Κοκκινες καρτες
  • 90' Βαγιεμπάχ Σακόρ
  • 39' Μόιζε Αντιλέχου
  • 42' Μπέντζαμιν Ανγκουά

Εξ αρχής, η αναμέτρηση μαγνήτιζε τα βλέμματα, καθώς οι δυο ομάδες παλεύουν για την σωτηρία τους στην κατηγορία, την ώρα που αμφότερες γνώριζαν πως δεν υπάρχουν περιθώρια.

Στο παιχνίδι όμως, αυτός που παρουσιάστηκε αποφασισμένος για να πάρει τη νίκη που θα του έδινε σημαντική βαθμολογική... ανάσα ήταν ο ΟΦΗ, ο οποίος μπήκε φουριόζος στην αναμέτρηση! Η Κρητική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, ενώ θα μπορούσε να είχε πετύχει παραπάνω γκολ εάν οι παίκτες των γηπεδούχων είχαν πιο καθαρό μυαλό στην τελική φάση.

Πάντως, η αλλαγή του Πάρσον με τον Γιακουμάκη από τον Χάιμε Βέρα στο βασικό σχήμα λειτούργησε ευεργετικά για τον ΟΦΗ, καθώς ο Έλληνας επιθετικός ήταν αυτός που κατάφερε να βάλει μπροστά την ομάδα του στο 16’, ενώ ήταν αρκετά δραστήριος και... μέσα σε αρκετές φάσεις. Από την άλλη πλευρά, ο Λεβαδειακός στο πρώτο μέρος ξεκίνησε πολύ νωθρά, έμεινε αμέτοχος στο παιχνίδι και δεν είχε ούτε μια μεγάλη στιγμή στα πρώτα 45 λεπτά, με το Νίκο Καραγεωργίου να βλέπει τους παίκτες του να μην μπορούν να μπουν μέσα στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη, θα περίμενε κανείς οι φιλοξενούμενοι να μπουν πιο δυνατά, όμως και πάλι ο ΟΦΗ ήταν αυτός που είχε τις μεγάλες ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα του. Συγκεκριμένα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (από το 52’ μέχρι το 56’) ο ΟΦΗ είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες χωρίς όμως να καταφέρει να πετύχει το 2-0. Παράλληλα στο 61΄ ο Φερέιρα μπήκε στην περιοχή και ο Ανγκουά τον έπιασε με το χέρι και τον ανέτρεψε, με τον ρέφερι να δίνει σωστά το πέναλτι. Ωστόσο, ο Γιακουμάκης σημάδεψε το αριστερό δοκάρι με αποτέλεσμα να μείνει το 1-0.

Παρόλα αυτά, ο ΟΦΗ συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση και στο 72’ κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα του. Συγκεκριμένα, η αμυντική αντίδραση από τον Λεβαδειακό ήταν κακή χάρη στην πίεση του Γιακουμάκη, η μπάλα κατέληξε στον καλυπτόμενο Φερέιρα που εκτέλεσε μονοκόμματα στη γωνία του Μπάγιτς για το 2-0! Ο Λεβαδειακός συνέχισε να έχει μέχρι το τέλος παθητικό ρόλο στο ματς, δίχως να έχει ευκαιρία και γνώρισε δίκαια την ήττα από την Κρητική ομάδα.

Πλέον ο ΟΦΗ βρίσκεται στην 14η θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς, με τον Λεβαδειακό στην 15η που έχει 20. Μάλιστα η Κρητική ομάδα ανέτρεψε και το σκορ του πρώτου αγώνα (2-1) το οποίο θα παίξει ρόλο σε περίπτωση ισοβαθμίας των δυο ομάδων.

• 10

Ο Χάιμε Βέρα που γνώριζε την κρισιμότητα του αγώνα, παρέταξε την ομάδα του με σχηματισμό 4-2-3-1. Σε σχέση με το πρόσφατο εκτός έδρας ματς με τον Απόλλωνα Σμύρνης, ο τεχνικός της Κρητικής ομάδας είχε μόλις μια αλλαγή, καθώς αντί του Σουηδού επιθετικού, Πάρσον, πέρασε στην κορυφή τον Γιακουμάκη, ο οποίος σκόραρε και νωρίς για την ομάδα του.

• 9

Με σχηματισμό 4-1-4-1 παρέταξε την ομάδα του στον αγώνα της Κρήτης ο Νίκος Καραγεωργίου, ωστόσο αυτό δεν έφερε αποτελέσματα, με αποτέλεσμα να το γυρίσει λίγο αργότερα σε 4-5-1 και όταν δέχθηκε η ομάδα του, το γρήγορο γκολ. Πάντως, για ακόμα ένα ματς ο Έλληνας τεχνικός είχε ως φουνταριστό τον Μαρκόφσκι.

• 03’’

Πρώτη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Γιακουμάκης σηκώθηκε αρκετά ψηλά, κατάφερε να πιάσει την καρφωτή κεφαλιά, όμως ο πορτιέρε του Λεβαδειακού έκανε εντυπωσιακή απόκρουση.

