• Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά)
  • Δημήτριος Φίλος (Βοιωτίας)
  • Σπυρίδων Βασιλόπουλος (Έβρου)
  • Ευστάθιος Γκορτσίλας (Μακεδονία)

Ήταν ένα ματς σχεδόν χωρίς αύριο. Αποδεικνύεται ότι θα υπάρχει αύριο, αφού τα αποτελέσματα δεν ήταν τα ιδανικά για την Ξάνθη και η ακριτική ομάδα θα πρέπει να παλέψει και την τελευταία αγωνιστική για να αποφύγει τη διαδικασία των μπαράζ. Αν τον ήξερες, αν δε γνώρισες ότι οι γηπεδούχοι έχουν μπλεχτεί σε περιπέτειες, μια ματιά στις κερκίδες θα σε έπειθε ότι κάτι συμβαίνει. Ο Χρήστος Πανόπουλος σχεδόν μετά από δύο χρόνια έκανε την εμφάνισή του στα Πηγάδια και κάπου κοντά ήταν και ο Γιώργος Γκιρτζίκης. Αμφότεροι για να στηρίξουν την ακριτική ομάδα – κάτι που δεν είχε διάθεση να κάνει ο κόσμος – και αμφότεροι αγχωμένοι περισσότερο για το Ηράκλειο, τη Νέα Σμύρνη και το Μαρούσι παρά για όσα γίνονταν στον αγωνιστικό χώρο.

Εκεί, η Ξάνθη προηγήθηκε νωρίς με το αυτογκόλ του Νίκου Βαφέα, κινδύνεψε από τον Απόλλωνα και σώθηκε από την ετοιμότητα του Ζίβκο Ζίβκοβιτς, απείλησε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και νικήθηκε από τον Λευτέρη Αστρά. Το μυαλό και το πνεύμα των ποδοσφαιριστών της Ξάνθης ήταν στα υπόλοιπα γήπεδα και έμοιαζαν στο ρελαντί να κρατούν το υπέρ τους αποτέλεσμα και ταυτόχρονα τη συντριπτικά υπέρ τους παράδοση απέναντι στον Απόλλωνα Αθηνών. Οι γηπεδούχοι δεν έχουν ηττηθεί ποτέ στην Ξάνθη από την αθηναϊκή ομάδα, έχουν παραχωρήσει δύο ισοπαλία και η αλήθεια είναι ότι αν για δεύτερο ματς στη σεζόν δεν κατάφερναν να κερδίσουν τον Απόλλωνα, τότε δε θα άξιζαν και να μείνουν στην κατηγορία.

Η Ξάνθη, ωστόσο, προσπάθησε να βρει ένα δεύτερο γκολ για να νιώσει ασφαλής μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο και θα μπορούσε να το έχει πετύχει στο εκρηκτικό πεντάλεπτο από το 75 ως το 80, όταν έχασε τρεις ευκαιρία να σκοράρει. Δεν το κατάφερε τότε, αλλά το κατάφερε στο 82’ με τον Γέντρισεκ να σφραγίζει την παραμονή της στην κατηγορία.

• 18

Οι παρεμβάσεις του στο παιχνίδι δεν ήταν πολλές, ωστόσο έκανε μία και αποφασιστική. Η απόφαση του Μίλαν Ράσταβατς να ρίξει στο δεύτερο ημίχρονο τον Αλεκσάνταρ Κοβάσεβιτς έκανε πολύ πιο επιθετική και απειλητική την ομάδα του, με αποτέλεσμα να κυριαρχήσει στο γήπεδο και εντέλει να φτάσει στο δεύτερο γκολ με τον Σέρβο να έχει συμμετοχή με τον δικό του τρόπο.

• 30

Λίγα πράγματα μπορεί να κάνει ο Λευτέρης Βελέντζας, ωστόσο και ο ίδιος και ο Απόλλων αξίζουν συγχαρητήρια διότι ουδέποτε παραδόθηκαν και έγιναν σάκος του μποξ, παρότι η μοίρα τους ήταν προδιαγραμμένη εδώ και πολύ καιρό. Ο Απόλλων είχε την ευκαιρία του στο ματς, ο Έλληνας τεχνικός προσπάθησε με τις αλλαγές να δώσει πνοή στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η Ξάνθη είχε σαφώς υψηλότερο κίνητρο.

• 12’

Κεφαλιά του Βάρκα από καλό σημείο, η μπάλα φεύγει άουτ.

• 16’

Σέντρα από τον Κάνια, ο Βαφέας με κεφαλιά στέλνει κατά λάθος τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

• 32’

Ο Ζίφκοβιτς σώζει την ομάδα του, αποκρούοντας τη μπάλα σε τετ-α-τετ του Ακόστα.

• 51’

Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη με τον Μπαριέντος αρχικά και τον Ντουρίσκοβιτς στη συνέχεια να μην μπορούν να κερδίσουν τον Αστρά.

• 74’

Σουτ του Μπαριέντος μέσα από την περιοχή ο Αστράς μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

• 78’

Νέα προσπάθεια του Μπαριέντος, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

• 82’

Εκτέλεση φάουλ του Κοβάσεβιτς, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και ο Γέντρισεκ από κοντά κάνει το 2-0.

Με... άνεση και εμφάνιση, ο Χρήστος Πανόπουλος ήταν το κεντρικό πρόσωπο στην Ξάνθη!

26
Έρικ Γέντρισεκ
Του πήρε καιρό, αλλά επέστρεψε τη στιγμή που έπρεπε. Ο Έρικ Γέντρισεκ πέτυχε το δεύτερο γκολ της Ξάνθης απέναντι στον Απόλλωνα, όμως παίρνει τον τίτλο του MVP για περισσότερους λόγους από το γκολ. Ο Σλοβάκος ήταν κινητικός, πίεζε, έκλεψε μπάλες, δημιούργησε κινδύνους στον Απόλλωνα και με το όγδοό του γκολ στη σεζόν σφράγισε την παραμονή της ακριτικής ομάδας στην κατηγορία.

5
Νίκος Βαφέας
Είναι η θέση τέτοια που το λάθος σε εκθέτει. Ο Νίκος Βαφέας ήταν ουσιαστικά καταδικαστικός για την ομάδα του με το αυτογκόλ που πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο και έδωσε στην Ξάνθη το προβάδισμα στο ματς. Ο Απόλλων δύσκολα θα μπορούσε να επιστρέψει στο ματς, με τον Έλληνα κεντρικό αμυντικό να είναι ο μοιραίος.

20
Ζίβκο Ζίβκοβιτς
Είναι σύνηθες να είναι ανάμεσα στους κορυφαίους της Ξάνθης και το κατάφερε ακόμα και σε ένα ματς με τον Απόλλωνα. Ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς έκανε την καθοριστική επέμβαση στο τετ-α-τετ με τον Ακόστα στο πρώτο ημίχρονο και γλίτωσε την ομάδα του από μια κατάσταση που θα έφερνε… επιπλοκές και άγχος για το τελικό αποτέλεσμα.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Αλέξανδρου Τσαμούρη στην Ξάνθη. Ο Πειραιώτης διαιτητής είχε μια δύσκολη φάση στο δεύτερο ημίχρονο, με το μαρκάρισμα του Στάθη στον Γέντρισεκ, ωστόσο φαίνεται να παίρνει τη σωστή απόφαση, αφού η πτώση του Σλοβάκου επιθετικού ήταν περισσότερο επειδή αιφνιδιάστηκε από το μαρκάρισμα.

Πέλκας: «Πρωτόγνωρη εμπειρία τα όσα έζησα στο Καραϊσκάκη»