• 44΄ Φορτούνης Κώστας
  • 75΄ Φορτούνης Κώστας
  • 14΄ Καρανίκας Νίκος
  • 16΄ Γκόλιας Νίκος

Παρά τις πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα του Ολυμπιακού, η εξαιρετικά φορμαρισμένη ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς σε αυτό το ματς της εξ αναβολής 15ης αγωνιστικής κόντρα στη Λάρισα στο Καραϊσκάκη, δεν έχασε καθόλου σε φρεσκάδα και επιθετική αποτελεσματικότητα σε σχέση με τα τελευταία πολύ καλά της παιχνίδια. Οι «ερυθρόλευκοι» από τα πρώτα δευτερόλεπτα έκαναν το κλασικό φουλ επιθετικό τους παιχνίδι, με ταχύτατη κυκλοφορία μπάλας, έντονο πρέσινγκ και πολλή κίνηση στον χώρο.

Γρήγορα μάλιστα οι γηπεδούχοι προκάλεσαν λάθη στην άμυνα της ΑΕΛ, η οποία δεν είχε καμία απολύτως απάντηση στην... καταιγίδα που «σκέπασε» την περιοχή της. Η ομάδα του Φέστα έβγαλε όλο το πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά σε θέση άμυνας εντός περιοχής, ενώ ακόμη κι όταν κατάφερε να περάσει τη σέντρα σε 2-3 επιθέσεις στα τελευταία λεπτά δεν κατάφερε καν να βγάλει μια τελική προσπάθεια. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός που έπνιξε τον αντίπαλο με το παιχνίδι του δημιουργούσε ευκαιρίες στην κυριολεξία όποτε το επέλεγε, έχοντας ως απόλυτους πρωταγωνιστές τους Φορτούνη, Μασούρας και Νάτχο αλλά και κανέναν που να υστέρησε σε απόδοση.

Μόλις στο 4' η ομάδα του Μαρτίνς έχασε την πρώτη της διπλή κλασική ευκαιρία, βρήκε γκολ νωρίς στο 8' για το 1-0 με τον Μασούρα -το πρώτο του στα ερυθρόλευκα- και έκανε το 2-0 στο 15' με το πέναλτι του Φορτούνη που τελείωσε το ματς πριν καλά καλά αρχίσει. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ως το φινάλε του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να μην απειλείται στο ελάχιστο και να διατηρεί με χαρακτηριστική άνεση τον έλεγχο όσων συνέβαιναν στον αγωνιστικό χώρο του Καραϊσκάκη με κατοχή μπάλας που ξεπερνούσε το 70% και δημιουργώντας πολλές ακόμη φάσεις για περισσότερα γκολ.

Το 3-0 ήρθε τελικά στο 44' και πάλι με τον Φορτούνη, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έκαναν και συντήρηση δυνάμεων ενόψει των ντέρμπι που ακολουθούν. Ο Φορτούνης πάντως ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο τελικό 4-0 με το δικό του χατ-τρικ στο 75' και κάπως έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε τις 5 σερί νίκες στο πρωτάθλημα και διατήρησε τη διαφορά από την κορυφή στο -8.

• 9

Ο Πέδρο Μαρτίνς έβγαλε όλο το 90λεπτο... αραχτός στον πάγκο του, χωρίς να φωνάξει, χωρίς να δώσει οδηγίες, χωρίς να διορθώσει το παραμικρό. Όλα όσα προετοιμάζει με κόπο τους τελευταίους μήνες βγαίνουν στο γήπεδο και όποτε οι παίκτες του έχουν υψηλή απόδοση και αποτελεσματικότητα, δεν έχουν και αντίπαλο. Χαρακτηριστικό ότι έκανε 7 αλλαγές σε σχέση με τα τελευταία ματς, αλλά η εικόνα και η απόδοση της ομάδας του έμεινε στα ίδια ψηλά στάνταρ.

