• 38' Μπάσα
  • 43' Σιώπης
  • 61΄ Τζανακάκης
  • 64' Βέλεθ

Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος σε όλον τον αγώνα, ο Άρης εμφανίστηκε μόνο στα τελευταία λεπτά και οι τρεις βαθμοί ήρθαν δίκαια για την ομάδα του Περιστερίου.

Μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό και την ισοπαλία με τον Απόλλωνα Σμύρνης οι Περιστεριώτες ήθελαν πάση θυσία τη νίκη για να παραμείνουν σε επαφή με την κορυφή.

Μάλιστα, το πρώτο δώρο για την ομάδα του Περιστερίου ήρθε νωρίτερα από την Ξάνθη, με την ισοπαλία του Ολυμπιακού. Ο Ατρόμητος δεν έχασε την ευκαιρία, το εκμεταλλεύτηκε και επέστρεψε στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι με το καλημέρα έδειξαν τις προσθέσεις τους και ευτύχισαν να φτάσουν σχετικά γρήγορα στο γκολ χάρη στη μαγική έμπνευση του Μπρούνο και την ψύχραιμη εκτέλεση του Σάκιτς.

Στο πρώτο ημίχρονο η ανωτερότητα του Ατρομήτου ήταν εμφανής με τον Άρη να πηγαίνει στα αποδυτήρια δίχως «καθαρή» ευκαιρία, έχοντας περισσότερο παθητικό ρόλο.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και έχασε μοναδική ευκαιρία σε ένα καλό πεντάλεπτο, στο οποίο έχασε πέναλτι με τον Γιουνές.

Ο Ατρόμητος με τον συνήθη ύποπτο Κουλούρη, σε μια ιδανική αντεπίθεση έκανε το 2-0, αλλά όσα συνέβησαν στα τελευταία 5 λεπτά απλά δεν υπάρχουν!

Ο Άρης μείωσε στο 89΄ με τον Κωνσταντινίδη σε 2-1, ο Κουλούρης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 3-1, ο Διαμαντόπουλος στο αμέσως επόμενο το 3-2 και στο φινάλε ο Ενσικουλού το τελικό 4-2.

Στο πιο... τρελό φετινό ματς της Σούπερ Λίγκας, ο Ατρόμητος έδειξε χαρακτήρα, πήρε τους τρεις βαθμούς και επέστρεψε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

• 20

Ο Νταμίρ Κάναντι επέλεξε να παίξει με 4-4-2 και «ρόμβο» και του βγήκε, αφού κατάφερε να εξουδετερώσει τα χαφ του Άρη, με τον Ατρόμητο να έχει τον έλεγχο του αγώνα σε όλο σχεδόν το ματς. Όταν αναγκάστηκε να παίξει χωρίς τον τραυματία Μάντσον, έβαλε τον Μούγιακιτς προκειμένου να μην αποδυναμωθεί η μεσαία γραμμή της ομάδας του.

• 17

Ο Σάββας Παντελίδη παρέταξε τον Άρη με 4-3-3, αλλά δεν του βγήκε τίποτα στο πρώτο μέρος όπου νικήθηκε κατά κράτος από τον Κάναντι. Στην επανάληψη προσπάθησε να δώσει ώθηση στη μεσοεπιθετική του γραμμή, αλλά πλήρωσε το ρίσκο που πήρε με το να ανεβάσει ψηλά την ομάδα του για να μειώσει.

• 11΄’

Ο Μπουσούλατζιτς έβγαλε μια σέντρα από τα δεξιά και ο Κουλούρης στην καρδιά της άμυνας έπιασε μια κεφαλιά με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κουέστα

• 16΄’

Γκοολ!! Τρομερή ασίστ του Μπρούνο στον Σάκιτς, ο οποίος πλάσαρε ψύχραιμα τον Κουέστα και έκανε το 1-0 για τον Ατρόμητο, με την μπάλα να βρίσκει στον Μενέντεζ πριν καταλήξει στα δίχτυα

• 42΄’

Ο Νάτσος βγήκε στην αντεπίθεση, πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Κουλούρη, αλλά το σουτ που επιχείρησε από καλή θέση πέρασε πάνω από τα δοκάρια

• 50΄’

Το πρώτο σουτ του Άρη στον αγώνα με τον Γιουνές δεν ανησύχησε τον Μέγιερι, αφού ο επιθετικός του Άρη ήταν καλά μαρκαρισμένος και σε πλάγια θέση

• 53΄’

Τρομερή ευκαιρία για τον Ατρόμητο να «καθαρίσει» το ματς με τον Κουλούρη να στέλνει τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Κουέστα μετά από σέντρα του Γιαννούλη

• 54΄’

Ο Γκάμα εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση και ο Μέγιερι απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ. Κατά την εκτέλεσή του ο Κουτσαύτης έδειξε πέναλτι για κράτημα του Μπουσούλατζιτς στον Μάβραι

• 55΄’

Ο Γιουνές ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Μέγιερι έπεσε στη σωστή γωνία και κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του

• 59΄’

Ο Ατρόμητος έφυγε στην αντεπίθεση πάσαρε στον Γιαννούλη, ο οποίος από αριστερά βρήκε τον Κουλούρη μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος με πλασέ έκανε το 2-0

• 69΄’

