• 93' Σωκράτης Διούδης
  • 94' Εμάνουελ Ινσούα
  • 52' Γιώργος Βαλεριάνος
  • 80' Ντάνιελ Λάρσον

Μπορεί να μην είχε τον κόσμο στο πλευρό του, μπορεί να απουσίαζαν βασικοί του παίκτες (Μπουζούκης, Κουλιμπαλί, Μαυρομμάτης) και να έχει απολέσει τις ελπίδες του για την κατάκτηση της 5ης θέσης, πλην όμως ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει με 2-0 τον φορμαρισμένο Αρη απόψε στο άδειο ΟΑΚΑ.

Οι «πράσινοι» ήταν προβληματικοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο και κατέκτησαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα με δύο γκολ σε διάστημα 12 λεπτών (62’-74’), έχοντας στο ενεργητικό τους ένα γκολ-ποίημα με σκαφτό πλασέ από τον Ινσούα, με το οποίο «κλείδωσαν» το τρίποντο.

Μετά το πρώτο αναγνωριστικό 15λεπτο του ματς, ο Αρης ήταν αυτός που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας ορθολογικές συνεργασίες και σωστές αποστάσεις όταν βρίσκονταν σε φάση ανάπτυξης, αλλά και ξεκάθαρη στόχευση να «χτυπήσει» τη δεξιά πλευρά του Παναθηναϊκού, από την αντίστοιχη αριστερή δική του, με τους Λάρσον και Κορχούτ.

Με αυτόν τον τρόπο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και δημιούργησαν δύο υποσχόμενες ευκαιρίες με τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Μαρτίνες στη μία εκ των οποίων η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του ανήμπορου να αντιδράσει Διούδη (22’).

Αυτό ήταν και το μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, καθώς ο Παναθηναϊκός ήταν φλύαρος δημιουργικά, δίχως κίνηση χωρίς τη μπάλα και εμπνεύσεις μεσοεπιθετικά, με συνέπεια ο Κουέστα να ανησυχεί μόνο από ατομικές ενέργειες κυρίως του Μακέντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο, ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος προς το καλύτερο και με κορυφαίους τον αριστερό στόπερ Οικονόμου και τον αριστερό φουλ μπακ Ινσούα, έφτασε σε μία εύκολη επικράτηση. Το γκολ του Δώνη (62’) και η τρομερή «λόμπα» του Ινσούα στο 74’ έφταναν και περίσσευαν στους «πράσινους» που κατέκτησαν μια νίκη ψυχολογίας, αλλά και γοήτρου.

• 9

Γιώργος Δώνης Ο προπονητής του Παναθηναϊκού διατήρησε ως διάταξη της ομάδας του το 3-5-2, με την ειδοποιό διαφορά ότι χρησιμοποίησε τρεις κλασικούς στόπερ και τον Χατζηγιοβάνη ως παρτενέρ του Μακένα, αντί για έναν δεύτερο στράικερ. Σε σχέση με τον Απόλλωνα έκανε έξι αλλαγές προσώπων, ενώ η διαχείριση του ματς με τις αλλαγές του υπήρξε υποδειγματική.

• 7

Σάββας Παντελίδης Ο προπονητής του Αρη επέλεξε το προσφιλές του σύστημα 4-2-3-1 ως σχηματισμό της ομάδας, με μία αναγκαστική αλλαγή, τον Μπάσα ως παρτενέρ του Σιώπη αντί του Ματίγια που δεν ήταν απόλυτα έτοιμος. Το σχέδιό του, να χτυπήσει την δεξιά πλευρά των «πράσινων», έφερε ρήγματα προς αξιοποίηση που όμως οι παίκτες του άφησαν ανεκμετάλλευτα.

63'

Είναι η φάση που άνοιξε τον δρόμο στον Παναθηναϊκό για τη νίκη. Πολύ ωραία ενέργεια από Οικονόμου και Μακέντα, πλασέ του Δώνη και 1-0 για τους πράσινους.

• 15’

Γύρισμα του Ντιγκινί από αριστερά προς τον Γκαρσία, ο Οικονόμου φαίνεται να βρίσκει τη μπάλα που απομακρύνεται και φτάνει στον Μαρτίνες, το σουτ του οποίου βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Διούδη.

• 22’

Ο Γκαρσία κλέβει τη μπάλα από τον Κουρμπέλη και τροφοδοτεί τον Λάρσον που βγάζει συρτή σέντρα από αριστερά προς τον αμαρκάριστο Μαρτίνες, αλλά το πλασέ του από το ύψος το πέναλτι σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

• 25΄’

Ατομική ενέργεια του Μακέντα που από πλάγια αριστερά συγκλίνει προς τον άξονα και σουτάρει, όμως η μπάλα περνάει εκτός εστίας.

