• 31' Ακόστα
  • 70' Άντονι Φατιόν
  • 82' Νίκος Γκόλιας
  • 90' Νίκολας Γιακιμόφσκι

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά στο πρώτο ημίχρονο; Η ΑΕΛ έδειξε ότι δεν καταλαβαίνει από τέτοια και πέτυχε μια επική επιστροφή, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο μπόρεσε να ισοφαρίσει σε 2-2. Έτσι μπόρεσε να διατηρηθεί 12η θέση έχοντας έναν βαθμό παραπάνω από τον 13ο ΠΑΣ Γιάννινα, κάτι σημαντικό, αφού η 13η θέση οδηγεί στα μπαράζ παραμονής, ενώ η 12η στην απευθείας «σωτηρία». Από την πλευρά του, ο Παναιτωλικός έχασε σημαντικό έδαφος στη μάχη για την έξοδο στην Ευρώπη, καθώς έμεινε 7ος στο -5 από τον 5ο Άρη.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά ήταν πολύ χαμηλός. Ο Παναιτωλικός είχε περισσότερο την κατοχή της μπάλας, όμως η ΑΕΛ είχε προσαρμόσει καλά το αμυντικό της πλάνο και δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Μόνο μία φορά κατάφεραν στο πρώτο 25λεπτο να ανοίξoυν τη «βυσσινί» άμυνα οι Αγρινιώτες, χάρη σε μια μαγική μπαλιά του Μάζουρεκ και αυτό ήταν αρκετό για να προηγηθούν με γκολ που σημείωσε ο ίδιος ο Αργεντινός επιτελικός μέσος στο 24'.

Το γκολ αυτό χάλασε το πλάνο της ΑΕΛ και έδωσε ψυχολογία στους παίκτες του Παναιτωλικού. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα τα «καναρίνια» να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ στο 42' με τον Μπαΐροβιτς, σε μια φάση που ωστόσο ο Σουηδός φορ ξεκινά οριακά από θέση οφσάιντ. Έτσι, ήδη από το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Δέλλα πήρε σημαντικό προβάδισμα νίκης!

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι. Ο Ντέλετιτς άρχισε να ταλαιπωρεί τον Αμαράλ από δεξιά και από μία δική του σέντρα προήλθε η μείωση στο σκορ με την κεφαλιά του Φατιόν στο 62΄. Έξι λεπτά μετά, μια ατομική ενέργεια του Κενάν Μπαργκάν έφερε το πέναλτι για τους Λαρισινούς και ο Φατιόν ξανά, από την άσπρη βούλα αυτήν τη φορά ισοφάρισε σε 2-2. Οι δύο ομάδες στη συνέχεια φάνηκαν να βολεύονται με την ισοπαλία και έτσι αυτή παρέμεινε μέχρι τέλους.

• 9

Ο Τραϊανός Δέλλας παρέμεινε πιστός στο πλάνο του να έχει η ομάδα του την μπάλα και να παίζει ποδόσφαιρο υπομονής. Μπορεί λοιπόν, στα πρώτα λεπτά να μη δημιούργησε φάσεις, όμως η υπομονή της στο πάσινγκ γκέιμ ανταμείφθηκε χάρη στη μαγική μπαλιά του Μάζουρεκ, που τα ξεκίνησε όλα. Μόλις μπήκε το πρώτο γκολ, τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για την ομάδα του, που βρήκε πιο πολλούς χώρους για να φτάσει και σε δεύτερο τέρμα. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος δεν συνέχισε ανάλογα, κράτησε πίσω την ομάδα του και τιμωρήθηκε, γνωρίζοντας την ισοφάριση.

• 33

Ο Τζιανλούκα Φέστα προσάρμοσε την τακτική του στο 4-2-3-1 του Τραϊανού Δέλλα και κατάφερε να «βραχυκυκλώσει» την ανάπτυξη του Παναιτωλικού στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο, όταν οι Αγρινιώτες κατάφεραν να βρουν γκολ στην πρώτη τους ευκαιρία, η ΑΕΛ δεν είχε πλάνο για να αντιδράσει και δέχτηκε και δεύτερο γκολ. Εντούτοις, στο δεύτερο μέρος έδειξε οξυδέρκεια στις κινήσεις του, καθώς οι αλλαγές του και ιδίως εκείνη του Μπαργκάν άλλαξαν τη ροή του αγώνα, έκαναν τη Λάρισα πιο επικίνδυνη και έφεραν την ισοφάριση.

• 14’

Ο Λεοζίνιο γεμίζει στην περιοχή του Παναιτωλικού, η μπάλα περνά από τον Άργκους, που δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της και φτάνει στον Νούνιτς, που όμως αιφνιδιάζεται και δεν τελειώνει καλά τη φάση.

