• 17' Βάντερσον Σκαρντοβέλι
  • 36' Φακούντο Μπερτόλιο
  • 38' Ντάνι Μπεχαράνο
  • 66' Μαρκ Νιάμπα Ασίγκμπα

«Σήκωσέ το» ΠΑΟΚ γιατί δεν μπορούν να περιμένουν οι οπαδοί σου! Ο ΠΑΟΚ επικράτησε και της Λαμίας με 3-0, έφτασε την 24η νίκη σε 27 παιχνίδια πρωταθλήματος και στην Τούμπα το πάρτι ξεκίνησε, φωνάζοντας «και την επόμενη βδομάδα θα είμαστε πρωταθλητές»

Ο Δικέφαλος θέλει μαθηματικά μόνο δύο βαθμούς αλλά πλέον φαίνεται πως έχει θέσει στόχο να το πάρει ακόμη και αήττητος. Για να συμβεί αυτό, καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο τριών ακόμη ομάδων της περιφέρειας δεδομένου πως οι «ασπρόμαυροι» έκαναν απέναντι στη Λαμία το πρώτο από τα εναπομείναντα βήματα.

Το έργο του απέναντι στους Λαμιώτες δεν ήταν εύκολο καθώς η ομάδα του Μάκη Χάβου εμφανίστηκε ψυχωμένη στο γήπεδο της Τούμπας, προσπάθησε να πάρει με το «καλημέρα» το κέντρο, «ξαφνιάζοντας» τους γηπεδούχους που άργησαν να βρουν τα πατήματά τους.

Μάλιστα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε (35' ) σε ένα σημείο που ο Λουτσέσκου έδειξε πως... ψαχνόταν μεσοεπιθετικά, περνώντας τον Ενρίκε από τα δεξιά στα αριστερά, θέλοντας να «χτυπήσει» και να φορτώσει περισσότερο από εκεί την πτέρυγα αλλά ο Βραζιλιάνος βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο, όταν η μπάλα στρώθηκε στα πόδια του από τον Μάτος, «εκτελώντας» χωρίς δεύτερη σκέψη τον Σαράνοφ για το 1-0. Σκορ που συνόδεψε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου σε ένα ισορροπημένο σε γενικές γραμμές α΄ημίχρονο.

Άνοιξε το παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου, με τον Σαράνοφ να κρατάει ζωντανή την ομάδα του στη μεγαλύτερη ευκαιρία του ΠΑΟΚ, παρά το γεγονός πως είχε τρεις παίκτες μπροστά του, σταματώντας τον Σάκχοφ. Σκυτάλη στο παιχνίδι εντυπώσεων πήρε ο Βιεϊρίνια, ο οποίος ως «από μηχανής θεός», έβαλε το πόδι του και σταμάτησε πάνω στη γραμμή κεφαλιά του Ασουμπρέ.

Η ώρα περνούσε χωρίς κάτι αξιοσημείωτο και η Τούμπα το... έριξε στο πάρτι, παρασύροντας αναπόφευκτα και τους ποδοσφαιριστές της ομάδας του Δικεφάλου. Την αρχή έκανε ο Σάκχοφ στο 78΄όταν με καρφωτή κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Σαράνοφ, σφραγίζοντας τη νίκη για το 2-0. Κερασάκι στην τούρτα; Το εντυπωσιακό τέρμα από τον «αρτίστα» του ΠΑΟΚ, Ντιέγκο Μπίσεσβαρ για το τελικό 3-0.

• 47

Με δεδομένες τις απουσίες των Λημνιού - Ζαμπά, ο Ραζβάν Λουτσέσκου έριξε στην ενδεκάδα τόσο τον Πέλκα όσο και τους Μπίσεσβαρ - Ενρίκε στις πτέρυγες. Σημείο - κλειδί για τον Ρουμάνο η διαχείριση της μεσοεπιθετικής γραμμής του Δικεφάλου, αλλάζοντας μετά το 30λεπτο θέσεις στους τρεις ποδοσφαιριστές. Απόλυτα δικαιολογημένες οι αλλαγές από τον Ρουμάνο βάσει εξέλιξης του παιχνιδιού.

