• 56' Σωτήρης Τσιλούλης
  • 32' Σωτήρης Τσιλούλης
  • 52' Πέδρο Άρτσε
  • 78 Δημήτρης Σταυρόπουλος

«Φρένο» στο σερί νικών του Αρη έβαλε ο Πανιώνιος που έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το «Κλεάνθης Βικελίδης», εκμεταλλευόμενος - κυρίως - το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έπαιζαν από το 11' με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Μιγκέν Μπάσα.

Μια φάση που «πάγωσε» όλους όσοι την είδαν με τον Αλβανό μέσο να κάνει μία εντελώς απερίσκεπτη ενέργεια, κάνοντας «δολοφονικό» τάκλιν στον Μαξίμοβιτς. Ακόμα και μετά την αποβολή ο Αρης, δεν έχασε την επιθετικότητα, έψαξε το γκολ και είχε την ευκαιρία να το κάνει όμως ο Κότνικ, σταμάτησε τον Λάρσον. Κάτι αντίστοιχο έκανε και ο Κουέστα στη μοναδική φάση των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος στο σουτ του Ντουρμισάι.

Οι Κίτρινοι, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, βρήκαν τον τρόπο να «ξεκλειδώσουν» την άμυνα του Πανιωνίου με τον Χαβιέ Ματίγια να πετυχαίνει γκολ-καρμπόν, όπως και στο παιχνίδι με τη Λαμία και με απευθείας εκτέλεση φάουλ να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Η απάντηση για την ομάδα του Ακη Μάντζιου ήταν άμεση.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Τσιλούλης, ισοφάρισε στο πρώτο φετινό του γκολ στο πρωτάθλημα. Μια φάση για την οποία φωνάζουν οι γηπεδούχοι για χέρι του Ελληνα μέσου στο ξεκίνημα της προσπάθειάς του. Οι παίκτες του Αρη διαμαρτύρονται και για χέρι του Μακρύλλου εντός της περιοχής στο 86', με τον Κουτσιαύτη να δείχνει «παίζετε».

Το τελικό 1-1 διατήρησε τον Αρη σε θέση ισχύος σε ό,τι αφορά την μάχη της Ευρώπης, με την ομάδα του Παντελίδη να φτάνει τους 33 βαθμούς, ενώ αντίθετα ο Πανιώνιος πήρε πολύ σημαντικό βαθμό, πήγε στους 23 και πήρε... ανάσα στη «μάχη» που δίνει να ξεφύγει από τις χαμηλές θέσεις.

• 7

Με τη γνωστή συνταγή και με μόλις μία αλλαγή (αναγκαστική) στην ενδεκάδα του ο Αρης. Ακόμα και μετά την γρήγορη αποβολή του Μπάσα, ο Ελληνας τεχνικός δεν άλλαξε τα πλάνα του, μέχρι και το δεύτερο ημίχρονο όταν έριξε στη «μάχη» τον Βέλεθ, αντί του Γκαρσία θέλοντας να διαφυλάξει τα νώτα της ομάδας του.

• 9

Με σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε τη δική του ομάδα ο Ακης Μάντζιος. Ο τεχνικός του Πανιωνίου, δεν πήρε ρίσκα, έδωσε φανέλα βασικού στον Αρσε, αλλά και τον Μαξίμοβιτς, με τον δεύτερο να αποχωρεί τραυματίας από το παιχνίδι μετά το «εγκληματικό» τάκλιν του Μπάσα.

11'

Η αποβολή του Μιτζέν Μπάσα πολύ νωρίς στο παιχνίδι, άλλαξε τα σχέδια του Σάββα Παντελίδη και έβαλε... δύσκολα στην ίδια του την ομάδα. Ο Αλβανός ποδοσφαιριστής έκανε ένα... δολοφονικό μαρκάρισμα στον Μαξίμοβιτς, σε μία αδιανόητη ενέργεια.

• 11’

Δολοφονικό τάκλιν του Μπάσα στον Μαξίμοβιτς, με αποτέλεσμα ο Άρης να μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές για την συνέχεια της αναμέτρησης και ο Μαξίμοβιτς να αποχωρήσει τραυματίας.

• 30’

Ο Γκαρσία με ωραία πάσα τροφοδότησε τον Λάρσον μέσα στην περιοχή, με τον Σουηδό να σουτάρει δυνατά αλλά ο Κότνικ έδειξε καλά αντανακλαστικά στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

• 41’

Ο Ντουρμισάι με τεχνικό σουτ λίγο έξω από την περιοχή του Άρη, επιχείρησε να «νικήσει» τον Κουέστα, με τον Ισπανό τερματοφύλακα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

• 48’

Γκολ για τον Άρη, ο Χαβίε Ματίγια με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια θέση αιφνιδίασε τον Κότνικ ο οποίος έκανε λανθασμένη έξοδο, δίνοντας προβάδισμα στον Άρη.

