• 31'Δήμος Μπαξεβανίδης
  • 37'Αλεξάνταρ Κοβάσεβιτς
  • 69'Μεχντί Τερκί
Βαριά άρρωστη...

Από το κακό στο χειρότερο: μετά την εντός έδρας σφαλιάρα από την Τράμπζονσπορ στο Europa, η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα και από την Ξάνθη (1-2) στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, επιβεβαιώνοντας πως «νοσεί».

Τελευταία ανανέωση: 26 Αυγούστου 2019, 00:21

Τόσο κακή την ΑΕΚ σε πρεμιέρα πρωταθλήματος, οι οπαδοί της πρέπει να είχαν να την δουν από την ντροπιαστική χρονιά του υποβιβασμού. Τότε ήταν άλλωστε και η τελευταία φορά που ηττήθηκε σε πρεμιέρα πρωταθλήματος. Η ομάδα του Καρντόσο ήταν ασύνδετη, έπασχε από έλλειψη πρωτοτυπίας στον τρόπο ανάπτυξής της και δεν απείλησε ούτε στο ελάχιστο την καταπληκτικά στημένη Ξάνθη με εξαίρεση ελάχιστες φάσεις.

Όταν μάλιστα στο 34' ο Ζεράλδες είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε με δέκα παίκτες την ομάδα του, έγινε ακόμα πιο ξεκάθαρο πως η φλύαρη υπεροχή της ΑΕΚ δεν επρόκειτο να αποδώσει καρπούς. Το δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε στο ίδιο, κυριαρχικό αλλά φλύαρο μοτίβο για την Ένωση και όσο περνούσε η ώρα, η Ξάνθη άρχισε να παίρνει μέτρα και να τελικά, όχι απλά να απειλεί αλλά και να σκοράρει.

Το 0-1 στο 67' με το κοντινό πλασέ του Ντε Αμορίμ έκαναν το κλίμα στο γήπεδο ακόμα παραπάνω βαρύ και ασήκωτο και η νίκη για την ΑΕΚ άρχισε να φαντάζει Γολγοθάς. Το 0-2 στο 78' με τον Μπαριέντος να νικάει τον Μπάρκα στο τετ-α-τετ έβαλε για τα καλά τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού ενώ την ίδια στιγμή ο Καρντόσο επιχειρούσε να αλλάξει την εικόνα της Ένωσης με ακατανόητες κινήσεις όπως την είσοδο του Γαλανόπουλου στο ματς! Όταν ο Ολιβέιρα μείωσε στο τελικό 1-2 κάνοντας σεφτέ στα γκολ (έπειτα από υπέροχο συνδυασμό με τον Μάνταλο είναι η αλήθεια), το κλίμα ήταν τόσο «άρρωστο» που ο κόσμος αντί να πανηγυρίσει έστω και χλιαρά αποδοκίμασε.

Το τελικό σφύριγμα επικύρωσε την ιστορική νίκη της Ξάνθης, την πρώτη της στην ιστορία της επί της ΑΕΚ εκτός έδρας...

Κριτικη Προπονητη

Ο Καρντόσο επέλεξε να κάνει rotation αφήνοντας στον πάγκο τον Λιβάγια και παρά την όποια κινητικότητά της, η ΑΕΚ ήταν προβλέψιμη. Αφού έκανε το προφανές και έβαλε τον Κροάτη στην επανάληψη, για αδιευκρίνιστους λόγους πήγε να αλλάξει το ματς βάζοντας στο ματς τον Γαλανόπουλο. Προφανώς, δεν κατάφερε τίποτα.

• 88

Καταπληκτικό στήσιμο της Ξάνθης από τον Κίκο Ραμίρεθ, η Ξάνθη -με εξαίρεση ελάχιστες στιγμές- δεν απειλήθηκε από την Ένωση και όταν ο Ισπανός είδε πως το αριθμητικό πλεονέκτημά της ομάδας του ήταν εγγύηση πως δεν θα δεχθεί και γκολ, ρίσκαρε και του βγήκε.

Η φάση του αγώνα 34'
Αντικειμενικά, η φάση που άλλαξε όλη τη ψυχολογία της αναμέτρησης -και αυτό ανεξάρτητα από το τελικό αποτέλεσμα- ήταν η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Ζεράλδες έντεκα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η οποία άλλαξε όχι μόνο τις ισορροπίες αλλά και τους συσχετισμούς του ματς.

