• 58' Κοσμάς Τσιλιανίδης
  • 38' Χουάν Νέιρα
  • 68' Δημήτρης Σωτηρίου
  • 80' Νίκος Μαρινάκης

Πεντοζάλη χόρεψε ο ΟΦΗ τον τραγικό Παναθηναϊκό απόψε στο ΟΑΚΑ (1-3) και άλωσε την Αθήνα για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν και μάλιστα με το ίδιο σκορ, αλλά και με επιβλητική εμφάνιση και εξαιρετικό ποδόσφαιρο από πάσα άποψη.

Μετά τον περυσινό του θρίαμβο τον περασμένο Απρίλη, οι Κρητικοί ασέλγησαν εκ νέου πάνω στο πράσινο πτώμα που συνάντησαν στο ΟΑΚΑ, με τους «πράσινους» να είναι εκτός τόπου και χρόνου, πλήρως απροετοίμαστοι, δίχως εμφανές πλάνο ανάπτυξης, «τρύπιοι» ανασταλτικά, χωρίς ούτε μία υποσχόμενη ευκαιρία και έχοντας γενικώς μία εικόνα αξιοθρήνητη, πλήρους πισωγυρίσματος.

Ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, ξεκινώντας την πίεσή του από πολύ ψηλά και βάζοντας εξ αρχής δύσκολα στον Παναθηναϊκό που ήταν πλήρως πελαγωμένος και ειδικά στον άξονα της μεσαίας γραμμής είχε μία τεράστια τρύπα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί στη φάση ανάπτυξης και το χτίσιμο του παιχνιδιού από την άμυνα προς την επίθεση, έσπαγαν με σωστές αποστάσεις και καλή κυκλοφορία της μπάλας το πρέσινγκ του Παναθηναϊκού και έβγαιναν οργανωμένα και με χαρακτηριστική άνεση στο επιθετικό τρανζίσιον.

Γενικώς ο ΟΦΗ είχε τον πλήρη έλεγχο του ρυθμού σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και δίκαια πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα ενός τέρματος, που θα μπορούσε κάλλιστα να είναι μεγαλύτερο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Κρητικοί έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι στο σκορ με 1-0 (χάρη στο γκολ του Μάνου στο 32’) και έχοντας 10 τελικές προσπάθειες προς την εστία του Διούδη έναντι μόλις 2 του Παναθηναϊκού, με την κατοχή της μπάλας να είναι απόλυτα μοιρασμένη (50-50%).

Το πάρτι του ΟΦΗ συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με την ειδοποιό διαφορά ότι οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο δύο αναπάντεχα δώρα των παικτών του Παναθηναϊκού. Ενα του Νούνες στο 49’ που μετουσίωσε σε γκολ ο Μάνος (0-2) και ένα του Μπουζούκη στο 58’ που έκλεψε ο Μάνος και το σέρβιρε στο πιάτο στον Τσιλιανίδη (0-3)!

Τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικά με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 1-3 στο 85’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μακέντα σε ανατροπή του Περέα από τον Μαρινάκη και τον Κουρμπέλη να αποβάλλεται στο 97’ και τον ΟΦΗ να φεύγει με το τέταρτο διπλό της ιστορίας του στα 42 ματς με το «τριφύλλι» στην Αθήνα.

• 7

Γιώργος Δώνης Ο προπονητής του Παναθηναϊκού διατήρησε ως διάταξη της ομάδας του το 4-3-3, πλην όμως προέβη σε δύο αλλαγές προσώπων σε σχέση με την πρεμιέρα στη Λαμία. Τίποτα ωστόσο δεν του βγήκε στο ματς, με την ευθύνη να τον βαραίνει αποκλειστικά για την τραγική εικόνα της ομάδας του.

Γιώργος Σίμος
 Με την πεπατημένη της πρώτης αγωνιστικής απέναντι στον Αρη στο «Κλ. Βικελίδης», τόσο σε σχηματισμό (4-2-3-1) όσο και σε πρόσωπα, παρέταξε τον ΟΦΗ ο Γιώργος Σίμος. Ο προπονητής των Κρητικών παρουσίασε ένα εξαιρετικό σύνολο στις τέσσερις αρχές του ποδοσφαίρου, με μοντέρνο ποδόσφαιρο παρά το χαμηλό του μπάτζετ.

34΄

Ο Τσιλιανίδης έκανε την κάθετη μπαλιά και ο Μάνος σε τετ α τετ έκανε το 1-0 και άνοιξε τον δρόμο για τον θρίαμβο του ΟΦΗ μέσα στο ΟΑΚΑ.

• 7’

Τρομερό σουτ του Ναμπί έξω από την περιοχή, ο Διούδης βρίσκει τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα και αυτή καταλήγει στο κάθετο δοκάρι.

• 17’

Εξαιρετική διαγώνια μπαλιά του Χατζηγιοβάνη στον Ζαχίντ, αυτός στρώνει τη μπάλα στον Μακέντα που μπερδεύεται και βρίσκει... αέρα.

• 21’

Φάση διαρκείας μπροστά από την άμυνα του Παναθηναϊκού, με τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Τσιλιανίδη που σουτάρει άουτ.