• 56’

Γκολ για τον Πανιώνιο. Σε μια φάση διαρκείας με τους παίκτες του Πανιωνίου να πολιορκούν με σουτ την εστία του Κουέστα, η μπάλα στρώθηκε στον Τσιλούλη με τον 23χρονο να πλασάρει για το 1-1.

• 72’

Ο Ματίγια με μακρινό σουτ επιχείρησε να αιφνιδιάσει για δεύτερη φορά τον Κότνικ, με τον πορτιέρε του Πανιωνίου να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ

• 73’

Ο Λάρσον έκλεψε τη μπάλα από τον Τσιλούλη και με συρτό επιχείρησε να κάνει το βάλει και πάλι μπροστά στο σκορ τον Άρη, με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από την εστία του Κότνικ.

• 91’

Συρτό σουτ του Καμαρά λίγο έξω από την περιοχή του Άρη, μπλόκαρε σταθερά στη γωνία του Κουέστα

• 1

Η ομοιογένεια του Αρη. Ο Σάββας Παντελίδης για τέταρτο σερί παιχνίδι εμπιστεύτηκε την ίδια ενδεκάδα (με εξαίρεση την αναγκαστική αλλαγή του Ματίγια αντί του τιμωρημένου Σιώπη). Ο Ελληνας τεχνικός μετά από καιρό βρήκε σχήμα και κορμό και επιμένει σε αυτόν, κάτι που φαίνεται πως ταιριάζει για την ομάδα του.

• 2

Τα δύο γρήγορα γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Ματίγια και Τσιλούλης, σκόραραν με διαφορά οκτώ λεπτών κάτι που βοήθησε πολύ στο να ανοίξει το παιχνίδι που μέχρι εκείνο το σημείο δεν είχε ουσιαστικά ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

• 3

H «εγκληματική» ενέργεια και το τάκλιν του Μιγκέν Μπάσα μόλις στο 11ο λεπτό του αγώνα πάνω στον Μαξίμοβιτς. Μια απαράδεκτη ενέργεια και αψυχολόγητη κίνηση του Αλβανού μέσου που άφησε με παίκτη λιγότερο την ομάδα του.

"Τα παιδιά στην κερκίδα είναι η μόνη σου ελπίδα...", λέει το γνωστό τραγούδι και αυτό ισχύει και για τον Άρη, καθώς στο "Κλ. Βικελίδης" η παρουσία μικρών παιδιών στην κερκίδα που περίμεναν με ανυπομονησία να δούνε την αγαπημένη τους ομάδα, ήταν έντονη.

26'
Χαβιέ Ματίγια
Ο Χαβιέ Ματίγια έλυσε τον... γόρδιο δεσμό με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς πέτυχε γκολάρα με απευθείας εκτέλεση φάουλ βάζοντας μπροστά τον Άρη. Μάλιστα, δεν έμεινε εκεί, καθώς είχε και άλλη μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, ενώ ήταν ιδιαίτερα δραστήριος επιθετικά.

6
Μιτζέν Μπάσα
Ο Μιτζέν Μπάσα με μία... αδιανόητη ενέργεια αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και έβαλε... δύσκολα στην ομάδα του. Ο Αλβανός ποδοσφαιριστής του Άρη, έκανε ένα δολοφονικό τάκλιν στον Μαξίμοβιτς στο κέντρο του γηπέδου και άφησε την ομάδα του με δέκα, κάνοντας μία απαράδεκτη ενέργεια.

23'
Σωτήρης Τσιλούλης
Ο Σωτήρης Τσιλούλης είχε την άμεση απάντηση στο γκολ του Άρη, καθώς οκτώ λεπτά αργότερα ισοφάρισε με σουτ εντός της περιοχής, εκμεταλλευόμενος τις κόντρες που έγιναν μέσα στην περιοχή.

Με παράπονα άφησε τις δύο ομάδες (περισσότερα για τους γηπεδούχους) ο Αριστομένης Κουτσιαύτης του συνδέσμου Αρτας. 100% σωστή η απόφασή του να αποβάλλει τον Μιγκέν Μπάσα στο 11'. Στη φάση του γκολ του Τσιλούλη, οι Κίτρινοι φωνάζουν για κοντρόλ με χέρι, μια φάση δύσκολη, ενώ στο 86' και πάλι οι γηπεδούχοι, διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε χέρι του Μακρύλλου.