μην απειλώντας ουσιαστικά σε κανένα σημείο τον Κότνικ.

12
Ματίας Κότνικ
Ο Πανιώνιος σε μεγάλο βαθμό οφείλει τη νίκη του και στον τερματοφύλακά του. Ο Ματίας Κότνικ φώναξε παρών όπου χρειάστηκε παρεμβαίνοντας καθοριστικά στις περιπτώσεις που η ΑΕΛ προσπάθησε να σκοράρει. Ασφαλώς κορυφαία του στιγμή η απόκρουση στην κεφαλιά του Μπούστος.

Ο Ιωάννης Παπαδόπουλος ελέγχεται μονάχα για τη φάση της δεύτερης κίτρινης κάρτας στον Ζίβκοβιτς, καθώς κατά τα άλλα δεν αντιμετώπισε προβλήματα σε ένα παιχνίδι που πάντως δεν είχε πολλές δύσκολες περιπτώσεις. Σωστή η χρήση των καρτών στα ομολογουμένως αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα των παικτών των δύο ομάδων.

Κούγιας: «Κατηγορούν τον Βελλίδη για μειωμένη απόδοση»