Ο Χατζηισαϊας με μια γυριστή κεφαλιά λίγο έλειψε να στείλει τη μπάλα στην εστία της ομάδας του και να ξαναβάλει τον Άρη μέσα στο παιχνίδι

• 81΄’

Ο Μούγιακιτς έφυγε στην αντεπίθεση από τα πλάγια, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε αλλά ο Κουέστα απέκρουσε σωτήρια κρατώντας το 2-0 για τον Άρη

• 89΄’

Γκοολ!! Ο Γκάμα βρήκε με ωραία ασίστ τον Κωνσταντινίδη μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Μέγιερι και μείωσε σε 2-1 για τον Άρη

• 91΄’

Γκοολ!!Ο Κουλούρης έφυγε στην αντεπίθεση και ενώ όλος ο Άρης είχε βγει μπροστά για να ισοφαρίσει και με μακρινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με τον Κουέστα να έχει φτάσει κοντά στο κέντρο του γηπέδου

• 92΄’

Γκοολ!! Ο Διαμαντόπουλος έπιασε ένα δυνατό σουτ από ριμπάουντ, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του πεσμένου Ρισβάνη και κατέληξε στα δίχτυα του Μέγιερι για το 3-2

• 94΄’

Γκοολ!! Ο Κουλούρης έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Ενσικουλού και ο τελευταίος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-2

• 1

H έμπνευση του Μπρούνο και η μαγική ασίστ που έβγαλε στον κενό χώρο για τον Σάκιτς επέφερε το πρώτο γκολ του Ατρομήτου, βάζοντας τον από νωρίς σε ρόλο οδηγού.

• 2

Το άστοχο πέναλτι του Γιουνές σε ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού, θα μπορούσε να έχει αλλάξει την κατάσταση για τον Άρη στην προσπάθειά του να φύγει με κάτι θετικό από το Περιστέρι

• 3

Η κλάση του Κουλούρη τόσο στο δεύτερο τέρμα που πλάσαρε ψύχραιμα από μακριά τον Κουέστα για το 3-1, όσο και στην ασίστ που έδωσε στον Ενσικουλού για το 4-2

Μόνο την ΑΕΚ είχε νικήσει την τελευταία πεντάδα αγώνων ο Ατρόμητος. Η ομάδα του Περιστερίου επέστρεψε στις επιτυχίες και μαζί και στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

20.
Ευθύμης Κουλούρης
Ο επιθετικός του Ατρόμητου βρήκε για άλλη μία φορά δίχτυα, δύο φορές μάλιστα και οδήγησε την ομάδα του Περιστερίου σε μία σπουδαία νίκη με την οποία επέστρεψε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Ο άσος του Ατρόμητου σκόραρε στο 59’ και το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, σε πέντε τελικές προσπάθειες στο παιχνίδι ενώ είχε και μία ασίστ. Έφτασε έτσι, τα 11 γκολ σε 12 παιχνίδια και είναι πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος.

21.
Χαμζά Γιουνές
Η απόδοση του Τυνήσιου επιθετικού ήταν μέτρια. Δεν είναι μόνο ότι δεν φάνηκε στο παιχνίδι και δεν απείλησε, είναι χαρακτηριστικό ότι είχε μόλις δύο τελικές προσπάθειες, αλλά το σημαντικό είναι ότι αστόχησε στο πέναλτι στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό. Κι επειδή στο ποδόσφαιρο οι χαμένες ευκαιρίες πληρώνονται, τρία λεπτά αργότερα ο Κουλούρης έκανε το 2-0. Ο Γιουνές είχε χάσει πέναλτι και στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ.

11.
Φελίπε Μπρούνο
Οι αριθμοί δεν λένε την αλήθεια στην περίπτωση του Φελίπε Μπρούνο. Ο Βραζιλιάνος ήταν από τους κορυφαίους παίκτες του Ατρόμητου αφού από την αριστερή πλευρά έκανε ότι ήθελε, ήταν διαρκής πηγή κινδύνου κι όμως, δεν είχε ούτε μία τελική προσπάθεια. Κωνσταντινίδης και Τζανακάκης που ήταν από την πλευρά του, πέρασε άσχημο απόγευμα. Ο Μπρούνο πάντως, είχε συμμετοχή σε ένα από τα τέσσερα γκολ και συνέβαλε στη σπουδαία νίκη του Ατρόμητου.

Με λάθη η διαιτησία του Αριστομένη Κουτσιαύτη στον αγώνα. Στο 38’ έδειξε κίτρινη στον Μαντσόν και τον Μπάσα που είχαν «διαμάχη» μεταξύ τους, μάλλον όμως, θα έπρεπε να βγάλει την κόκκινη κάρτα από το τσεπάκι του. Στο δεύτερο γκολ του Άρη, στις καθυστερήσεις, με τον Διαμαντόπουλο, έχει προηγηθεί επιθετικό φάουλ στον Ρισβάνη. Σωστή η υπόδειξη πάντως, στο πέναλτι υπέρ του Άρη καθώς ο Μπουσουλάτζιτς κράτησε τον Μαβράι.

BEST COMMENTS ON THE WEB

Κάλενς: «Κάθε φορά στο «Βικελίδης» δυσκολευόμαστε - Κοιτάμε τώρα τον Παναθηναϊκό»