• Αντώνιος Σινιοράκης (Χανίων)
Τέταρτος
  • Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς)
Στον προθάλαμο του υποβιβασμού ο ΠΑΣ Γιάννινα, έχασε από τον αδιάφορο Πανιώνιο

Η ομάδα της Ηπείρου έφυγε με άδεια χέρια από τη Νέα Σμύρνη, με την ήττα (2-1) από τον Πανιώνιο να την φέρνει με την πλάτη στον τοίχο στη μάχη της παραμονής - Ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Κρίζμαν στο 93΄σε οριακή φάση.

Τελευταία ανανέωση: 21 Απριλίου 2019, 21:35

Το ματς ήταν βαθμολογικά…αδιάφορο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έχουν φροντίσει να «κλειδώσουν» την παραμονή, χωρίς να προλαβαίνουν το «τρένο» της πεντάδας.

Στην αντίπερα όχθη, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήγε στη Νέα Σμύρνη για ένα ματς – τελικό και με την νίκη να αποτελεί επιτακτική ανάγκη στο κυνήγι της σωτηρίας.

Με γκολ από τα…αποδυτήρια ξεκίνησε το παιχνίδι.

Στην πρώτη επίσκεψη του Πανιωνίου στα καρέ του ΠΑΣ, ο Μασούρας με ένα τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα να…αναπαυτεί στα δίχτυα του Μιχαήλ, έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους και έκανε ακόμα πιο δύσκολη την αποστολή των Ηπειρωτών.

Το γρήγορο γκολ του Πανιωνίου επηρέασε τους παίκτες του Γιάννη Πετράκη, με αποτέλεσμα όχι απλά να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία των γηπεδούχων, αλλά ούτε να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους.

Η μοναδική καλή στιγμή του ΠΑΣ στο α΄ημίχρονο ήταν ένα απευθείας χτύπημα φάουλ του Σεργκελασβίλι, με τους Νεοσμυρνιώτες να ελέγχουν το παιχνίδι και να υπερασπίζονται εύκολα το προβάδισμα στο σκορ.

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και παίζοντας με την είσοδο του Αθανασιάδη με τρεις επιθετικούς (Αθανασιάδης, Μάνος, Κρίζμαν) έκλεισε τον Πανιώνιο στα καρέ του.

Η υπεροχή των Ηπειρωτών καρποφόρησε στο 54΄με τον Κρίζμαν να κερδίζει πέναλτι, να το εκτελεί ο ίδιος και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (1-1).

Κι ενώ οι παίκτες του ΠΑΣ είχαν πατήσει…γκάζι για ένα δεύτερο γκολ (αφού και η ισοπαλία δεν τους…έκανε) ο Πανιώνιος ζευγάρωσε τα τέρματά του με τον Σπιριντόνοβιτς στο 65΄ στέλνοντας εκ νέου στα…σχοινιά τους φιλοξενούμενους.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι παίκτες του ΠΑΣ τα έπαιξαν όλα για όλα, χωρίς όμως να έχουν το καθαρό μυαλό, προκειμένου να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Πανιωνίου.

Το γκολ του Κρίζμαν στο 93΄ακυρώθηκε, αφού νωρίτερα υπήρξε υπόδειξη για οφσάιντ στον Κάργκα σε μια οριακή φάση.

Ο ΠΑΣ…κόλλησε στους 27 βαθμούς και βρίσκεται σε τρομερά δύσκολη θέση στο «Survivor» της Super League, μία αγωνιστική πριν από το τέλος του πρωταθλήματος, χωρίς να ευνοείται σε καμία ισοβαθμία με ΟΦΗ και Αστέρα και αγωνιζόμενος με τον πρωταθλητή ΠΑΟΚ την τελευταία αγωνιστική στους «Ζωσιμάδες».

Στην αντίπερα όχθη, ο Πανιώνιος με τους τρεις βαθμούς που έριξε στο σακούλι, βούλωσε («πονηρά») στόματα και αναρριχήθηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Κριτικη Προπονητη

Με 4-3-3 ξεκίνησε το παιχνίδι ο τεχνικός του Πανιωνίου, Άκης Μάντζιος. Η ομάδα του πήρε με το…καλησπέρα το τιμόνι του παιχνιδιού στα χέρια της, χωρίς ωστόσο να δείξει την διάθεση να φορτσάρει και για ένα δεύτερο γκολ. Στο β΄ημίχρονο έδωσε χώρο στον αντίπαλο και επεδίωξε να κάνει την ζημιά (δεύτερο γκολ) κυρίως μέσω κόντρα επιθέσεων. Του…βγήκε η αλλαγή του Σπιριντόνοβιτς, καθώς μόλις πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς ζευγάρωσε τα τέρματα του Πανιωνίου.

• 10

Με διάταξη 4-4-2 παρέταξε ο Γιάννης Πετράκης τον ΠΑΣ Γιάννινα, ξεφεύγοντας από το αγαπημένο του 3-5-2. To γρήγορο γκολ του Πανιωνίου και η αδυναμία της ομάδας του να βγάλει αντίδραση, τον έκανε να αλλάξει το αρχικό σύστημα, να γυρίσει πίσω τον Τζημόπουλο, να παίξει με τριάδα στην άμυνα και να ανεβάσει πιο ψηλά τις γραμμές. Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου έπαιξε το…χαρτί του Αθανασιάδη στην προσπάθειά του να τονώσει την επιθετική γραμμή με διάταξη 4-3-3. Η ομάδα του αποδείχτηκε κατώτερη των προσδοκιών, σε ένα ματς – τελικό, στο οποίο έπαιζε κάτι παραπάνω από την…μισή κατηγορία.

