• Σκουλάς Εμμανουήλ (Θεσσαλίας)
  • Ράινχαρντ Μπούξμπαουμ (Αν. Αττικής)
  • Ανδρέας Μεϊντάνας (Αχαΐας)
  • Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας)

Την τελευταία αγωνιστική θα παίξουν την παραμονή τους στην κατηγορία ο ΟΦΗ και ο Αστέρας Τρίπολης, μετά την ισοπαλία με 1-1, στο μεταξύ τους παιχνίδι την Κυριακή (21/4).

Πιο «εύκολο» έργο θα έχει η ομάδα της Αρκαδίας που κρατάει την κατηγορία στα χέρια του καθώς φιλοξενεί τον Πανιώνιο. Νικάει και σώνεται δηλαδή...

Ο ΟΦΗ θα ταξιδέψει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Ατρόμητο και θέλει να φέρει καλύτερο αποτέλεσμα από τον Αστερα Τρίπολης για να τον περάσει στη βαθμολογία (έχει 29 βαθμούς έναντι 30) και να αποφύγει το μπαράζ.

Οι Αρκάδες ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχαν περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρουν, απάντησαν στο 59ο λεπτό το γκολ που δέχθηκαν από το 17’ και έφτασαν τους 30 βαθμούς, έναν πάνω από την ομάδα του Ηρακλείου που αυτή τη στιγμή βρίσκεται στη ζώνη του μπαράζ για την παραμονή στην κατηγορία. Στις καθυστερήσεις του αγώνα μάλιστα, λίγο έλειψε να πάρουν και τη νίκη.

Οι Κρητικοί από την πλευρά τους, μπορεί να ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς στο σκορ από πέναλτι αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Στο 21’ είχαν το δοκάρι με τον Γιακουμάκη, τέσσερα λεπτά αργότερα, την ευκαιρία με τον Φερέϊρα και μετά το… χάος. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, και χωρίς κυκλοφορία δεν μπόρεσαν να απειλήσουν για ένα δεύτερο γκολ. Μόνο τυχαίο δεν είναι ότι η επόμενη σημαντική φάση που δημιούργησαν ήταν με το γυριστό του Γιακουμάκη στο 79’. Ήταν το διάστημα στο οποίο είχε περάσει στον αγώνα ο Ναμπί (από το 70’ συγκεκριμένα) και οι παίκτες του Χάϊμε Βέρα είχαν ανεβάσει την απόδοση τους.

Ο ΟΦΗ λοιπόν, έφτασε τους 29 βαθμούς, την τελευταία αγωνιστική παίζει στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο, και έχει μπροστά του τον Αστέρα με 30 και την Ξάνθη με 32. Ουσιαστικά θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από τους Αρκάδες για να γλιτώσει το μπαράζ.

• 10

Ο Χάϊμε Βέρα παρέταξε την ομάδα με 4-2-3-1 και τον Γιακουμάκη στην κορυφή της επίθεσης. Ο Χιλιανός άργησε να περάσει στο παιχνίδι τον Ναμπί. Ο ΟΦΗ είχε σοβαρό πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας, δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις σχεδόν για ένα ημίχρονο και μόνο ο Άγγλος μπορούσε να βοηθήσει. Δεν είναι τυχαίο ότι μόλις έγινε αλλαγή, ο ΟΦΗ ανέβασε την απόδοση του και πίεσε.

• 19

Στις σκέψεις του Γιώργου Παράσχου ήταν να ξεκινήσει με 3-5-2 αλλά την τελευταία στιγμή το άλλαξε σε 4-2-3-1. Ο Αστέρας ήξερε τι ήθελε στον αγώνα, ισοφάρισε και στη συνέχεια είχε πρωταρχικό στόχο να μην χάσει. Ο έμπειρος τεχνικός άργησε να κάνει τις αλλαγές του και πέρασε στο παιχνίδι στο 74’ τον Αραβίδη παίζοντας ουσιαστικά με δύο επιθετικούς.

• 11’’

Φάουλ του Τσιλιανίδη από αριστερά, κεφαλιά του Μαρτίνεθ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα σταματάει στο αριστερό δοκάρι.

• 17’’

Κόρνερ από δεξιά, ο Βλάχος στο δεύτερο δοκάρι ρίχνει κάτω τον Σάσι, ο Σκουλάς δείχνει πέναλτι. Ο Βάζ δεν αστοχεί και 1-0.

• 21’’

Κόρνερ του Κοροβεση από δεξιά, κεφαλιά του Γιακουμάκη στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα σταματάει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Αστέρα

• 22’’

Κόρνερ του Τσιλιανίδη από αριστερά, κεφαλιά του Μαρτίνεθ από πλάγια θέση, στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα καταλήγει ψηλά άουτ

• 25’’

Ο Φερέϊρα στην αντεπίθεση από αριστερά μετά από κεφαλιά του Σάσι, στον χώρο του κέντρου, μπήκε στην περιοχή αλλά πλάσαρε άουτ.