Τα highlights του ματς

• 1'
    Σέντρα του Χουλτ, κεφαλιά του Μάνταλου, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.
  • 4'
    Καλό σουτ του Βέρντε, δεν βρίσκει στόχο.
  • 34'
    Δυνατό μαρκάρισμα του Ζεράλδες στον Μπαριέντος, ο Πορτογάλος βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα και η ΑΕΚ μένει με δέκα παίκτες.
  • 45'+1'
    Ο Μάνταλος βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ολιβέιρα αμαρκάριστος δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • 53'
    Ο Μάνταλος έγινε κάτοχος της μπάλας σε καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά άργησε να σουτάρει και τελικά η μπάλα κόντραρε και απομακρύνθηκε.
  • 67'
    Γκολ! Η Ξάνθη ανοίγει το σκορ! Κοντινή προβολή του Μπαριέντος, ο Μπάρκας αποκρούει και ο Ντε Αμορίμ από κοντά παίρνει το ριμπάουντ και κάνει το 0-1.
  • 78'
    Γκολ! Η Ξάνθη βάζει και δεύτερο γκολ! Ο Μπαριέντος βγήκε απέναντι από τον Μπάρκα και με υπέροχο πλασέ έκανε το 0-2.
  • 91'
    Γκολ! Το 1-2 η ΑΕΚ. Από στρώσιμο του Μάνταλου, ο Ολιβέιρα μειώνει με δυνατό σουτ.

Τα 3 σημεια - κλειδια που εκριναν το παιχνιδι

1
Η κόκκινη του Ζεράλδες δέκα λεπτά πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο υπήρξε καθοριστική για την φυσιογνωμία της αναμέτρησης καθώς με την ΑΕΚ να παίζει με δέκα παίκτες, η Ξάνθη απέκτησε αυτόματα ευκολία στην άμυνα.
2
Το γκολ του Ντε Αμορίμ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της Ξάνθης και μάλιστα σε ένα σημείο που η ΑΕΚ φαινόταν πως είχε τεράστια δυσκολία να απειλήσει την αντίπαλό της.
3
Το δεύτερο γκολ της Ξάνθης ήταν η οριστικοποίηση της νίκης της ακριτικής ομάδας. Από εκείνο το σημείο και μετά, το ματς απέκτησε τυπική σημασία.

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Πρόκειται για τη μεγάλη παρουσία σε κάθε γήπεδο: το VAR συγκεντρώνει δικαιωματικά όλα τα βλέμματα σε κάθε γήπεδο και το ΟΑΚΑ δεν θα μπορούσε να αποτελεί εξαίρεση.

Τα προσωπα του αγωνα

<span>Μπαριέντος</span> Ακόστα
3
Μπαριέντος Ακόστα
Ήταν μέσα και στα δύο γκολ της Ξάνθης: στο 0-1 κάνει την κοντινή προβολή που εξουδετερώνει ο Μπάρκας προτού ο Ντε Αμορίμ ανοίξει το σκορ ενώ από το δικό του καταπληκτικό πλασέ έρχεται το 0-2. Αυτοδίκαια ο Μπαριέντος παίρνει τον τίτλο του MVP.

Ο αδύναμος κρίκος

<span>Φρανσίσκο</span> Ζεράλδες
12
Φρανσίσκο Ζεράλδες
Το πολύ κακό παιχνίδι που έκανε ο Πορτογάλος για όσο αγωνίστηκε ήταν πταίσμα μπροστά στο ανόητο παίξιμό του στο 34΄ όταν και γνωρίζοντας πως έχει ήδη μια κίτρινη κάρτα έκανε ένα μαρκάρισμα που ήταν σαν να... παρακαλάει και για μια δεύτερη. Τελικά, ο Ζεράλδες την έφαγε την κόκκινη και χαντάκωσε την ομάδα του.

Ο αφανής ήρωας

<span>Ουίλιαμ</span> Ντε Αμορίμ
91
Ουίλιαμ Ντε Αμορίμ
Μπήκε στο ματς και ελάχιστα λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Ο Ντε Αμορίμ είχε καθοριστική παρουσία στην ιστορική νίκη της Ξάνθης καθώς εκτός από το πρώτο γκολ ήταν και αλάνθαστος για όσο αγωνίστηκε, συμβάλλοντας μέχρι εκεί που δεν πάει για το τρίποντο της ομάδας του.