• 14' Χρήστος Δώνης
  • 55' Φεντερίκο Μακέντα
  • 67' Ματίας Γιόχανσον
  • 79' Έργκους Κάτσε

Σε κακό δαίμονα του Παναθηναϊκού εξελίσσεται η Λαμία που αυτή τη φορά δεν είχε στο γήπεδό της τερέν που να θυμίζει χιονοδρομικό κέντρο ή πισίνα, αλλά κατάφερε να νικήσει το «τριφύλλι» με 1-0 χάρη σε θαυμάσιο γκολ στην κίνηση του Μπερτόλιο.

Οι «πράσινοι» γεύτηκαν ούτε σήμερα τη νίκη στη Φθιώτιδα απέναντι στην τοπική ομάδα, η οποία είχε αναδειχθεί ισόπαλη με τον Παναθηναϊκό (1-1) στο περυσινό ματς πρωταθλήματος των δύο ομάδων, ενώ απόψε κατάφερε και πήρε το τρίποντο στα μοναδικά μέχρι σήμερα παιχνίδια στην έδρα της απέναντι στον Παναθηναϊκό όσον αφορά το πρωτάθλημα.

Την ίδια στιγμή που έχει καταφέρει να νικήσει τον Παναθηναϊκό δύο φορές τα ισάριθμα τελευταία χρόνια ως γηπεδούχος, στο θεσμό του Κυπέλλου (4-1 πέρυσι και 1-0 φέτος), με τον φετινό επαναληπτικό να διεξάγεται την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ.

Η Λαμία μπήκε καλύτερα από τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του ματς και «πολιόρκησε» την εστία του Διούδη στο πρώτο τέταρτο, δίχως ωστόσο να δημιουργήσει κάποια κραυγαλέα ευκαιρία για να σκοράρει.

Είχε ωστόσο τον έλεγχο του ρυθμού, έχοντας εγκλωβίσει τον τρόπο ανάπτυξης των «πράσινων» που αδυνατούσαν να κρατήσουν τη μπάλα στο νευραλγικό χώρο της μεσαίας γραμμής και να χτίσουν το παιχνίδι τους ορθολογικά.

Μετά την ευκαιρία του Μακέντα (29’) ο Παναθηναϊκός άρχισε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, δίχως όμως και πάλι να φτάσει σε υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την κατοχή της μπάλας σε απόλυτη ισορροπία (50%-50%) και τις τελικές προσπάθειες να είναι οκτώ για τη Λαμία και μόλις δύο για το «τριφύλλι».

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (52’) η Λαμία εξαργύρωσε την ανωτερότητά της στο πρώτο μισό του ματς, με το φανταστικό γκολ στην κίνηση του Μπερτόλιο (1-0).

Στη συνέχεια του ματς οι «πράσινοι» απώλεσαν κραυγαλέες ευκαιρίες με τον Μακέντα (63’) και τον Καμπετσή στις καθυστερήσεις, πλην όμως πραγματοποίησαν συνολικά τη χειρότερή τους εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα.

• 9

51'

Ο Φακούντο Μπερτόλιο με ένα εντυπωσιακό βολέ στην κίνηση δεν αφήνει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Σωκράτη Διούδη και πετυχαίνει ένα γκολ για… χαιλάιτ, βάζοντας τη Λαμία μπροστά στο σκορ.

• 7’

Εκτέλεση κόρνερ του Τομάς από δεξιά, ο Μπαράλες πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Διούδης μπλοκάρει τη μπάλα.

• 22’

Ατομική ενέργεια του Μπερτόλιο και κάθετη πάσα στον Μπαράλες που βγαίνει μόνος με τον Διούδη αλλά σουτάρει πάνω του.

• 29’

Ο Μπουζούκης βρίσκει ωραία τον Μουνιέ που εφορμά από τον άξονα προς τη μεγάλη περιοχή και ανακόπτεται αντικανονικά από τον Αντέτζο, με τη μπάλα να στρώνεται στον Μακέντα το πλασέ του οποίου από το ύψος της περιοχής περνάει λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

• 40’

Σέντρα του Χατζηγιοβάνη στο δεύτερο δοκάρι προς τον αμαρκάριστο Μακέντα που αντί για τη μπάλα, βρίσκει... αέρα.

