Η επιλογή του ως αντικαταστάτης του Άκη Μάντζιου, εκεί στις αρχές Νοεμβρίου, προκάλεσε έκπληξη. Δεν ήταν προπονητής. Έγινε. Ο Χοσέ Μανουέλ Ρόκα μαθαίνει σιγά-σιγά την δουλειά και όπως λέει στόχος του είναι να κάνει τον Πανθρακικό να παίζει… ισπανικά. Προς το παρόν του μαθαίνει τι σημαίνει άρνηση υποταγής. Μολονότι, ο Πανθρακικός έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να ισοφαρίσει άλλες τόσες και με γκολ της «χρυσής αλλαγής», Χοσέ Μαρία Κάσες να αποδράσει με το πολύτιμο 2-2 από τα Γιάννενα, επεκτείνοντας το αήττητο σερί των Θρακιωτών στα 6 παιχνίδια!Μανιάς και σίγουρα θα… ΠΑΣ!Η επιλογή του Γιάννη Πετράκη να ξεκινήσει τον Μιχάλη Μανιά σε ρόλο καθαρού επιθετικού δικαιώθηκε με το καλημέρα. Στην πρώτη φάση του ματς, ο Ιλιτς με συστημένο κόρνερ, βρίσκει το κεφάλι του 25χρονου επιθετικού, ο οποίος με υποψία φάουλ (ο Μελίσσης έπεσε κάτω, έπειτα από ελαφρύ σπρώξιμο) καρφώνει την μπάλα πρώτα στο έδαφος και μετά στα δίχτυα του Αθανασιάδη για το 1-0. Το πρώτο ημίχρονο εκτός από ατελείωτες λασπομαχίες, είχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο, τον ΠΑΣ. Αν οι Γιαννιώτες είχαν κάνει το 2-0 στην φάση που με έξοχο τρίγωνο κρύβουν την μπάλα (37’), βγάζοντας τον Τσουκαλά σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ (απέκρουσε με το πόδι ο Αθανασιάδης), τότε η σεμνή τελετή θα είχε λάβει πρόωρο τέλος.Άγρια ομορφιάΤο μόνο που μπορεί να υποθέσει κανείς είναι πως ο Χοσέ Μανοέλ Ρόκα εκτός από ισπανικά, έριξε και μπόλικα… γαλλικά στους παίκτες του στην ανάπαυλα, αφού αυτοί εκτός από άλλα καθαρά σορτσάκια, εμφανίστηκαν και με άλλο πρόσωπο. Χρειάστηκαν τέσσερα λεπτά, ώστε ο Χασομέρης με ψύχραιμο πλασέ (49’) μετά από παράλληλη σέντρα του Τσουμάνη να ισοφαρίσει, όμως ο Μανιάς είχε πάλι την λύση. Ο Ίλιτς για δεύτερη φορά τον βρήκε με πάσα ακριβείας και ο Έλληνας επιθετικός με διαγώνιο σουτ (58’) έκανε το 2-1 για τον ΠΑΣ που έδειχνε να κλειδώνει την νίκη.Οι... χρυσές αλλαγέςΜπορεί να αποτελούν τα βαριά χαρτιά του Πανθρακικού, αλλά ο Ρόκα δεν είχε κανένα πρόβλημα να αποσύρει ταυτόχρονα από το παιχνίδι (67’) τόσο τον Ιγκόρ, όσο και τον Ντιγκινί. Η κίνηση του αυτή και κυρίως η είσοδο του Κάσες έδωσε στον Πανθρακικό, μέτρα, ποιότητα και κατοχή μπάλας. Το ματς απέκτησε ομορφιά παιχνιδιού αγγλικού πρωταθλήματος την δεκαετία του ’80 και αφού ο Πανθρακικός γλίτωσε το 3-1 στην φάση του Γιάκου (διαγώνιο σουτ άουτ), βγήκε όλος μπροστά και δικαιώθηκε. Ένα μαγικό του Χοσέ Μαρία Κάσες, ο οποίος με κίνηση… πίβοτ και πανέξυπνο πλασέ (84’) ισοφάρισε στο τελικό 2-2 ήταν η απονομή για την γενναία προσπάθεια των Θρακιωτών, που επέκτειναν το αήττητο σερί τους στα 6 παιχνίδια. Ο MVP: Μπορεί ο Μιχάλης Μανιάς να σκόραρε δύο φορές και να έκανε καλά την δουλειά του, όμως ο άνθρωπος που οδήγησε στην ανατροπή τον Πανθρακικό ήταν ο Δημήτρης Χασομέρης. Ο αρχηγός του Πανθρακικού ήταν μέσα σε κάθε καλή φάση των φιλοξενουμένων, ήταν ο παίκτης που ισοφάρισε την πρώτη φορά, έχασε μία εξαιρετική ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο τέρμα (η μπάλα ξύρισε το δοκάρι του Βελλίδη) και με το πάθος του παρέσυρε και τους υπόλοιπους συμπαίκτες του προς την ανατροπή.