• 86' Δημήτρης Κουρμπέλης
  • 32' Ζήσης Καραχάλιος
  • 35' Λένι Νανγκίς
  • 43' Σουλεϊμάν Όμο

«Θα τρελαθώ με τον Παναθηναϊκό» φώναζαν εκστασιασμένοι οι φίλοι του «τριφυλλιού» απόψε στο ΟΑΚΑ καθώς οι οι μπέμπηδες του Γιώργου Δώνη μοιάζουν με ασταμάτητο τρένο, ξεπερνώντας με άνεση και το εμπόδιο του Λεβαδειακού με μία ακόμη εμφατική τριάρα (3-0)!

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν το «τέσσερα στα τέσσερα» στο ξεκίνημα του φετινού πρωταθλήματος, γνωρίζοντας την αποθέωση από 25.000 και πλέον φίλους τους!

Ταυτοχρόνως, επιβεβαίωσαν περίτρανα την ποδοσφαιρική υγεία που εκπέμπει η φετινή ομάδα των πιτσιρικάδων με το τριφύλλι στο στήθος και ικανοποίησαν απόλυτα τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο θέλοντας να συμπαρασταθεί στην προσπάθειά τους. Ηταν σαφώς ανώτεροι του Λεβαδειακού που βρέθηκε από πολύ νωρίς με την πλάτη στον τοίχο (μόλις στο 5’ το πρώτο γκολ από τον Καμπετσή) και ήταν αναγκασμένος εκ των πραγμάτων να ανοιχτεί, συμβάλλοντας με τον τρόπο αυτό στην παραγωγή φάσεων και θεάματος.

Ο Παναθηναϊκός είχε ως κορυφαίο παίκτη τον Τάσο Χατζηγιοβάνη (δύο ασίστ και έναν «κεραυνό» στο οριζόντιο δοκάρι) αλλά και δύο… καινούριους σκόρερ (Καμπετσή και Χατζηθεοδωρίδη) δείγμα του πλουραλισμού και της εξαιρετικής ομαδικής δουλειάς που γίνεται από τον Δώνη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, που έφτασε τους έξι βαθμούς στο πρωτάθλημα παρότι έχει το απόλυτο των νικών, έριξε στροφές και επί της ουσίας διαχειρίστηκε το προβάδισμα των δύο τερμάτων από το πρώτο μισό του ματς, ενώ ο Λεβαδειακός ήθελε, προσπάθησε, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή του σταθερότατου Διούδη.

Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Ματίας Γιόχανσον στο 93’ μετά από ωραίο τακουνάκι-πάσα του Μακέντα διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

• 99

ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΩΝΗΣ Ο προπονητής του Παναθηναϊκού επέλεξε για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα το 4-2-3-1 ως σχηματισμό, με μία μίνι έκπληξη όσον αφορά τα πρόσωπα με την παρουσία στο αρχικό σχήμα του Χατζηθεοδωρίδη. Ο τελευταίος μάλιστα χρίστηκε σκόρερ δικαιώνοντάς τον, ενώ η τακτική προσέγγιση του Δώνη συνολικά ήταν και πάλι εξαιρετική. Δεν είναι τυχαίο ότι άκουσε το όνομά του να γίνεται σύνθημα.

• 9

ΑΚΗΣ ΜΑΝΤΖΙΟΣ Παρέταξε τον Λεβαδειακό σε σχηματισμό 4-2-3-1 αλλά αναγκάστηκε από την εξέλιξη του ματς στο πρώτο ημίχρονο κάνει δύο αλλαγές στην ανάπαυλα των ημιχρόνων. Οχι στο σχηματισμό της ομάδας του αλλά σε επίπεδο προσώπων και θέσεων. Ο Ζησόπουλος μετατέθηκε από στόπερ σε 6άρι δίπλα στον Καραχάλιο και ο Κρνέτα έγινε παρτενέρ του Φαβάρο στο κέντρο της άμυνας.

45'

Η φάση του 45ου λεπτού. Λίγο πριν «βγει» το πρώτο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ, σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο, ο Παναθηναϊκός βρίσκει μια εξαιρετική επιθετική συνεργασία και καθαρίζει ουσιαστικά το ματς με το δεύτερο γκολ του. Τρομερή πάσα του Ινσούα στον χώρο για τον Χατζηγιοβάνη, κίνηση αυτού και παράλληλο γύρισμα στο σωστό σημείο, με τον Ηλία Χατζηθεοδωρίδη να σκοράρει με ένα απλό πλασέ σε κενή εστία.

• 5’

ΓΚΟΛ!: Ο Κουρμπέλης τροφοδοτεί τον Χατζηγιοβάνη που βγάζει σέντρα από δεξιά, η μπάλα κοντράρει στον Φαβάρο, αλλάζει πορεία και ο Καμπετσής με κοντινή προβολή τη στέλνει στα δίχτυα (1-0).

