• 88' Ντάνιελ Ποντένσε
  • 31' Γιάγκος Βούκοβιτς
  • 40' Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο
  • 60' Βασίλης Τοροσίδης

Αν υποστηρίζεις τον ΠΑΟΚ είναι το ματς που ονειρεύεσαι μια ζωή. Ένας τελικός πρωταθλήματος. Σπίτι σου. Απέναντι στον διώκτη σου που υποστηρίζει ότι παίζει καλύτερη μπάλα από σένα και έρχεται να σου αρπάξει την νίκη, να γυρίσει την ψυχολογία και να σε προσπεράσει.

Ποιος είπε ότι κάτι τέτοια όνειρα δεν μπορούν να γίνουν πραγματικότητα; Αυτό το 90λεπτο ήταν βγαλμένο από τα πιο υγρά ασπρόμαυρα όνειρα.

Με γκολ από τα αποδυτήρια του εμβληματικού αρχηγού (3’ Βιεϊρίνια). Με κυριαρχικό ποδόσφαιρο. Με φάσεις (ειδικά στο πρώτο μέρος) από παντού. Με δοκάρι (Σάχοφ). Με χαμένα τετ-α-τετ (Ελ-Καντουρί, Μπίσεσβαρ).

Με δεύτερο γκολ από τον αγαπημένο αφάνα της εξέδρας (20’ Μπίσεσβαρ). Με περίσσιο πάθος. Με τα μάτια να πετάνε φλόγες.

Με τον Ολυμπιακό σαστισμένο να μην μπορεί να κερδίσει ούτε μία προσωπική μονομαχία και να επιδίδεται μόνο σε φλύαρη επιλογή άνευ ουσίας. Με τον αντίπαλο προπονητή (Πέδρο Μαρτίνς) να επιλέγει αυτοκτονικά τον Νάτχο αντί του Καμαρά για το αρχικό σχήμα, με αποτέλεσμα κάθε φάση του ΠΑΟΚ στο επιθετικό τρανζίσιον να μυρίζει γκολ.

Το 2-0 πιθανώς και να ήταν μικρό για να αποδώσει την διαφορά των δύο ομάδων στο γήπεδο, στο πρώτο ημίχρονο.

Αυτή απεικονίστηκε σε μία τυχαία φάση στο ξεκίνημα της επανάληψης. Σε μία διεκδικούμενη μπάλα 50-50 στο κέντρο του γηπέδου (και με το σκορ ήδη στο 2-0) ο Βαρέλα ορμάει με χίλια στο τάκλιν, ο Ποντένσε φοβισμένος πηδάει από πάνω και όχι μόνο δεν βγάζει κόντρα, αλλά παραχωρεί και το πλάγιο άουτ, αφού η μπάλα χτύπησε τελευταία στο πόδι του. Ο Βαρέλα σηκώνεται και το πανηγυρίζει σαν γκολ. Ένα κερδισμένο πλάγιο!

Η φλόγα που λέγαμε!

Χρειαζόταν και κάτι ακόμα. Ένα κερασάκι. Οκτώ λεπτά πριν το τέλος, το βέλος, ο Άκπομ, έκλεψε την μπάλα από τον Σισέ και με τέλειο πλασέ έκανε το 3-0!

Λίγο πριν το φινάλε, ο Ποντένσε το γκολ της τιμής για το 3-1, όμως τίποτα δεν μπορούσε να αλλάζει

• 47

Ίδια ενδεκάδα με το ματς της περασμένης εβδομάδας στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ για τον Ράζβαν Λουτσέσκου, ο οποίος επουδενί δεν πειράζει το 4-2-3-1, με τους Καντουρί (αριστερά) και Ζαμπά (δεξιά) στα άκρα και τον Άκπομ φουνταριστό κορυφής. Ο Ρουμάνος έδωσε την κατοχή στον αντίπαλο και χτύπησε στο τρανζίσιον, άλλαξε αμέσως τον Σάχοφ με τον Σέρτζιο Ολιβέιρα για να μην ρισκάρει δεύτερη κάρτα, έβαλε τον Γιαννούλη όταν χτύπησε ο Βιεϊρίνια και πρακτικά δεν άλλαξε τίποτα στο πετυχημένο πλάνο του. Στο τέλος η προσθήκη του Πέλκα αντί του Μπίσεσβαρ ήταν απλώς για... ανάσες.