• 9

O Μάκης Χάβος παρέταξε την Λαμία με το... αγαπημένο του 4-2-3-1, παρουσιάζοντας ένα συμπαγές σύνολο που δημιούργησε προβλήματα στον ΠΑΟΚ, κλείνοντας τους χώρους προς την εστία του Σαράνοφ, όμως κάποιες στιγμές ασυνεννοησίας στην άμυνα της Λαμίας, ανάγκασαν τους φιλοξενούμενους να γνωρίσουν την πρώτη τους ήττα μετά από εφτά αγωνιστικές.

59'

Και όταν δεν σκοράρει, είναι εκεί για να σώσει ό,τι σώζεται. Στο 58΄ απλώνοντας το πόδι του, ο Αντελίνο Βιεϊρίνια σταμάτησε πάνω στη γραμμή κεφαλιά του Ασουμπρέ, λειτουργώντας ως φύλακας - άγγελος της εστίας του ΠΑΟΚ, διατηρώντας το εύθραυστο μέχρι εκείνη τη στιγμή 1-0.

• 3’

Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα για την Λαμία, με τον Ασούμπρε να σεντράρει από τα δεξιά, τον Μπαράλες να πιάνει την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Πασχαλάκη σε εντυπωσιακή επέμβαση.

• 13’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Ολιβέιρα να εκτελεί φάουλ, τον Μπεχαράνο να βάζει το κεφάλι του στέλνοντας την μπάλα προς το τέρμα της ομάδας του, όμως ο Σαράνοφ ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε την μπάλα.

• 18’

Τρομερή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Ολιβέιρα να σημαδεύει τον Μάτος, που γυρίζει με το κεφάλι στον Βαρέλα, όμως ο έμπειρος στόπερ του Δικεφάλου έστειλε την μπάλα εκατοστά πάνω από την εστία του Σαράνοφ.

• 19’

Η Λαμία... απαντά στις ευκαιρίες, με τον Ασουμπρέ να σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή του ΠΑΟΚ και την μπάλα να περνά δίπλα από τα δοκάρια του Αλέξανδρου Πασχαλάκη.

• 34’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Η μπάλα στρώνεται στον Πέδρο Ενρίκε μετά την προσπάθεια του Λέο Μάτος, με τον Βραζιλιάνο εξτρέμ να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Σαράνοφ για το 1-0 του Δικεφάλου.

• 36’

Καλή στιγμή για την Λαμία, με τον Μπερτόλιο να σουτάρει στέλνοντας την μπάλα δίπλα από τα δοκάρια του Αλέξανδρου Πασχαλάκη.

• 43’

Καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ, με τον Άκπομ να επιχειρεί, διαγώνιο σουτ από τα αριστερά, αναγκάζοντας τον Σαράνοφ μπλοκάρει σε δύο χρόνους.

• 44’

Ευκαιρία για την Λαμία. Σέντρα του Ασούμπρε, ο Ρόμανιτς έπιασε με τη μία το σουτ, ο Μάτος κόντραρε και η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ.

• 52’

Αντεπίθεση για τη Λαμία, με τον Δημούτσο να πασάρει στον Ρόμανιτς, το σουτ του τελευταίου, όμως κατέληξε πάνω από την εστία του Πασχαλάκη.

• 55’

Απίθανη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Σάκχοφ αρχικά και τον Τσούμπα Άκπομ στη συνέχεια να μην μπορούν να σπρώξουν την μπάλα στο βάθος της εστίας του Σαράνοφ.

• 58’

Τρομερή ευκαιρία για την Λαμία, με τον Ασούμπρε να πιάνει κεφαλιά μέσα από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στην εστία του Πασχαλάκη, όμως ο Βιεϊρίνια ως «από μηχανής θεός», βάζει το πόδι του και απομακρύνει τον κίνδυνο.

• 78’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Εβγέν Σάκχοφ έρχεται ως... τρέιλερ στην μεγάλη περιοχή, πιάνει την καρφωτή κεφαλιά και στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Σαράνοφ, για το 2-0 του Δικεφάλου.

• 83’

ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟΚ! Ο Ντιέγκο Μπίσεσβαρ με τρομερό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

• 1

Ο «τρελός» χτυπά εκεί που δεν το περιμένεις. Μια φράση που ταιριάζει γάντι στον Πέδρο Ενρίκε. Ο Λουτσέσκου ψαχνόταν μεσοεπιθετικά, η Λαμία φάνταζε άκρως επικίνδυνη και ο Βραζιλιάνος μαζί με αρκετούς παίκτες δεν πατούσε καλά αλλά όπως έχει αποδείξει πολλάκις του αρκεί μια στιγμή, μια φάση για να εκτελέσει τον αντίπαλο όπως και έκανε στο 35ο λεπτό της αναμέτρησης, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του.