• 23’

Σέντρα του Χατζηλάμπρου, κακό διώξιμο με το μηρό του Κολοβέτσιου, η μπάλα στρώνεται στον Μαρκόβσκι που από τη μικρή περιοχή πλασάρει άουτ.

• 37’

Ο Καμπετσής στρώνει στον Χατζηγιοβάνη που εξαπολύει «κεραυνό» με το δεξί αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

• 37’

Αντεπίθεση για τον Λεβαδειακό με τον Σουμπίνιο να γίνεται αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή και να σουτάρει, όμως ο Διούδης αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

• 45’

ΓΚΟΛ! Ο Ινσούα βλέπει την κίνηση του Χατζηγιοβάνη στο χώρο και του δίνει έξοχα τη μπάλα κι αυτός τη γυρίζει ιδανικά με το αριστερό στον αμαρκάριστο Χατζηθεοδωρίδη που πλασάρει εύστοχα σε κενή εστία (2-0).

• 93’

ΓΚΟΛ!: Τακουνάκι-πάσα του Μακέντα στον Γιόχανσον που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

• 1

Το γρήγορο γκολ του Παναθηναϊκού, μόλις στο 5', στην πρώτη του υποσχόμενη ευκαιρία προς την περιοχή του Λεβαδειακού που μετατράπηκε σε άνοιγμα του σκορ και έδωσε άλλον αέρα στους πράσινους.

• 2

Το τάιμινγκ της επίτευξης του δεύτερου γκολ του Παναθηναϊκού στην τελευταία φάση πριν την ανάπαυλα των ημιχρόνων που έδωσε το δικαίωμα στον Γιώργο Δώνη να διαχειριστεί με μεγαλύτερη ασφάλεια το υπόλοιπο του αγώνα.

• 3

Η αμυντική λειτουργία του Παναθηναϊκού υπήρξε για ακόμα ένα ματς στο φετινό πρωτάθλημα πολύ καλή και ειδικά η τετράδα της άμυνας έδειξε σοβαρότητα και σταθερότητα, γεγονός ιδιαίτερα σημαντικό για την εξέλιξη του ματς.

Η επιστροφή του Καπετάνιου! Ο Γιώργος Βαρδινογιάννης επέστρεψε στην εξέδρα του ΟΑΚΑ για να δει τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν.

11
Τάσος Χατζηγιοβάνης
Ο νεαρός εξτρέμ του Παναθηναϊκού ήταν καθοριστικός στη νίκη των «πρασίνων» επί του Λεβαδειακού με μια γεμάτη εμφάνιση από την οποία του έλειψε μονάχα να χριστεί σκόρερ. Οργάνωσε άψογα το παιχνίδι της ομάδας του με τη μπάλα στα πόδια, έδωσε τις ασίστ στα δύο πρώτα γκολ, είχε ένα φοβερό σουτ στο δοκάρι και πάρα πολλές εξαιρετικές μπαλιές, ενώ βοήθησε πολύ και στην πίεση στη μεσαία γραμμή.

6
Σουλεϊμάν Όμο
Ο 32χρονος Νιγηριανός αμυντικός χαφ δεινοπάθησε απέναντι στα φρέσκα πόδια των χαφ του Παναθηναϊκού, αποτελώντας μια «μαύρη τρύπα» στη μεσαία γραμμή του Λεβαδειακού, αφού ούτε να καλύψει σωστά τους χώρους κατάφερε ούτε να βοηθήσει έστω λίγο στο κράτημα της μπάλας και την κυκλοφορία. Δέχθηκε και μία κίτρινη κάρτα και ο Άκης Μάντζιος τον έκανε αλλαγή στο ημίχρονο.

3
Εμάνουελ Ινσούα
Ο Αργεντινός φουλ μπακ του Παναθηναϊκού έπιασε πολύ υψηλή απόδοση στη νίκη επί του Λεβαδειακού, κάνοντας ένα άψογο ματς τόσο στο επιθετικό όσο και το αμυντικό κομμάτι. Πολλές φορές βρέθηκε σε θέση εξτρέμ, είτε τελειώνοντας φάση είτε κάνοντας το γύρισμα μετά από εξαιρετική κούρσα, ενώ ακόμη περισσότερα ήταν τα καθοριστικά τάκλιν και κοψίματα, καθαρίζοντας πάρα πολλές φάσεις από την πτέρυγα ευθύνης του. Φυσικά, το κερασάκι της εμφάνισής του η υπέροχη πάσα στον Χατζηγιοβάνη από την οποία ξεκίνησε το 2-0.

Τα λάθη από τον Τζοβάρα και τους βοηθούς του δεν έλειψαν, ωστόσο η συνολική διαιτησία δεν έδειξε να επηρεάζει την εξέλιξη του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο, με το σκορ στο 2-0, ο Λεβαδειακός ζήτησε πέναλτι σε μια δύσκολη φάση που από το ριπλέι φάνηκε να υπάρχει παράβαση, ωστόσο ο ρέφερι αποφάσισε να δείξει «παίζετε».