• 77'Νικολάς Μανά
  • 23'Αλέξανδρος Μαλής
  • 52'Φρανκ Μάζουρεκ
Ματσάρα και μοιρασιά στο Περιστέρι

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε με το γκολ του Ενσικολού, ο Παναιτωλικός το γύρισε με τον Μανά, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (2-2) με τον Μούγιακιτς, σε ένα ματς-διαφήμιση.

Τελευταία ανανέωση: 13 Ιανουαρίου 2019, 15:31

Απίστευτο ματς στο Περιστέρι με τον Ατρόμητο να προηγείται, τον Παναιτωλικό να κάνει την ανατροπή και τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τον βαθμό και να χάνουν την ευκαιρία να βρεθούν ξανά στη δεύτερη θέση, περιμένοντας το αποτέλεσμα του Ολυμπιακού στη Λιβαδειά.

Η διακοπή φάνηκε να έχει επηρεάσει τις δύο ομάδες αφού ο ρυθμός στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου δεν ήταν καλός. Ο Ατρόμητος και ο Παναιτωλικός εγκλωβίστηκαν σε παιχνίδι κέντρου με αρκετά λάθη που δεν επέτρεπαν να βγουν ιδανικές προϋποθέσεις στις δύο εστίες.

Ο Ατρόμητος μετά το 30΄ ανέβασε στροφές, πήρε τα ηνία του αγώνα και είχε 2-3 καλές στιγμές για να ανοίξει το σκορ. Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τις φαρμακερές του αντεπιθέσεις και είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Γουίλιαν πριν οι δύο ομάδες πάνε με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος ήταν σαφώς πιο ενδιαφέρον από το πρώτο, αφού ο Ατρόμητος έφτασε γρήγορα στο γκολ με τον Ενσικουλού. Η εξέλιξη αυτή «άναψε» το παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να γίνονται πιο απειλητικοί και τους γηπεδούχους να προσπαθούν με αντεπιθέσεις να «καθαρίσουν» το παιχνίδι.

Σε μία από αυτές ο Μάντσον έχασε μοναδική ευκαιρία να τελειώσει το ματς για τον Ατρόμητο, ο οποίος στη συνέχεια το πλήρωσε αφού ο Παναιτωλικός έφτασε στην ισοφάριση με τον Μανά. Σαν να μην έφτανε αυτό οι Περιστεριώτες πλήρωσαν την επιπολαιότητά του στην άμυνα καθώς, ο Μανά ξαναχτύπησε σε μια αντεπίθεση για να κάνει το 1-2.΄

Ο Ατρόμητος όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και η αλλαγή του Κάναντι, ο Μούγιακιτς έφερε ξανά το ματς στο ίσια. Οι Περιστεριώτες στις καθυστερήσεις πίεσαν και θα μπορούσαν να «κλέψουν» το ματς όπως εξελίχθηκε με τον Κυριακίδη να σταματάει τον Κιβρακίδη.

Κριτικη Προπονητη

Ο Νταμίρ Κάναντι αποφάσισε να ανακατάψει πάλι την τράπουλα βάζοντας τον Χατζηισαϊα σε ρόλο αμυντικού χαφ, σε σύστημα 4-2-3-1. Ο Αυστριακός τεχνικός προσπάθησε να εξουδετερώσει το κέντρο του Παναιτωλικού και παράλληλα να δώσει βάθος στην άμυνά του. Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα δεν το δικαίωσε αφού ο Ατρόμητος αντιμετώπισε στο β΄ μέρος προβλήματα στο κέντρο της άμυνάς του.

• 73

Ο Τραϊανός Δέλλας παρέταξε τον Παναιτωλικό με σύστημα 4-2-3-1, όμως οι τεχνίτες παίκτες της μεσαίας γραμμής της ομάδας του, αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα από τους αντιπάλους τους στο πρώτο μέρος. Οι Αγρινιώτες παρόλα αυτά έδειξαν αρκετά επικίνδυνοι όποτε έβγαιναν στις αντεπιθέσεις και το έδειξαν στο β΄ μέρος με τα δύο γκολ του Μανά.

Η φάση του αγώνα 83'
Το γκολ της ισοφάρισης. Ο Παναιτωλικός όντας στα σημεία καλύτερος του Ατρόμητου έφτασε μια ανάσα απο ένα σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο στο Περιστέρι όμως το γκολ του Μούγιακιτς στα τελευταία λεπτά δεν του το επέτρεψε.