• 24’

ΓΚΟΛ! Ο Μάζουρεκ βγάζει μια εξαιρετική μπαλιά στα δεξιά για τον Λιάβα, που σεντράρει χαμηλά για τον Μπαΐροβιτς. Ο Κρίστινσον απομακρύνει, αλλά η μπάλα φτάνει στον Μανά, που σουτάρει. Ο Ισλανδός αποκρούει, ο Μπαΐροβιτς παίρνει το ριμπάουντ, όμως με τάκλιν ο Μπέρτος αποτρέπει προσωρινά το γκολ. Η μπάλα στρώνεται στον Μάζουρεκ, που με δυνατό πλασέ ανοίγει το σκορ.

• 33’

Μπαλιά του Λεοζίνιο στον Ντέλετιτς, όμως ο Γιαννακόπουλος βγαίνει γρήγορα από την εστία του και με τάκλιν καθαρίζει τη φάση.

• 34’

Επικίνδυνο γύρισμα του Μπαΐροβιτς από δεξιά, ο Μπέρτος απομακρύνει σε κόρνερ, αλλά παρά λίγο να βάλει αυτογκόλ.

• 42’

ΓΚΟΛ! Κεφαλιά πάσα του Μανά για τον Μπαΐροβιτς, που οριακά εκτεθειμένος φεύγει στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ. Μένει όρθιος παρά το τζαρτζάρισμα Ζίζιτς και με ένα άψογο τελείωμα γράφει το 2-0!

• 62’

ΓΚΟΛ! Εξαιρετική σέντρα του Ντέλετιτς από δεξιά και κεφαλιά του Φατιόν για να μειώσει η ΑΕΛ σε 2-1.

• 65’

Άλλη μια επικίνδυνη σέντρα του Ντέλετιτς από δεξιά, αλλά ο Μπαργκάν δεν καταφέρνει να την αξιοποιήσει.

• 68’

ΓΚΟΛ! Ο Μπαργκάν πάει στο ένας εναντίον ενός με τον Λιάβα και με τάκλιν ο αμυντικός του Παναιτωλικού τον ανατρέπει. Ο Φατιόν εκτελεί το πέναλτι και σημειώνει το 2-2.

• 71’

Ο Νούνιτς φεύγει στην αντεπίθεση για την ΑΕΛ, όμως από καλή θέση σουτάρει άουτ. Μπορούσε να πασάρει στον Μπαργκάν για να σιγουρέψει το γκολ, αλλά επέλεξε να πάει μόνος.

• 94’

Δυνατό μακρινό σουτ του Αμαράλ με το αριστερό περνά μόλις άουτ!

Ο Βαγγέλης Μόρας επέστρεψε χαμογελαστός στο Αγρίνιο, όπου αγωνίστηκε για ενάμιση χρόνο. Ωστόσο, τα αισθήματα δεν φάνηκαν να είναι αμοιβαία για ορισμένους φιλάθλους του Παναιτωλικού, οι οποίοι έβρισαν χυδαία τον έμπειρο αμυντικό κατά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

64
Αντονί Φατιόν
Ο αρχηγός της ΑΕΛ στο δεύτερο μέρος ήταν εξαιρετικός και βοήθησε την ομάδα του να ισοφαρίσει πετυχαίνοντας και τα δύο τέρματα των φιλοξενούμενων, το πρώτο με κεφαλιά ενώ εκμεταλλέυτηκε και το πέναλτι δώρο του Παναιτωλικού για να γράψει το τελικό 2-2.

15
Πέδρο Αμαράλ
Ο Πορτογάλος αμυντικός αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα από τον Ντέλετιτς, τόσο στο πρώτο αλλά και το δεύτερο μέρος και δεν μπήκε ποτέ στην αναμέτρηση. Μάλιστα από την πλευρά του ο μεσοεπιθετικός της ΑΕΛ δημιούργησε το 2-1 για τους φιλοξενούμενους.

10
Φράνκο Μάζουρεκ
Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων έκανε ακόμα ένα πολύ καλό παιχνίδι καθώς έβαλε το πρώτο τέρμα της ομάδας του - από τον ίδιο μάλιστα ξεκίνησε η φάση - και γενικά δημιούργησε ευκαιρίες και ήταν αρκετά κινητικός στο πρώτο μέρος.

Δεν τα πήγαν και πολύ καλά ο Βασίλης Φωτιάς και οι βοηθοί του. Στο δεύτερο γκολ του Παναιτωλικού, ο σκόρερ Μπαΐροβιτς ξεκινά οριακά από θέση οφσάιντ. Οι βοηθοί είχαν μερικές ακόμη λάθος υποδείξεις οφσάιντ. Επίσης, στο δεύτερο μέρος ο διαιτητής άφησε ατιμώρητη μία αγκωνιά του Μπαρμπόσα στον Μπέρτο. Σωστή ήταν η υπόδειξη πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ.

Παναθηναϊκός: Κερδίζει νέο συμβόλαιο ο Αποστολάκης