• 9

Ο Πορτογάλος τεχνικός επέλεξε να ρισκάρει, χρησιμοποιώντας τον σαφέστατα πιο επιθετικογενή Μπίμπρας Νάτχο ως παρτενέρ του Γκιγιέρμε στα χαφ -αντί του Καμαρά- και το πλήρωσε όσο πιο γρήγορα θα μπορούσε να το πληρώσει. Από τις πρώτες κιόλας δύο φάσεις του αγώνα ο Ισραηλινός δεν αμύνθηκε αποτελεσματικά, ενώ γενικά στη μεσαία γραμμή του Ολυμπιακού υπήρχε μια... μαύρη τρύπα, χάνοντας πλήρως τη μάχη του κέντρου. Κατά τα άλλα, οι δέκα του Μαρτίνς ήταν οι γνωστοί και αναμενόμενοι, χωρίς αλλαγές στην αγωνιστική φιλοσοφία και το τακτικό πλάνο των «ερυθρόλευκων», το οποίο όμως από νωρίς πήγε περίπατο. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να αλλάξει κάτι με Καμαρά αντί Νάτχο και Ζιλ Ντίας αντί Λάζαρου, όμως πλέον ήταν πολύ αργά, αφού ο ΠΑΟΚ είχε κλειδώσει το ματς σε όλα τα επίπεδα.

3'

3' Πρώτες στιγμές στο ντέρμπι της Τούμπας και όλα βρίσκουν τον δρόμο τους για τον ΠΑΟΚ! Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια δοκιμάζει από μακριά το πόδι του, η μπάλα βρίσκει όσο χρειάζεται στο πόδι του Νάτχο για να «κρεμάσει» τον Ζοζέ Σα και τα υπόλοιπα είναι ήδη Ιστορία!

• 2’

Γύρισμα του Ελ Καντουρί στην περιοχή από αριστερά, ο Μαουρίσιο κάνει κακό κοντρόλ και χάνει την ευκαιρία να σουτάρει προ του Σα που μαζεύει.

• 2’

Δυνατό σουτ του Λάζαρου εκτός περιοχής, η μπάλα ένα περίπου μέτρο πάνω από το οριζόντιο του Πασχαλάκη.

• 3’

ΓΚΟΛ! Μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια με το δεξί, η μπάλα κοντράρει στο πόδι του Νάτχο, παίρνει ύψος και «κρεμάει» τον Σα παρά την προσπάθεια του Πορτογάλου γκολκίπερ, για το 1-0 του ΠΑΟΚ.

• 17’

Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Σέντρα του Ζαμπά από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Ελ Καντουρί βρίσκεται αμαρκάριστος και κάνει το σουτ στην κίνηση όμως η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.

• 19’

ΓΚΟΛ! Ο ΠΑΟΚ κάνει το 2-0 όταν ο Ζαμπά σεντράρει από δεξιά, ο Ακπόμ προσπαθεί να σκοράρει με κεφαλιά αλλά η μπάλα ουσιαστικά στρώνεται στον Μπίσεσβαρ που απλά τη σπρώχνει στα δίχτυα προ κενής εστίας.

• 21’

Μακρινό σουτ του Γκιγιέρμε, ο Πασχαλάκης πέφτει στην αριστερή γωνία του και αποκρούει.

• 23’

Μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, ένα περίπου μέτρο άουτ η μπάλα.

• 29’

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ με τον Σάκχοφ να εκμεταλλεύεται την... άπλα στα χαφ του Ολυμπιακού και να πλασάρει, όμως η μπάλα βρήκε στο αριστερό κάθετο του Σα και πέρασε άουτ.

• 34’

Τραγικό λάθος του Γκιγιέρμε στη μεσαία γραμμή, ο Ζαμπά φύγει στην κόντρα και κάνει το γύρισμα για τον Μπίσεσβαρ που πλασάρει από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Σα αποκρούει.

• 48’

Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό μετά το επικίνδυνο γύρισμα του Ζιλ Ντίας και την κοντινή προβολή του Γκερέρο που δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας για να τη σπρώξει στα δίχτυα.

• 54’

Κόρνερ του Μπίσεσβαρ και γυριστή κεφαλιά του Ελ Καντουρί στα χέρια του Σα.

• 81’

Φάση μετά από πολλή ώρα στο ματς, με τον Ποντένσε να κάνει το γύρισμα και τον Χασάν να κάνει ένα γυριστό σουτ άουτ από το ύψος του πέναλτι.

• 82’

ΓΚΟΛ! Νέο τραγικό λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού από τον Σισέ, ο Άκπομ κλέβει, βγαίνει στο τετ-α-τετ και με ένα έξοχο τελείωμα δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του ΠΑΟΚ!

• 88’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός μειώνει με τον Ποντένσε ο οποίος πήρε το ριμπάουντ και έγραψε το 3-1 μετά από λάθος επέμβαση του Πασχαλάκη σε διαγώνιο σουτ του Ντίας.

• 91’

Τετ-α-τετ του Άκπομ ο οποίος βρήκε χώρο και έφυγε στην κόντρα, όμως καθυστέρησε, κλείστηκε και τελικά ο Σα πρόλαβε να διώξει την δύσκολη τελική του επιθετικού του Δικεφάλου.