• 42’

Ατομική ενέργεια του Οικονόμου που κάνει πολλά μέτρα με τη μπάλα, φτάνει στην περιοχή και σουτάρει διαγώνια, αλλά ο Κουέστα μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

• 51’

Εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία στο πρώτο δοκάρι, ο Ντιγκινί πιάνει με τη μία το πλασέ αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

• 56’

Ατομική ενέργεια του Γκαρσία και σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα περνάει λίγα εκατοστά δίπλα απ' το δοκάρι.

• 58’

Ωραία σέντρα του Κουρμπέλη προς το σημείο του πέναλτι, ο Ινσούα πιάνει γυριστή κεφαλιά, αλλά ο Κουέστα μπλοκάρει τη μπάλα έστω και με δυσκολία.

• 62’

ΓΚΟΛ! Εξαιρετική ενέργεια του Οικονόμου που δίνει στον Μακέντα, ο οποίος σεντράρει ιδανικά στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Δώνης πλασάρει στα δίχτυα (1-0).

• 74’

ΓΚΟΛ! Ο Οικονόμου ψάχνει τον Ινσούα που αφήνει τη μπάλα στον Αλτμαν ο οποίος τροφοδοτεί τον Αργεντινό στο ύψος της μικρής περιοχής κι αυτός με υπέροχο ψηλοκρεμαστό πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα (2-0).

• 1

Η κλασική ευκαιρία του Μαρτίνες για τον Αρη, που πλάσαρε στο οριζόντιο δοκάρι του Διούδη στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου (22’), υπήρξε καθοριστική για την εξέλιξη του ματς.

• 2

Η αριστερή πλευρά του Παναθηναϊκού, με τους Οικονόμου και Ινσούα, «οργίασε» στο δεύτερο ημίχρονο και άλλαξε άρδην τα δεδομένα του ματς.

• 3

Το χρονικό σημείο επίτευξης του υπέροχου δεύτερου γκολ του Παναθηναϊκού από τον Ινσούα «κλείδωσε» τη νίκη και δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στον Αρη.

Μία εικόνα που δεν τιμά κανέναν… Τι νόημα έχει το ποδόσφαιρο πίσω από κλειστές πόρτες. Ας αναλογιστούν τις ευθύνες τους όσοι προκάλεσαν τα θλιβερά επεισόδια στο ματς με τον Ολυμπιακό.

3
Εμάνουελ Ινσούα
Έβαλε ένα από τα πιο όμορφα φετινά τέρματα του Παναθηναϊκού. Με ένα υπέροχο τελείωμα ο Εμάνουελ Ινσούα έγραψε το 2-0 και σφράγισε τη νίκη για το τριφύλλι. Συνολικά ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις και δημιούργησε πολλές απειλητικές καταστάσεις για την αντίπαλη εστία.

11
Ματέο Γκαρσία
Είναι ένας από τους ποιοτικότερους παίκτες του Άρη, ένας παίκτης από τον οποίο ο Σάββας Παντελίδης περιμένει πολλά. Παρ’ όλα αυτά κόντρα στον Παναθηναϊκό ο Ματέο Γκαρσία δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να φανεί και να απειλήσει την εστία του Διούδη.

5
Βαγγέλης Οικονόμου
Πολύ καλή εμφάνιση από τον Βαγγέλη Οικονόμου που ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις. Από δική του εξαιρετική ατομική ενέργεια και πάσα στον Μακέντα ξεκίνησε το γκολ του Δώνη που άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη.

Ο Σκουλάς επέστρεψε μετά την τιμωρία του στο παιχνίδι Κυπέλλου της Τούμπας, ΠΑΟΚ-Πανιώνιος, και ήταν φανερό πως είχε άγχος. Σε ένα ματς με πολλά σκληρά μαρκαρίσματα το διαχειρίστηκε χωρίς πολλές κίτρινες στο πρώτο μέρος, ενώ στο β' τις έβγαλε πολύ πιο εύκολα. Δεν του έτυχε δύσκολη φάση και είχε να αντιμετωπίσει μεγάλη γκρίνια από τον πάγκο του Άρη που διαμαρτύρονταν για μεγαλύτερη ελαστικότητα στα φάουλ υπέρ του Παναθηναϊκού. Δεν έπαιξε πάντως τον παραμικρό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα και συνολικά είχε μια καλή διαιτησία.

«Παίκτης της Μοντερέι ο Πινέδα! - Έκλεισε το ντιλ στα 7 εκατ. δολάρια»