Τα highlights του ματς

• 18΄
    Κιβρακίδης και Μάντσον συνδυάστηκαν ωραία, ο Βραζιλιάνος προσπάθησε να πασάρει στον Κουλούρη αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μαλή και κατάληξε στον Κυριακίδη
  • 19΄
    Ο Ενσικουλού έφυγε στην αντεπίθεση από τα δεξιά μπήκε στην περιοχή, αλλά το δυνατό σουτ που έπιασε, πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κυριακίδη
  • 35΄
    Ο Μοράρ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, γύρισε στο ύψος της άμυνας για τον Γουίλιαν αλλά το τελείωμα του τελευταίου ήταν απογοητευτικό
  • 39΄
    Φάση διαρκείας με κόρνερ για τον Ατρόμητο και τον Ρισβάνη να προσπαθεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά οι προσπάθειες του να σταματούν από τους αμυντικούς του Παναιτωλικού
  • 50΄
    Γκοολ!! Ο Μάντσον από τη δεξιά πλευρά γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Ενσικουλού με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ για τον Ατρόμητο
  • 54΄
    Τρομερή εκτέλεση φάουλ του Μοράρ, ο Μέγιερι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ και ενώ η μπάλα κατευθυνόταν στο «Γ» της εστίας του
  • 68΄
    Εξαιρετική σντεπίθεση για τον Ατρόμητο με τον Κουλούρη να πασάρει στον Μάντσον, ωστόσο το πλασέ του Βραζιλιάνου απο πλεονεκτική θέση πέρασε λίγο άουτ.
  • 69΄
    Γκοολ!! Ο Παναιτωλικός έφερε στα ίσια το ματς με τον Μανά να πλασάρει από πολύ κοντά τον Μέγιερι έπειτα από έξυπνη μπαλιά του Μοράρ
  • 77΄
    Γκοολ!! Ο Μανά μπήκε μόνος στην περιοχή, σούταρε δυνατά από πλάγια θέση και έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Μέγιερι για το 1-2
  • 83΄
    Γκοολ!! Σε φάση διαρκείας, ο Κυριακίδης απέκρουσε το πλασέ του Κουλούρη, αλλά ο επερχόμενος Μούγιακιτς έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-2
  • 94΄
    Τρομερή ευκαιρία για τον Ατρόμητο να κλέψει το ματς, με το σουτ του Κιβρακίδη να σταματάει στον Κυριακίδη

Μια εικονα... χιλιες λεξεις

Η φάση του αγώνα
Οι οπαδοί του Παναιτωλικού που βρέθηκαν στον Περιστέρι, δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα και είδαν την ομάδα τους να φεύγει με το βαθμό.

Τα προσωπα του αγωνα

<span></span> Νικολάς Μανά
7
Νικολάς Μανά
Ο Αργεντινός επιθετικός του Παναιτωλικού ήταν πολύ κινητικός δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων. Μάλιστα η πολύ καλή του εμφάνιση επιβραβεύτηκε με γκολ καθώς, μέσα σε οκτώ λεπτά πέτυχε δύο τέρματα και γύρισε την αναμέτρηση για τους φιλοξενούμενους.

Ο αδύναμος κρίκος

<span>Σπύρος</span> Ρισβάνης
44
Σπύρος Ρισβάνης
Ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός δεν ήταν σε καλή μέρα κάνοντας αρκετά λάθη ενώ, αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα σε όλη την αναμέτρηση από τους επιθετικούς των φιλοξενούμενων. Μάλιστα στο 1-1 του Παναιτωλικού είναι αυτός που ξεχάστηκε και κάλυπτε τον Μανά.

Ο αφανής ήρωας

<span>Άρμιν</span> Μούγιακιτς
7
Άρμιν Μούγιακιτς
Ο Αυστριακός μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων, ήταν από τους καλύτερους της αναμέτρησης για την ομάδα του Νταμίρ Κάναντι και με το γκολ που πέτυχε στο 83ο λεπτό «έσωσε» τον βαθμό για τον Ατρόμητο.

Το... VAR του SDNA

Ο Παπαπέτρου δεν είχε να διαχειριστεί τη μεγάλη φάση ωστόσο, θα μπορούσε να έχει αποβάλει με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Μαλή για το μαρκάρισμα στον Ενσικουλού με τα δύο πόδια. Επιπλέον οι Περιστεριώτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο τέλος για τα λεπτά των καθυστερήσεων, αφού οι φιλοξενούμένοι έκαναν πολλές καθυστερήσεις.