Τα highlights του ματς

• ΓΚΟΛ! Πανέμορφο ευθύβολο σουτ του Μασούρα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μιχαήλ και προβάδισμα στο σκορ (1-0) για τους γηπεδούχους.
  • 23΄
    Γύρισμα του Παμλίδη μέσα από την περιοχή, ο Μάνος δεν μπορεί να πιάσει το πλασέ από καλή θέση και να απειλήσει τον Μαλέρμπ.
  • 29΄
    Σουτ του Μαξίμοβιτς έξω από την μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων ο Μιχαήλ μπλοκάρει την μπάλα.
  • 35΄
    Καλή στιγμή για τον ΠΑΣ. Απευθείας χτύπημα φάουλ του Σεργκελασβίλι ο Μαλέρμπ με υπερένταση διώχνει σε κόρνερ.
  • 40΄
    Οι Κάστρο και Κρίζμαν συνδυάστηκν μέσα στην περιοχή, αλλά ο πρώτος δεν μπορεί να πλασάρει με την άμυνα του Πανιωνίου να τον κόβει την τελευταία στιγμή.
  • 48΄
    Πρώτη τελική για τον ΠΑΣ στο β΄ημίχρονο. Σουτ του Πάντελιτς έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ.
  • 54΄
    ΓΚΟΛ! Ο Σταυρόπουλος ανατρέπει τον Κρίζμαν και ο Παπαπέτρου σφυρίζει πέναλτι. Ο Κρίζμαν νικάει τον Μαλέρμπ από τα έντεκα μέτρα και ισοφαρίζει (1-1).
  • 63΄
    Καλή ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Πάσα του Μπουμάλ στον Σπιριντόνοβιτς ο οποίος κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στους αμυντικούς και καταλήγει κόρνερ.
  • 65΄
    ΓΚΟΛ! Αντεπίθεση του Πανιωνίου, ο Μπουμάλ μπαίνει στην περιοχή κάνει το γύρισμα και ο Σπιριντόνοβιτς με το σώμα στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (2-1).
  • 93΄
    Γκολ του Κριζμάν στον 93΄ακυρώνεται ως οφσάιντ έπειτα από την πρώτη κεφαλιά του Κάργα σε στημένη φάση για τους φιλοξενούμενους.

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Όλα τα…λεφτά το πανό των οπαδών του Πανιωνίου, αφιερωμένο στη γνωστή Ρενάτα κι εκείνους που δίνουν την δική τους μάχη με τον καρκίνο. «Η κάθε Ρενάτα να είναι καλά κι ας παίζουμε στα τοπικά».

Τα προσωπα του αγωνα

<span>Ολιβιέ</span> Μπουμάλ
39
Ολιβιέ Μπουμάλ
Σπουδαία εμφάνιση από τον Καμερουνέζο μεσοεπιθετικό. Έγραψε πολλά χιλιόμετρα στο κοντέρ και αποτέλεσε μόνιμη πηγή κινδύνων για την άμυνα του ΠΑΣ, κάθε φορά που η μπάλα έφτανε στα πόδια του. Από δική του κούρσα και ασίστ πάσα στον Σπιριντόνοβιτς προήλθε το δεύτερο γκολ που έγειρε την…πλάστιγγα της νίκης υπέρ του Πανιωνίου. Ίσως η κορυφαία εμφάνιση του «Μπούμι» από την στιγμή που επέστρεψε στην Ελλάδα για λογαριασμό της Νεοσμυρνιώτικης ομάδας.

Ο αδύναμος κρίκος

<span>Δημήτρης</span> Μάνος
27
Δημήτρης Μάνος
Ασφαλώς και δεν υπήρξε ο μοναδικός παίκτης του ΠΑΣ που κινήθηκε σε χαμηλές στροφές σε ένα ματς – τελικό για την ομάδα του. Ωστόσο οι Ηπειρώτες περίμεναν πολλά περισσότερα από τον ίδιο, σε ένα παιχνίδι που είχαν τεράστια ανάγκη την επιθετική ορμή και την εκτελεστική δεινότητά του. Δεν απείλησε σε καμία περίπτωση την άμυνα του Πανιωνίου και μοιραία - δικαιολογημένα αντικαταστάθηκε στο 70΄

Ο αφανής ήρωας

<span>Γιάννης</span> Μασούρας
21
Γιάννης Μασούρας
Σπουδαίο παιχνίδι από τον 22χρονο ποδοσφαιριστή του Πανιωνίου. Συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη και έγραψε το όνομά του στους σκόρερς της αναμέτρησης, με ένα γκολ που πέρασε στα κορυφαία του φετινού πρωταθλήματος. «Όργωσε» την δεξιά πλευρά αγωνιζόμενος τόσο ως μπακ, όσο κι ως εξτρέμ. Πολύ καλή δουλειά σε ένα ακόμα ματς για τον παίκτη που ήρθε ως δανεικός από τον Ολυμπιακό στη Νέα Σμύρνη και έκανε με συνοπτικές διαδικασίες απόσβεση της μεταγραφής του.

Το... VAR του SDNA

Ο ρέφερι Παπαπέτρου σωστά σφύριξε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων στο 54΄, καθώς υπήρξε καθαρά ανατροπή του Κρίζμαν από τον Σταυρόπουλο. Ο Σπιριντόνοβιτς έσπρωξε την μπάλα με το χέρι να βρίσκεται κολλημένο στο σώμα του στο 65΄και κατά συνέπεια δεν υπήρχε καμία απολύτως παράβαση, όπως διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι. Έχασε κάποιες φάσεις στον πειθαρχικό έλεγχο. Το γκολ του Κρίζμαν στο 93΄ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Κάργα στην πρώτη κεφαλιά, σε μια οριακή φάση που ξεσήκωσε πολλές διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενούμενων.