Οι Φαίακες ήταν αήττητοι για πέντε σερί ματς εντός έδρας ενώ οι Ακρίτες είχαν μόλις μία νίκη εκτός.Πως ξεκίνησαν

Με σύστημα 4-2-3-1 παρέταξε την ομάδα του ο Μιχάλης Γρηγορίου. Συγκεκριμένα, ο Σέτκους ήταν κάτω από τα δοκάρια, Ζουμπουλάκης στο δεξί άκρο της άμυνας, Σιόντης στο αριστερό, Βενέτης και Ντιμιτρόφσκι αποτελούσαν το κεντρικό δίδυμο. Ναγιάρ κι Ανδρεόπουλος ήταν στα χαφ ενώ η επιθετική τριάδα, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Μαρκόφσκι, αποτελούνταν από τους Ζορμπά, Καϊκούτ και Φάμπιο.

Από την άλλη, ο Λουτσέσκου επέλεξε το 4-3-2-1. Κυριακίδης στο τέρμα, Μπέρτος δεξιά, Γουάλας αριστερά ενώ τα κεντρικά μπακ ήταν οι Καρυπίδης και Λισγάρας. Παπαστεριανός, Φλίσκας και Βασιλακάκης στα χαφ, Σολτάνι αριστερά, Βάλτερ δεξιά ενώ στην «αιχμή του δόρατος» ο Καπετάνος.Νωθρή εκκίνηση, πρώτη επίσκεψη με Σολτάνι

Οι δύο ομάδες άρχισαν νωθρά την αναμέτρηση, με την πρώτη ουσιαστική φάση να σημειώνεται στο 10ο λεπτό και να ανήκει στη Ξάνθη. Ο Καπετάνος βγήκε ωραία στην αντεπίθεση, «σέρβιρε» προς τον Σολτάνι, του οποίου το σουτ κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.Παρούσα η Κέρκυρα, νεύρα και... ημίχρονο

Οι γηπεδούχοι άργησαν αλλά έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 30', όταν ο Φάμπιο απέφυγε εξαιρετικά αντίπαλο στα αριστερά της περιοχής, έκανε το διαγώνιο σουτ, ωστόσο η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Κυριακίδη. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν υπήρχε κάτι το αξιόλογο, με την αναμέτρηση να έχει αρκετά νεύρα και κάρτες έπειτα από σκληρά μαρκαρίσματα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το «φτωχό» 0-0.Ίδιο μοτίβο, (ανούσια) κυριαρχία για τους Φαίακες

Και στο δεύτερο μέρος το ματς άρχισε στον ίδιο, αργό ρυθμό, με την Κέρκυρα να έχει μία ανούσια κυριαρχία. Στο 62' οι Φαίακες απείλησαν καθώς έπειτα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Ανδρεόπουλος βρέθηκε σε καλή θέση, πλάσαρε, όμως ο Κυριακίδης έδιωξε σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν παθητικό ρόλο, είχαν αφήσει την κατοχή της μπάλας στους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα.Η Ξάνθη τις ευκαιρίες

Παρά την πρωτοβουλία των κινήσεων από τους γηπεδούχους, οι ευκαιρίες της αναμέτρησης ανήκαν στους Ακρίτες. Πρώτα ο Καπετάνος, έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Σολτάνι στο ύψος της μικρής περιοχής, με γυριστή κεφαλιά δεν μπόρεσε να βρει για λίγο το στόχο (70') ενώ δέκα λεπτά μετά ο Κλέιτον έχασε μοναδική ευκαιρία να γίνει ο ήρωας του αγώνα, καθώς το σουτ του λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή βρήκε στο δοκάρι.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 0-0, σε ένα ματς που είχε λίγες φάσεις, αρκετά νεύρα και δυνατά μαρκαρίσματα.Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου):  Σέτκους, Βενέτης, Ζορμπάς (79' Χαβίτο), Ναγιάρ, Καϊκούτ (65' Κόντος), Μαρκόφσκι, Σιόντης, Ντιμιτρόφσκι, Ανδρεόπουλος, Ζουμπουλάκης, Φάμπιο (89' Γεωργακόπουλος)

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου):  Κυριακίδης, Μπέρτος Γουάλας, Σολτάνι, Βάλτερ Μπαλούφο (56' Κλέιτον), Βασιλακάκης, Παπαστεριανός (66' Λουσέρο), Φλίσκας (46' Ομπόντο), Καπετάνος, Λισγάρας, Καρυπίδης. Ο MVP: Κλέιτον. Με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο έδωσε «πνοή» στο σύνολο του Λουτσέσκου κι αποτέλεσε τον οργανωτή της, έχοντας και την καλύτερη ευκαιρία του αγώνα.Ο Σκληρός: Ο Φάμπιο ήταν εκείνος που προσπαθούσε περισσότερο για την Κέρκυρα, έχοντας και μία από τις ελάχιστες καλές της ευκαιρίες στην αναμέτρηση.Ο Αόρατος: Ο Βάλτερ δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του κι αντικαταστάθηκε στο 56' από τον Σίλβα Κλέιτον.Ο Πεσμένος: Καϊκούτ. Ο επιθετικός της Κέρκυρας δεν προσέφερε τα αναμενόμενα στην ομάδα του κι έδωσε τη θέση του στον Κόντο στο 65'.Η Γκέλα: Δεν υπήρχε κάποιο αξιοσημείωτο λάθος από πλευράς παικτών ή προπονητών στον αγώνα.Η Στιγμή: Το δοκάρι του Κλέιτον στο 80'. Ο Βραζιλίανος μεσοεπιθετικός είχε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, ερχόμενος από τον πάγκο και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, ωστόσο το πολύ ωραίο σουτ που έπιασε κατέληξε στο δοκάρι του Σέτκους κι απομακρύνθηκε.Η Διαιτησία: Ο Γιώργος Δασκαλόπουλος είχε να αντιμετωπίσει αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα, μοιράζοντας επτά κίτρινες κάρτες ενώ σε φάση που διαμαρτυρήθηκαν οι Φαίακες, για χέρι σε κεφαλιά του Μαρκόφσκι μέσα στην περιοχή, ο «άρχοντας» του αγώνα πήρε σωστή απόφαση κι δεν έδειξε την εσχάτη των ποινών. Οι Στρατηγοί: 4-2-3-1 για τον Γρηγορίου, ο οποίος είδε τον Βενέτη να επιστρέφει στην ομάδα, έπειτα από την τιμωρία του. Στο 79' πέρασε στον αγώνα τον Χαβίτο, ο οποίος έδωσε κάποιες λύσεις στην ομάδα του.

4-3-2-1 για τη Ξάνθη, με τον Λουτσέσκου να περνάει τον Ομπόντο στη θέση του Φλίσκα με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά και τον Κλέιτον στη θέση του Βάλτερ προκειμένου να δώσουν ώθηση στους Ακρίτες.Η Εξέδρα: Το γήπεδο μπορεί να μην ήταν γεμάτο όμως βρέθηκε αρκετός κόσμος προκειμένου να παρακολουθήσει από κοντά την αναμέτρηση. Επιπροσθέτως, ταξίδι από τη Ξάνθη έκαναν και φίλοι της ακριτικής ομάδας.Δείτε ξανά το live της αναμέτρησης...