• 26’’

Ο Τασουλής έξω από την περιοχή και αριστερά, κάνει το σουτ του με το αριστερό, αλλά πέφτει και μπλοκάρει τη μπάλα ο Σωτηρίου.

• 27’’

Σέντρα του Κώτσιρα από δεξιά, προβολή του Φερνάντεθ στο ύψος του πέναλτι ανάμεσα σε δύο αμυντικούς, η μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.

• 56’’

Φάουλ του Τσιαλιανίδη από δεξιά, σουτ του Τριανταφυλλόπουλου με το αριστερό μέσα στην περιοχή και αριστερά, η μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.

• 59’’

Σέντρα του Μαρτίνεθ από αριστερά, κεφαλιά ψαράκι του Τσιλιανίδη, από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα στη δεξιά γωνία του Σωτηρίου για το 1-1.

• 68΄’

Φάουλ του Κοροβέση από δεξιά, η μπάλα καταλήγει στον Νάστο στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η κεφαλιά του δεν είναι επικίνδυνη και καταλήγει άουτ.

• 79’’

Σέντρα του Μπράουν από δεξιά, γυριστό σουτ του Γιακουμάκη από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι.

• 81’’

Φάουλ του Ναμπί από δεξιά, σουτ του Μπράουν μέσα στην περιοχή και λίγο δεξιά, η μπάλα όμως, καταλήγει ψηλά άουτ.

• 89’’

Σέντρα του Σάσι από δεξιά, η μπάλα περνάει παράλληλα από την εστία

• 89’’

Σουτ του Ναμπί από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικούς.

• 90+4’’

Σέντρα του Κώτσιρα από δεξιά, ο Δουβίκας την τελευταία στιγμή δεν μπορεί να κάνει την προβολή.

• 90+5’’

Κεφαλιά του Μαρτίνεθ, προβολή του Ρόλε μόνος του στη μικρή περιοχή, η μπάλα καταλήγει άουτ.

Οι φίλοι του ΟΦΗ γέμισαν το "Γεντί Κουλέ" αλλά δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν τη νίκη κόντρα στον Αστέρα.

19.
Κοσμάς Τσιλιανίδης
Ένα γκολ, ίσως μια χρονιά για τον Αστέρα Τρίπολης ήταν αυτό που πέτυχε ο Κοσμάς Τσιλιανίδης στο Ηράκλειο. Στη μοναδική του τελική προσπάθεια στο παιχνίδι, με κεφαλιά ψαράκι, ισοφάρισε σε 1-1, σκοράροντας για πρώτη φορά φέτος με τη φανέλα του Αστέρα και βοήθησε την ομάδα του να αποφύγει την ήττα. Από τα φάουλ του ο Μαρτίνεθ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ενώ παρ’ ολίγο να χρηστεί σκόρερ στο β’ ημίχρονο ο Τριανταφυλλόπουλος.

22.
Μάρτιν Ρόλε
Ο Μάρτιν Ρόλε μπήκε αλλαγή στο 81’ και υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν θα έπαιρνε βαθμό για τα λεπτά που αγωνίστηκε. Η φάση όμως, που έχασε στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν από την κεφαλιά του Μαρτίνεθ, από τα δύο μέτρα, δεν έκανε την προβολή όπως θα ήθελε, και έστειλε τη μπάλα άουτ, του δίνει τον τίτλο του «αδύναμου κρίκου». Με το γκολ αυτό, ο Αστέρας, θα πανηγύρισε από τώρα την παραμονή του.

30.
Αμπίλ Ναμπί
Ο Βρετανός ξέρει… καντάρια μπάλα, το έχει δείξει αυτό στις επτά εμφανίσεις που έχει με τον ΟΦΗ στο φετινό πρωτάθλημα. Ο ΟΦΗ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα είχε πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας. Ο Αστέρας πίεζε ψηλά και οι Κρητικοί με απλά λόγια, δεν μπορούσαν να κάνουν παιχνίδι. Μόλις μπήκε ο 25χρονος Βρετανός, η εικόνα των γηπεδούχων άλλαξε. Η κυκλοφορία βελτιώθηκε αφού η μπάλα περνούσε από τα πόδια του, ο ΟΦΗ πίεσε και λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ.

Σωστή η υπόδειξη από τον Σκουλά για πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ στο 16ο λεπτο. Ο Βλάχος τράβηξε και έριξε κάτω τον Σάσι που ήθελε να πηδήξει για κεφαλιά. Οι Αρκάδες στο 55’ ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Μπράουν αλλά ο ρέφερι από τη Θεσσαλία ήταν μπροστά στη φάση και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.