• 33’

ΓΚΟΛ! Τρομερή συνεργασία των παικτών του ΟΦΗ στο ημικύκλιο της περιοχής, με τον Τσιλιανίδη να κερδίζει τις κόντρες και να τροφοδοτεί τον Μάνο που βγαίνει τετ α τετ με τον Διούδη και πλασάρει εύστοχα (0-1). Ο διαιτητής Τζήλος συμβουλεύεται το VAR και κατακυρώνει σωστά το γκολ.

• 43’

Εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη, ο Γιαννούλης σηκώνει αντικανονικά το πόδι, παίρνει τη μπάλα από το κεφάλι του Δώνη και εν συνεχεία σκοράρει. Ο διαιτητής Τζήλος συμβουλεύεται το VAR και υποδεικνύει σωστά την παράβαση.

• 49’

ΓΚΟΛ! Τραγικό λάθος του Νούνες που χάνει το κοντρόλ και δίνει τη δυνατότητα στον Νέιρα να βγάλει με κάθετη πάσα τον Μάνο τετ α τετ με τον Διούδη και να γράψει το 0-2. Ο Τζήλος συμβουλεύεται εκ νέου το VAR και αποφασίζει σε μία οριακή φάση να μετρήσει το γκολ.

• 58’

ΓΚΟΛ! Νέο τραγικό λάθος του Παναθηναϊκού με τον Μπουζούκη να γυρίζει τη μπάλα προς τον Διούδη, τον Μάνο να την κλέβει και να σερβίρει στο πιάτο το γκολ στον Τσιλιανίδη (0-3).

• 85’

ΓΚΟΛ! Ο Περέα ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από τον Μαρινάκη και ο διαιτητής δίνει σωστά το πέναλτι. Ο Μακέντα αναλαμβάνει την εκτέλεση και μειώνει σε 1-3.

• 1

Το πρώτο γκολ του ΟΦΗ ήρθε σε ένα καθοριστικό σημείο του ματς και πιστοποίησε την ανωτερότητά του μέσα στο γήπεδο, δίνοντας ταυτόχρονα ακόμη καλύτερη ψυχολογία στους φιλοξενούμενους για να πιστέψουν στη νίκη στο υπόλοιπο του ματς.

• 2

Τα τραγικά προσωπικά λάθη του Νούνες και του Μπουζούκη στο δεύτερο ημίχρονο έδωσαν ισάριθμα γκολ στο πιάτο στον ΟΦΗ, με τον Μάνο και τον Τσιλιανίδη να σκοράρουν φάτσα με το τέρμα και είχαν ως συνέπεια να μπει οριστικά τέλος στη σεμνή τελετή.

• 3

Οι τραγικές επιστροφές του Παναθηναϊκού στην άμυνα, με το πρόβλημα να είναι τεράστιο ειδικά στον άξονα της μεσαίας γραμμής, σε συνδυασμό με τις ταχύτατες μεταβάσεις του ΟΦΗ προς την επίθεση, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς.

Η απογοήτευση στα πρόσωπα των πρασίνων είναι εμφανής... Τραγική η εικόνα του τριφυλλιού που... απεικονίζεται σε μία φωτογραφία.

9
Μάνος Δημήτρης
Ο Μάνος πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του απέναντι στον Παναθηναϊκό σήμερα. Ο Έλληνας επιθετικός εκμεταλλεύτηκε κάθε ευκαιρία που προέκυψε και έκανε ότι ήθελε την απαράδεκτη σήμερα άμυνα του τριφυλλιού. Ο απολογισμός του: δύο γκολ και μία ασίστ. Σίγουρα μία εμφάνιση που θα θυμάται γι΄ όλη του την καριέρα.

20
Νούνες Ζοάο
Ένα πραγματικά εφιαλτικό ντεμπούτο για τον Ζοάο Νούνες. Ο Πορτογάλος αμυντικός ήταν πραγματικά εκτός τόπου και χρόνου. Στο δεύτερο γκολ... χάρισε την μπάλα στους παίκτες του ΟΦΗ ενώ στο τρίτο δεν κυνήγησε την πάσα του συμπαίκτη του και έτσι οι Κρητικοί έφυγαν στην αντεπίθεση.

10
Ναμπί Αντίλ
Πολύ καλή εμφάνιση από τον ποδοσφαιριστή του ΟΦΗ. Είχε ένα δοκάρι στην αρχή του αγώνα ενώ με τις πάσες του ξεκλείδωσε ουκ ολίγες φορές την άμυνα του τριφυλλιού. Ένας παίκτης με ποιότητα, ο οποίος έδειξε ότι θα μας απασχολήσει όλους στο φετινό πρωτάθλημα. Πολύ καλή η εμφάνιση του, με την τεχνική που έχει να είναι αξιοζήλευτη.

Άψογη διαιτησία από τον Τζήλο. Πήρε σωστές αποφάσεις καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα. Έκανε σωστή χρήση του VAR και κανείς δεν μπορεί να έχει παράπονο από την διαιτησία του.

BEST COMMENTS ON THE WEB

Ωραίες εικόνες στο ΑΕΚ - Παναθηναϊκός: Αντίπαλοι μόνο για 90λεπτά - Τα γέλια Ιωαννίδη - Γαλανόπουλου (pics)