• 2

Και στο γήπεδο της Τούμπας, η Λαμία απέδειξε πως η φετινή της πορεία στο πρωτάθλημα μόνο τυχαία δεν είναι. Είναι ισόβαθμες με τον Παναιτωλικό και διεκδικούν τον τίτλο της καλύτερης ομάδας από την περιφέρεια. Bonus για την ομάδα του Μάκη Χάβου η συμμετοχή της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος. Θεωρητικά το σκορ (3-0) δείχνει μια εύκολη επικράτηση του ΠΑΟΚ, στην πραγματικότητα όμως οι φιλοξενούμενοι έβαλαν από την αρχή δύσκολα στους «ασπρόμαυρους».

• 3

Το ένστικτο του αρχηγού. Αυτό το πρωτάθλημα του ανήκει. Σε αυτό το πρωτάθλημα έχει βάλει φαρδιά - πλατιά την υπογραφή του και δεν χωράει καμία αμφιβολία. Ηγετική εμφάνιση με ή χωρίς γκολ. Είναι εκεί όταν πρέπει. Είναι ένας... Λουτσέσκου στο γήπεδο. Αρκεί να δεις κανείς πως βάζει το πόδι του πάνω στην γραμμή και «καθαρίζει» τον κίνδυνο της ισοφάρισης στο β΄ημίχρονο. Ενδεχομένως με σκορ 1-1 θα βλέπαμε άλλο παιχνίδι.

Μετά από χρόνια, ο πιτσιρικάς θα έχει κάθε δικαίωμα να τραγουδά: «Έτσι μάθαμε από παιδιά». Πάνω στους ώμους του πατέρα του, είδε τον ΠΑΟΚ να παίρνει ακόμη μια νίκη και να φτάνει μια «ανάσα» από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

98
Πέντρο Ενρίκε
Ο Βραζιλιάνος εξτρέμ του ΠΑΟΚ, ξεκίνησε με κάποια αβίαστα λάθη την αναμέτρηση, άκουσε τις φωνές του Ράζβαν Λουτσέσκου, όμως άνοιξε τον δρόμο της νίκης για τον ΠΑΟΚ με το γκολ που σημείωσε και στη συνέχεια ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, δημιουργώντας πολλά προβλήματα από τα πλάγια στην άμυνα της Λαμίας.

4
Ντάνιελ Αντέτζο
Ο Νιγηριανός στόπερ της Λαμίας, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τους επιθετικούς του ΠΑΟΚ, αφήνοντας σε αρκετές περιπτώσεις εκτεθειμένους τους συμπαίκτες του, σε ένα ματς που θα ήθελε να ξεχάσει γρήγορα ο 29χρονο κεντρικό αμυντικός της ομάδας από την Φθιώτιδα.

20
Αντελίνο Βιεϊρίνια
Αφανής θα μπορούσε να είναι ο Μπίσεσβαρ αλλά και ο Σάκχοφ που ανταμείβονται με γκολ αλλά ο φετινός Βιεϊρίνια είναι εξωπραγματικός σε όλα του. Σε άμυνα και επίθεση. Για τη φάση του 58΄ ο τίτλος του ανήκει καθώς κρατάει ζωντανό τον ΠΑΟΚ, με την επέμβαση του πάνω στη γραμμή στην κεφαλιά του Ασουμπρέ.

Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Γιώργου Τάση και των βοηθών του δεδομένου πως διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι και την εξέλιξή του. Μια φάση «σηκώνει» συζήτηση δεδομένου πως προκάλεσε την αντίδραση της Λαμίας πριν το 1-0 για τη μη τήρηση του fair play. Δεν υπάρχει φάουλ και δεν ήταν στη δικαιοδοσία του να σταματήσει το ματς. Σωστός και στον πειθαρχικό έλεγχο.

BEST COMMENTS ON THE WEB

Aλαφούζος: Η επαγγελματική διαιτησία να λειτουργεί υπό το υφυπουργείο αθλητισμού

0

Μποροβήλος: «Άλλαξε τις ισορροπίες η υποψηφιότητα Μαρινάκη - Μία λέξη αρκεί στον αρχιδιαιτητή»