• 17

Ο Τζιανλούκα Φέστα επέλεξε να αφήσει τους καλύτερους παίκτες του εκτός για να τους έχει έτοιμους στα κρίσιμα ματς που ακολουθούν και εξ αρχής γνώριζε ότι η ομάδα του δεν θα είχε εύκολο έργο. Το ματς στράβωσε νωρίς και επί της ουσίας ο προπονητής της ΑΕΛ λίγα πράγματα θα μπορούσε να περισώσει από το ματς του Καραϊσκάκη. Ούτε το 4-1-4-1, ούτε το 3-5-2 που έπαιξε στα δύο ημίχρονα άλλαξαν κάτι επί της ουσίας, αφού η ομάδα του ηττήθηκε κατά κράτος σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού.

20'

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι του Ολυμπιακού, ο Ντάνιελ Ποντένσε έκανε το απόλυτο σλάλομ σκιέρ, δίχως να κάνει το εύκολο, να τελειώσει την φάση. Όπως και στην Τρίπολη, ο Πορτογάλος λίγο μετά το 2-0, πάτησε το τούρμπο και εξαφανίστηκε, άδειασε δύο αμυντικούς της Λάρισας, όμως το τελείωμα του ήταν και πάλι καλό, στερώντας και πάλι από τον εαυτό του ένα γκολ για χάι-λάιτ.

• 4’

Διπλή κλασική ευκαιρία του Ολυμπιακού μετά από λάθη στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Ποντένσε νικιέται στον τετ-α-τετ από τον Κρίστινσον, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Φορτούνης σουτάρει άουτ επίσης προ του γκολκίπερ της Λάρισας.

• 8’

ΓΚΟΛ! Υπέροχη κάθετη μπαλιά του Νάτχο βρίσκει τον Μασούρα που κάνει κίνηση στην πλάτη της άμυνας και το κοντρόλ, σουτάροντας δυνατά πριν η μπάλα πέσει στο έδαφος για το 1-0.

• 15’

ΓΚΟΛ! Ο Μιράντα κερδίζει πέναλτι μετά από τράβηγμα του Γιακιμόβσκι σε εκτέλεση κόρνερ και ο Φορτούνης το εκτελεί εύστοχα για το γρήγορο 2-0.

• 20’

Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Ποντένσε που μπαίνει στην περιοχή και σουτάρει προ του Κρίστινσον, όμως ο Γκόλιας προλαβαίνει και βάζει τη σωτήρια κόντρα.

• 32’

Νέα κλασική ευκαιρία των «ερυθρόλευκων» μετά από έξοχη κίνηση, ντρίμπλα και κάθετη του Φορτούνη για τον Μασούρα, ο οποίος όμως αυτή τη φορά αστοχεί στο τετ-α-τετ, λίγο άουτ η μπάλα.

• 35’

Σέντρα του Τσιμίκα και κεφαλιά του Μασούρα που σώζει σε κόρνερ ο Κρίστινσον. Νέα κεφαλιά του Μιράντα άουτ μετά την εκτέλεση.

• 44’

ΓΚΟΛ! Έξοχη αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Νάτχο βρίσκει στο πλάι τον Γκερέρο, αυτός με τη μία δίνει στον Φορτούνη που κινήθηκε σε θέση σέντερ φορ και με ένα απλό πλασέ γράφει το 3-0.

• 49’

Πρώτη τελική της ΑΕΛ στο ματς με ένα αδύναμο σουτ του Ακόστα που μπλοκάρει εύκολα ο Σα.

• 55’

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Ωραίο, συρτό σουτ του Μασούρα μετά από τακουνάκι του Γκιγιέρμε, στο δεξί κάθετο του Κρίστινσον η μπάλα.

• 61’

Σέντρα του Τσιμίκα από αριστερά και γυριστή κεφαλιά του Γκερέρο λίγο άουτ.

• 68’

Ο Μπαργκάν βρέθηκε σε θέση για να μπει στην περιοχή του Σα, όμως άνοιξε το κοντρόλ και ο Πορτογάλος πρόλαβε να βγει και να μπλοκάρει.

• 74’

Δυνατό σουτ του Γκιγιέρμε εκτός περιοχής, ο Κρίστινσον έπεσε και μπλόκαρε σταθερά.

• 75’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός κυκλοφορεί και πάλι ταχύτατα τη μπάλα, ο Ανδρούτσος βρίσκει με μια υπέροχη διαγώνια μπαλιά τον Φορτούνη που μπαίνει στην περιοχή, περνάει και τον Κρίστινσον και πετυχαίνει το χατ-τρικ για το 4-0.

