• 53' Νίκολα Ζίζιτς
  • 73' Αντνάν Σεσέροβιτς
  • 90+4' Στέφαν Ζίφκοβιτς

Το τελευταίο φετινό παιχνίδι της ΑΕΚ μπροστά στο κοινό της θα μπορούσε και να εκληφθεί ως μια σχετικά επιτυχημένη σύνοψη της φετινής αποτυχημένης σεζόν για την Ένωση. Βέβαια, ελαφρυντικά για την ομάδα του Χιμένεθ υπάρχουν. Το πρώτο είναι ότι ο Ισπανός παρέταξε τους «κιτρινόμαυρους» με πάρα πολλές αλλαγές στο βασικό σχήμα, απόρροια της διάθεσής του για πειραματισμούς σε αυτά τα αδιάφορα παιχνίδια. Απόφαση που πάντως μείωσε αισθητά την ψαλίδα ποιότητας με την Λάρισα που αμύνθηκε υποδειγματικά στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Το δεύτερο είναι η έλλειψη επιτακτικότητας που χαρακτήριζε το παιχνίδι: το κλίμα, τόσο στις κερκίδες όσο και στον ρυθμό του παιχνιδιού, θύμιζε περισσότερο φιλικό ματς παρά αγώνα πρωταθλήματος. Λογικό: τίποτα δεν διακυβευόταν στο ΟΑΚΑ με εξαίρεση ίσως την προσπάθεια της ΑΕΚ να συντηρήσει τον ρυθμό της ενόψει του τελικού κυπέλλου.

Ακόμα και έτσι πάντως, η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από τη Λάρισα, η οποία, σε επιθετικό επίπεδο απλά πέτυχε ένα γκολ στο 28' (με τον Τσιντώντα να αδρανεί και να χάνει τη μπάλα μέσα από τα χέρια του μετά την προβολή του Μπράλιτς) και κατά τα άλλα, απλά αρκέστηκε στο να αμύνεται. Η Ένωση από τη μεριά της πίεσε -όχι με ιδιαίτερη ένταση πάντως- και έχασε μπόλικες ευκαιρίες όμως βρήκε απέναντί της έναν καταπληκτικό Κρίστινσον που έκανε την μια σωτήρια επέμβαση μετά την άλλη και κάπως έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Η νίκη αυτή της Λάρισας εξασφάλισε την παραμονή των φιλοξενούμενων στη Σούπερ Λίγκα ενώ είναι και ιστορική καθώς είναι η πρώτη της εκτός έδρας κόντρα στην ΑΕΚ.

• 31

Το 3-5-2 του Μανόλο Χιμένεθ αποδείχθηκε ακίνδυνο στο πρώτο ημίχρονο παρά την υπεροχή που είχε η ΑΕΚ. Ο Ισπανός το γύρισε σε 4-3-3 στην επανάληψη αλλά ήταν ξεκάθαρο ότι έλειπε ο ρυθμός από την ομάδα του και με αυτό ως δεδομένο η αλλαγή συστήματος δεν βοήθησε.

• 33

Ο Τζιανλούκα Φέστα παρέταξε την Λάρισα 5-4-1 και με συνειδητή στρατηγική το να αμυνθεί όσο καλύτερα γινόταν. Το σχέδιο αποδείχθηκε σωστό και η εκτέλεση του αψεγάδιαστη με αποτέλεσμα η Λάρισα να πάρει τη μεγάλη νίκη.

• 12’

Ο Κλωναρίδης από αριστερά συνέκλινε και το σουτ που έκανε πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κρίστινσον, βρήκε εξωτερική πλευρά δικτύων.

• 25’

Σέντρα του Κλωναρίδη, δεν πρόλαβε την μπάλα ο Πόνσε.

• 28’

Γκολ για την ΑΕΛ! Ο Γιακιμόφσκι εκτέλεσε φάουλ και ο Μπράλιτς με προβολή άνοιξε το σκορ.

• 54’

Ο Γκάλο έκανε την σέντρα, ο Πόνσε έκανε την προβολή αλλά ο Κρίστινσον μπλόκαρε.

• 60’

Ο Μπογέ έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Κρίστινσον.

• 67’

Καλή εκτέλεση φάουλ του Μπογέ, διώχνει ξανά ο Κρίστινσον.

• 72’

Κοντινή προβολή του Σβάρνα, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

• 76’

Καλό γύρισμα του Χουλτ, η μπάλα κόντραρε στον Καρανίκα και πήρε επικίνδυνη τροχιά αλλά ο Κρίστινσον απέκρουσε σε κόρνερ.

• 82’

Ο Πόνσε έκανε σκαστό σουτ, αλλά ο Μπράλιτς έβγαλε πάνω στην γραμμή.

Τι κι αν είσαι στο γήπεδο για δουλειά; Όταν παίζει μπαλίτσα, έστω και αν μιλάμε για αδιάφορο ματς, δεν γίνεται να μην συγχρονιστούν για λίγο τα βλέμματα προς τον αγωνιστικό χώρο...

1
Εγκμουντούρ Κρίστινσον
Με διαφορά ο καλύτερος του γηπέδου, ο πορτιέρο της Λάρισας «κατέβασε ρολά» και σε όλο το παιχνίδι και με τις σωτήριες αποκρούσεις του κράτησε το μηδέν στην εστία του.

16
Παναγιώτης Τσιντώντας
Ο ολέθριο λάθος του να χάσει τη μπάλα μέσα από τα χέρια του στο γκολ της Λάρισας ίσως να οφειλόταν στην έλλειψη ρυθμού αλλά αυτό ήταν που έκρινε και το παιχνίδι και έτσι, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ δεν μπορεί να μην θεωρηθεί ο αδύναμος κρίκος.

28
Σλάβκο Μπράλιτς
Δεν ήταν απλά ότι πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης αλλά ήταν αυτός που έσωσε το 1-1 πάνω στη γραμμή στα τελευταία λεπτά του αγώνα: αν δεν υπήρχε ο τερματοφύλακας της Λάρισας, ο Μπράλιτς θα ήταν σίγουρα ο MVP του αγώνα.

Κάθε διαιτητής θα ζήλευε το ήσυχο απόγευμα που είχε ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης στο ΟΑΚΑ. Ο Ζαχαριάδης δεν έκανε κανένα λάθος στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι το παιχνίδι δεν είχε καμία δύσκολη φάση.

Άρης: Έμεινε ο Κάρλσον με ενδεχόμενο να παίξει στα play off

0

Μπέος: «Μεθοδεύσεις για τον διαιτητή με Κηφισιά, εξωθεσμικοί παράγοντες επιχειρούν χειραγώγηση και επηρεασμό»