Ο Σκληρός: Είναι γερό σκαρί, δεν καταλαβαίνει από… ξύλο. Ο Πάπε Μ’Μπόου που αποτελεί τον βράχο της άμυνας του Πανθρακικού τραυματίστηκε στο 20ό λεπτό, αλλά κατάφερε να βάλει το ματς, κουτσαίνοντας και με μπανταρισμένο το δεξί του γόνατο!Ο Αόρατος: Έδωσε και έφαγε αρκετό ξύλο. Οι μάχες του ήταν ομηρικές, όμως από ουσία λίγα πράγματα. Ο Ιγκόρ δεν αναμείχθηκε σε καμία επικίνδυνη φάση και λογικά αντικαταστάθηκε στο 67ο λεπτό.Η Γκέλα: Στο 80ο λεπτό και με το σκορ στο 2-1 ο ΠΑΣ φεύγει στην κόντρα με αριθμητικό πλεονέκτημα, η μπάλα φτάνει στον Γιάκο, ο οποίος σε τετ-α-τετ με τον Αθανασιάδη αντί να πλασάρει σουτάρει διαγώνια, με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει αρκετά άουτ. Αν γινόταν το 3-1 εκεί, όλα θα είχαν τελειώσει…Η Στιγμή: Λίγο πριν το ημίχρονο, οι παίκτες του ΠΑΣ… κρύβουν την μπάλα με υπέροχο συνδυασμό, ο Τσουκαλάς βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ με τον Αθανασιάδη, όμως ο τερματοφύλακας του Πανθρακικού διώχνει με το πόδι σε καραμπινάτη ευκαιρία των γηπεδούχων να τελειώσουν το ματς από νωρίς, στην πιο όμορφη φάση της αναμέτρησης.Η Διαιτησία: Ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δημιούργησε ένα παιχνίδι με πολλές επαφές, μάχες, φάουλ. Ο Σπάθας σφύριξε αναγκαστικά πολύ, οι παίκτες του Πανθρακικού διαμαρτυρήθηκαν χλιαρά για φάουλ του Μανιά στον Μελίσση (σπρώξιμο) στην φάση του πρώτου γκολ, όμως η γενική αίσθηση είναι πως ο διαιτητής δεν επηρέασε την εξέλιξη του ματς.Οι Στρατηγοί: Το παρτίδα σκάκι την κερδίζει ο Ρόκα, ο οποίος βλέποντας την ομάδα του να μένει πίσω στο σκορ άλλαξε και τους δύο επιθετικούς του (Ιγκόρ, Ντιγκινί) με δύο πιο ευέλικτους και ξεκούραστους παίκτες (Κάσες, Ζδράβος) και εκ του αποτελέσματος δικαιώθηκε. Η έμπνευση του Πετράκη να χρησιμοποιήσει τον Μανιά στην κορυφή της επίθεσης και τον Ίλιτς σε περιφερειακό ρόλο δικαιώθηκε απόλυτα, ωστόσο οι αμυντικές του αλλαγές (ιδίως αυτή του Σκόνδρα αντί του Ακόστα) έκαναν τον ΠΑΣ να χάσει μέτρα και κατοχή και να δεχθεί το δεύτερο γκολ της ισοφάρισης.Η Εξέδρα: Ο βροχερός καιρός στα Γιάννενα, απέτρεψε τον κόσμο του ΠΑΣ να πυκνώσει τις εξέδρες του γηπέδου, όμως αυτοί οι λίγοι (κάτι λιγότεροι από 2.000) αποζημιώθηκαν από το άγριο θέαμα και την εντυπωσιακή εξέλιξη του σκορ.ΠΑΣ Γιάννινα (Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ναδάλες, Μπέριος, Τσουκαλάς, Ακόστα (70’ Σκόνδρας), Ίλιτς (80’ Κοροβέσης), Τσάβες (67’ Γιάκος), Μανιάς. Πανθρακικός (Ρόκα): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Μελλίσης, Μεχία, Μ’Μπόου, Τσουμάνης, Ρομέου, Τζάνης (86’ Λίτσκας), Χασομέρης, Ντιγκινί (67’ Ζδράβος-Ρίζος), Ιγκόρ (67’ Κάσες).