• 04’

Σουτ από τον Φερέιρα ο οποίος πάτησε περιοχή από την δεξιά πλευρά, ωστόσο η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπάγιτς.

• 11’

Ο Λεβαδειακός κατάφερε να φύγει στην κόντρα με τον Νανγκίς, ο οποίος πάτησε περιοχή, με τον Σωτηρίου την τελευταία στιγμή να πέφτει στα πόδια του και να κλέβει την μπάλα!

• 16’

ΓΚΟΛ! Γιακουμάκης και Φερέιρα συνεργάστηκαν όμορφα στον άξονα, το σουτ του τελευταίου κόντραρε και η μπάλα κατέληξε στον Έλληνα επιθετικός ο οποίος από κοντά έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ!

• 17’

Νέα καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους ένα λεπτό μετά το γκολ, με Σακόρ και Νέιρα να μην μπορούν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα!

• 39’

Αντεπίθεση για τον ΟΦΗ, ο Φερέιρα συγκλίνει σωστά μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του δεν είναι καλό με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει άουτ.

• 51’

Ο Λεβαδειακός κατάφερε να κυκλοφορήσει ωραία την μπάλα η οποία στρώθηκε στον Ντιόγκο, όμως το σουτ του τελευταίου ήταν κακό, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

• 52’

Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Ο Φερέιρα κατέβασε ωραία την μπάλα, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα βρήκε πάνω στα σώματα και πέρασε κόρνερ για τους γηπεδούχους.

• 54’

Ο Φερέιρα πάτησε στην περιοχή του Λεβαδειακού, έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και στη συνέχεια ο Βαζ πήρε την επαναφορά όμως έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Μπάγιτς.

• 56’

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ! Έκλεψε την μπάλα ο Φερέιρα, παίρνει ο Νέιρα και βγάζει τετ-α-τετ τον Βαζ, όμως ο πορτιέρε του Λεβαδειακού κατάφερε να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση.

• 61’

Πέναλτι για τον ΟΦΗ! Ο Φερέιρα ντρίμπλαρε περίτεχνα από την αριστερή πλευρά, μπήκε στην περιοχή και ο Ανγκουά τον έπιασε με το χέρι και τον ανέτρεψε. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Γιακουμάκης, όμως ο Έλληνας επιθετικός σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του πορτιέρε του Λεβαδειακού με αποτέλεσμα να παραμείνει το 1-0.

• 72’

ΓΚΟΛ! Κακή αμυντική αντίδραση από τον Λεβαδειακό χάρη στην πίεση του Γιακουμάκη, η μπάλα καταλήγει στον καλυπτόμενο Φερέιρα που εκτελεί μονοκόμματα στη γωνία του Μπάγιτς για το 2-0!

79'
Σόουζα Μπάρος Φερέιρα
Ο νεαρός Βραζιλιάνος εξτρέμ του ΟΦΗ ταλαιπώρησε την άμυνα του Λεβαδειακού αρκετές φορές, όντας ιδιαίτερα δραστήριος από την αριστερή πλευρά των Κρητικών, με τον 20χρονο ποδοσφαιριστή να είναι αυτός που κέρδισε το πέναλτι του ΟΦΗ στο 63' με περίτεχνη ενέργεια, ενώ «σφράγισε» τη νίκη για τους γηπεδούχους με το γκολ που σημείωσε στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης, προτού αντικατασταθεί καταχειροκροτούμενος από τους οπαδούς του ΟΦΗ.

5
Μπέντζαμιν Ανγκουά
Ο Ιβοριανός αμυντικός του Λεβαδειακού αντιμετώπισε πολλά προβλήματα απέναντι στους επιθετικούς του ΟΦΗ, με τον έμπειρο στόπερ των φιλοξενούμενων, να υποπίπτει στο πέναλτι που κέρδισε ο Φερέιρα, φέροντας ευθύνη και στα δύο γκολ των γηπεδούχων, αφού χάνει τις φάσεις με Γιακουμάκη και Φερέιρα, σε ένα ματς που θα ήθελε να ξεχάσει γρήγορα.

10
Γιώργος Γιακουμάκης
Επιστροφή στο αρχικό σχήμα του ΟΦΗ για τον Έλληνα επιθετικό, που είχε μεγάλη συμβολή στο τρίποντο της νίκης για τους Κρητικούς, αφού... άνοιξε τον δρόμο για τους γηπεδούχους με το γκολ που σημείωσε στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης, διώχνοντας το όποιο άγχος για τους συμπαίκτες τους. Δραστήριος εντός και εκτός μεγάλης περιοχής, με μοναδικό ψεγάδι στο παιχνίδι που έκανε, το χαμένο πέναλτι στο 63ο λεπτό του αγώνα με τον Λεβαδειακό.

Καρέρα: «Ήρθα γιατί είμαι νικητής - Μπορούμε να πάρουμε το πρωτάθλημα»