• 89’

Ευκαιρία για τη Λάρισα! Ο Μπαργκάν κέρδισε τις κόντρες, όμως προ του Σα αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ.

• 1

Το γρήγορο 2-0 για τον Ολυμπιακό με γκολ στο 8' και το 15' απέναντι σε μια ομάδα που ούτως ή άλλως δεν μπορούσε να κοντράρει σε κανένα σημείο του γηπέδου τον εμφανώς ανώτερο αντίπαλο, ουσιαστικά τελείωσε το ματς πριν καν αρχίσει.

• 2

Η ΑΕΛ δεν είχε καμία απολύτως απάντηση στο passing game του Ολυμπιακού στα χαφ με τρεις παίκτες που έχουν την ικανότητα να... κολλάνε τη μπάλα, Φορτούνη, Νάτχο και Γκιγιέρμε. Ούτε το 4-1-4-1 ούτε το 3-5-2 του δεύτερου ημιχρόνου από τον Φέστα, βοήθησε την ομάδα του να κρατήσει λίγο τη μπάλα και τον αντίπαλο μακριά από την περιοχή της.

• 3

Ο Κώστας Φορτούνης. Ένα σημείο-κλειδί από μόνος του, αφού ο αρχηγός του Ολυμπιακού όποτε πιάνει αυτή την απόδοση είναι και μια ομάδα μόνος του σε μεσαία γραμμή και επίθεση. Κανείς δεν κατάφερε να τον περιορίσει και αυτός διέλυσε ακόμη μια αντίπαλη άμυνα για φέτος.

Όταν πετυχαίνεις το πρώτο σου γκολ με την φανέλα του Ολυμπιακού και το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να δείξεις τον πασέρ, τότε μάλλον πήρες καλή ασίστ. Ο Γιώργος Μασούρας αποδίδει τα εύσημα στον «μάγο» Μπίμπρας Νάτχο…

7
Κώστας Φορτούνης
Μόνο και μόνο το γεγονός ότι έκανε το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του καθιστά αυτό το βράδυ ιστορικό για τον Κώστα Φορτούνη, ο οποίος βρίσκεται σε… ημιάγρια κατάσταση. Ήδη μετρά 5 τέρματα μες το 2019, ήδη 12 μες την σεζόν, αλλά το σημαντικότερο. Δείχνει απίστευτο πάθος σε κάθε φάση, δημιουργεί ακατάπαυστα και θυμίζει τον εκπληκτικό Φορτούνη της σεζόν 2015-16 επί Μάρκο Σίλβα.

18
Βαγγέλης Μόρας
Θα μπορούσε να μπει οποιοσδήποτε από τους παίκτες της Λάρισας που αγωνίστηκαν στο «Καραϊσκάκης». Επιλέγεται ο έμπειρος Έλληνας αμυντικός, διότι έδειχνε ότι τα γόνιμα ποδοσφαιρικά του χρόνια έχουν περάσει. Ένα κλικ πιο αργός σε όλες τις φάσεις, δεν κατάφερε να οργανώσει σωστά την άμυνα της ΑΕΛ που έμπαζε σε κάθε φάση.

6
Μπίμπρας Νάτχο
Δεν υπάρχει κάποιο παιχνίδι που να έχει αγωνιστεί και να μην έχει κάνει -έστω μία- μαγική ενέργεια στο γήπεδο. Η ασύγκριτη ικανότητα του να «βλέπει» κενούς χώρους μετουσιώθηκε σε μαγική ασίστ στον Μασούρα στο πρώτο γκολ του Ολυμπιακού, με τον Ισραηλινό να κάνει ακόμα ένα υποδειγματικό παιχνίδι από την πίσω ζώνη γεμάτο ποιότητα και σωστές επιλογές.

Ήταν τέτοια η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες, που το παιχνίδι έγινε πολύ απλό για τον Γιώργο Κομίνη. Στην πιο δύσκολη φάση του ματς, ο Ηπειρώτης ρέφερι είδε σωστά μέσα από έναν όμιλο σωμάτων το τράβηγμα στην φάση του πέναλτι του Ολυμπιακού που δεν ήταν εύκολη και γενικά έκανε μία εξαιρετική διαιτησία, σε ένα παιχνίδι που τον διευκόλυνε πολύ.