• 1

Ένα πράγμα δεν είχε κάνει φέτος αυτός ο ΠΑΟΚ του Λουτσέσκου στο πρωτάθλημα, να βάλει ένα γκολ από τα αποδυτήρια. Από την στιγμή που το βρήκε με το σουτ του Βιεϊρίνια πριν καν συμπληρωθούν 3 λεπτά αγώνα, η ψυχολογική εξίσωση του ντέρμπι άλλαξε για πάντα. Ο ΠΑΟΚ πήρε φτερά, ο Ολυμπιακός διαλύθηκε, το γήπεδο πήρε φωτιά και η πλάστιγγα έγειρε άπαξ διά παντός.

• 2

Το δίλημμα για τον Πέδρο Μαρτίνς πριν το ντέρμπι ήταν μία: Καμαρά ή Νάτχο; Ο Πορτογάλος επέλεξε τον δεύτερο για καλύτερη κυκλοφορία, αλλά η επιλογή του αποδείχθηκε καταστροφική. Οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν έκοβαν ούτε με βαλέ, οι εξτρέμ δεν έδιναν βοήθειες στους μπακ και κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ έκανε πάρτι στο επιθετικό τρανζίσιον, βγάζοντας συνεχώς φάσεις με υπερ-αριθμίες σχεδόν σε κάθε φάση.

• 3

Αν δει κανείς την μεγάλη εικόνα, ο Ολυμπιακός γλίτωσε από συντριβή κυρίως χάρη στην επιπολαιότητα του ΠΑΟΚ στην τελική προσπάθεια. Εκτός από τα δύο γκολ, ο Δικέφαλος είχε δοκάρι, ακυρωθέν γκολ για οριακό οφσάιντ, τουλάχιστον δύο κλασικές ευκαιρίες που έβγαλε ο Σα και ακόμα μερικές που φέρθηκε επιπόλαια στην τελευταία πάσα.

Μια εικόνα όλο το ματς, τόσο εντός όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου. Ο ΠΑΟΚ σε αυτόν τον «τελικό» ήταν μια... λαίλαπα που πέρασε πάνω από τον Ολυμπιακό, μένοντας αήττητος και ασταμάτητος στην πορεία προς τον τίτλο.

47
Τσούμπα Άκπομ
Ο αντικαταστάτης του Πρίγιοβιτς έχει καταφέρει μέσα σε πολύ μικρό διάστημα να κάνει τον Σέρβο να... ξεχαστεί πλήρως. Μια γεμάτη ποιότητα και ουσία εμφάνιση, με ένα γκολ μια ασίστ και πολλές καλές ατομικές προσπάθειες, ουσιαστικά ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στην επίθεση του ΠΑΟΚ.

6
Μπίμπρας Νάτχο
Ο Ισραηλινός χαφ δεν μπήκε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο και τελικά έγινε αλλαγή μάλλον και πιο καθυστερημένα από ότι έπρεπε. Δεν κατάφερε να μαρκάρει σωστά σε κανένα σημείο, αργούσε συνεχώς να βρεθεί στη σωστή θέση και δεν έβγαλε ούτε μία αξιόλογη πάσα. Μια μαύρη τρύπα η μεσαία γραμμή του Ολυμπιακού και αυτός ήταν στο κέντρο της.

98
Λέο Ζαμπά
Ο πιο επικίνδυνος με διαφορά παίκτης του ΠΑΟΚ, με ασταμάτητα σπριντ, με εξαιρετικές ατομικές προσπάθειες, δημιούργησε συνεχείς κινδύνους στην δεξιά πτέρυγα του Ολυμπιακού, διαλύοντας τους «ερυθρόλευκους». Δημιούργησε το 2-0 παρότι η ασίστ τυπικά ανήκει στον Άκπομ.

Άλλη μία απόδειξη ότι οι Έλληνες διαιτητές είναι πολύ βαθιά νυχτωμένοι σε σχέση με τους διαιτητές της ελίτ των προηγμένων πρωταθλημάτων. Η απόστασή τους είναι όση χωρίζει το ελληνικό από το ισπανικό ποδόσφαιρο. Τα υπόλοιπα λόγια είναι περιττά. Ο Χιλ Μανθάνο ήταν ακριβοδίκαιος σε όλα του, μοίρασε τις κάρτες του εκεί που έπρεπε κι έκανε οικονομία εκεί που έπρεπε και κράτησε άψογα το ντέρμπι. Ακόμα και στην φάση του 92, όπου ο Ολυμπιακός δεν τηρεί το fair-play και έπεται ροντέο, ακολούθησε τους κανόνες, δεν διέκοψε την φάση και έπραξε αυτό που λένε οι κανονισμοί.

BEST COMMENTS ON THE WEB

Εγκληματική οργάνωση διερευνά ο εισαγγελέας για τον παράνομο στοιχηματισμό

0

Ντέμης: «Τιμητικό ότι είμαι μικρό κομμάτι της ιστορίας της ΑΕΚ» - Τι είπε για το ματς με τον Άρη