• 41’

Κεφαλιά-πάσα του Καραμάνου στον Μπερτόλιο που πραγματοποιεί ωραία ατομική ενέργεια αλλά το σουτ που επιχειρεί περνάει λίγα εκατοστά δίπλα απ' το αριστερό κάθετο δοκάρι.

• 52’

ΓΚΟΛ! Γέμισμα του Αντέτζο από τη μεγάλη περιοχή της Λαμίας προς τον Μπαράλες που πιάνει την κεφαλιά-πάσα προς τον Μπερτόλιο που με φανταστικό σουτ στην κίνηση στέλνει τη μπάλα στο αριστερό... παραθυράκι του Διούδη (1-0).

• 58’

Εξοχη απόκρουση του Διούδη σε σουτ του Δημούτσου μέσα από την περιοχή, ο Αντέτζο παίρνει το ριμπάουντ αλλά κάνει χέρι στο κοντρόλ της μπάλας.

• 62’

Ο Γιόχανσον εκμεταλλεύεται τις κόντρες και βγαίνει τετ α τετ με τον Σαράνοφ αλλά ο τελευταίος αποκρούσει σωτήρια με τα πόδια.

• 63’

Ο Οικονόμου πιάνει την κεφαλιά και τροφοδοτεί τον αμαρκάριστο Μακέντα στο δεύτερο δοκάρι, που όμως πλασάρει άσχημα και η μπάλα περνάει παράλληλα από την εστία, σε μία ευκαιρία που δύσκολα χάνεται.

• 93’

Ωραία σέντρα του Γιόχανσον από δεξιά, ο Καμπετσής αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι γίνεται αποδέκτης της μπάλας στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά πλασάρει άουτ!

• 1

Ο Παναθηναϊκός δεν πήρε στο σημερινό παιχνίδι τις βοήθειες που θα ήθελε ο Γιώργος Δώνης από τα πλάγια του μπακ στην επίθεση. Η απουσία του Ινσούα ήταν εμφανής καθώς ο Οικονόμου δεν κατάφερε να καλύψει το κενό του Αργεντίνου κυρίως στο επιθετικό σκέλος του παιχνιδιού, ενώ ο Γιόχανσον δεν έπιασε στάνταρ απόδοσης άλλων αγώνων.

• 2

Η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε να βρει απάντηση στο πρόβλημα «Μπαράλες». Ο επιθετικός της Λαμίας ήταν μία συνεχόμενη πηγή κινδύνων για την εστία του Διούδη από τη στιγμή που έβγαινε νικητής σε όλες τις μάχες στον αέρα.

• 3

Μεσοεπιθετικά ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να βρει λύσεις, ενώ στις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησε, ο Κίκο Μακέντα τις «σπατάλησε». Φυσικά, για το γεγονός πως οι πράσινοι δεν απείλησαν την εστία της Λαμίας ιδιαίτερα ευθύνεται η πολύ μέτρια μέρα που βρέθηκαν Χατζηγιοβάνης και Μουνιέ, ενώ ούτε ο Μπουζούκης έπιασε στάνταρ άλλων αγώνων.

Ιδιαίτερα θερμός ήταν ο εναγκαλισμός ανάμεσα σε Γιώργο Δώνη και Μάκη Χάβο λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης, σε ένα στιγμιότυπο που σίγουρα ομορφαίνει το ποδόσφαιρό μας.

10
Φακούντο Μπερτόλιο
Ο Φακούντο Μπερτόλιο δεδομένα ήταν ο MVP της αναμέτρησης από τη στιγμή που το δικό του υπέροχο γκολ ήταν αυτό που έκρινε την τύχη της. Με ένα εκπληκτικό βολέ, ο παίκτης των γηπεδούχων χάρισε τη νίκη στη Λαμία που έκανε «άλμα» παραμονής.