Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς με διάθεση να ρίξει το τέμπο, να ελέγξει απόλυτα την κυκλοφορία της μπάλας με σίγουρες πάσες ώστε να μην δεχθεί αντεπιθέσεις και να ψάξει το γκολ με υπομονή. Στο ίδιο διάστημα ο Πανιώνιος έδωσε χώρο στο φιλοξενούμενο αναζητώντας μια καλή αντεπίθεση με τους Κολοβό, Μπουμάλ στα άκρα να δείχνουν διάθεση για να πάνε στο ένας εναντίον ενός.

Οι Πράσινοι κατάφεραν να δημιουργήσουν ουσιαστικά μια και μοναδική φάση στο 25ο λεπτό όταν ο Μπαϊράμι σέντραρε «γλυκά», η μπάλα πέρασε πάνω από τον Ρισβάνη και ο Μπεργκ ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι έπιασε περισσότερο... αέρα παρά μπάλα χάνοντας την ευκαιρία.

Ο αγώνας συνεχίστηκε σε χαμηλό ρυθμό αλλά ο Πανιώνιος άρχισε να ψάχνει όλο και περισσότερο τον Μπουμάλ από δεξιά, παρατηρώντας τη δυσκολία του Χουχούμη να τον περιορίσει. Σε προσπάθεια από τα δεξιά προήλθε η φάση του κερδισμένου κόρνερ στο 33ο λεπτό απ’ όπου προέκυψε το γκολ για τους Κυανέρυθρους. Το κόρνερ εκτελέστηκε στο πρώτο δοκάρι, ο Ζέκα απομάκρυνε με κεφαλιά όμως οι Πράσινοι είχαν ξεχάσει ένα μέτρο έξω από τη μεγάλη περιοχή τον Μπουμάλ, ο οποίος με ασύλληπτο σουτ έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του Στιλ.

Το γκολ έδωσε φτερά στους γηπεδούχους και εκνεύρισε τους φιλοξενούμενους. Λίγο έλειψε μάλιστα ο Πανιώνιος να φύγει στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο γκολ. Στο 40’ ο Μπουμάλ σέντραρε από δεξιά και βρήκε ανενόχλητο σχεδόν στη μικρή περιοχή τον Ιμπαγάσα όμως η κεφαλιά του τελευταίου έφυγε άουτ.Επιθετική πνοή

Χρειάστηκε πρώτα να «πετάξει» ένα ημίχρονο με τον στατικό και εκτός κλίματος αγώνα Μπαϊράμι για να αλλάξει σύστημα και φιλοσοφία ο Παναθηναϊκός. Στη θέση του Σουηδού μπήκε ο Καρέλης τροποποιώντας το σύστημα σε 4-4-2. Αυτό σε συνδυασμό με την πίεση να ισοφαρίσει για να μπει γρήγορα στο ματς, δημιούργησε μια μόνιμη εικόνα στον αγώνα. Τον Παναθηναϊκό με διάθεση να δημιουργήσει και τον Πανιώνιο να αμύνεται.

Παρά ταύτα η παραγωγή φάσεων για τον Παναθηναϊκό ήταν μικρή. Ο Πανιώνιος ώθησε το Τριφύλλι να παίξει από τα άκρα και εκεί οι επιλογές των φιλοξενούμενων ήταν ελάχιστες με Ζέκα και Χουχούμη να έχουν κακές επιλογές και μηδαμινή βοήθεια.

Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 66ο λεπτό όταν ο Πράνιτς έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Γιαννακόπουλος φάνηκε να ελέγχει την πορεία της μπάλας αλλά έφυγε από την αγκαλιά του δίχως να καταλήξει στα δίχτυα αφού χτύπησε στο ένα χέρι του και πήγε κόρνερ.

Στο 75’ ο Παναθηναϊκός άγγιξε την ισοφάριση σε αναστάτωση στην περιοχή του Πανιωνίου με τον Πέτριτς να βρίσκει λίγο χώρο και να πιάνει βολέ με τη μπάλα να παίρνει πορεία στο «παραθυράκι» αλλά ο Παντίδος κατάφερε με κεφαλιά να αποκρούσει.

Για να έρθει η ισοφάριση στο 78’ χρειάστηκε διπλή προσπάθεια. Αρχικά ο Δώνης έπιασε βολέ που απέκρουσε στην αριστερή γωνία ο Γιαννακόπουλος, ο Κλωναρίδης έτρεξε και μάζεψε τη μπάλα από πλάγια, γύρισε γρήγορα τη μπάλα στην καρδιά της περιοχής όπου ο Μπεργκ με απευθείας σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε για τα καλά στα καρέ του τον Πανιώνιο χάνοντας αλλεπάλληλες ευκαιρίες να σκοράρει. Στο 82’ σε κόρνερ του Χουχούμη, ο Σίλντενφελντ γύρισε με κεφαλιά τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι όπου ο Ταυλαρίδης κέρδισε στον αέρα τους αντιπάλους του όμως η μπάλα κόντραρε στον Παντίδο και κατέληξε κόρνερ. Στο 84’ ο Χουχούμης σούταρε από πλάγια αριστερά και ο Πέτριτς με τακουνάκι έστειλε τη μπάλα στα χέρια του Γιαννακόπουλου.Παιχνίδι ροκ

Τα τελευταία λεπτά του ματς έγιναν απίθανες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Στο 87’ ο Πανιώνιος έχασε την ευκαιρία του αγώνα όταν κέρδισε πέναλτι αλλά ο Κολοβός νικήθηκε από τον Στιλ. Από το ριπλέι, πάντως, φαίνεται πως δεν υπάρχει πέναλτι, αφού ο Σίλντενφελντ βρίσκει την μπάλα και όχι τον παίκτη του Πανιωνίου. Από την απομάκρυνση της μπάλας στο κόρνερ που κέρδισε ο Πανιώνιος, ο Παναθηναϊκός έφυγε στην κόντρα με πέντε παίκτες έναντι δύο, όμως όλες οι επιλογές έγιναν λάθος και το γκολ χάθηκε. Στο 90’ ο Γιάννου έκανε δυνατό σουτ και ο Στιλ απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός έχασε άλλες δύο σημαντικές φάσεις τη μία από λάθος κοντρόλ του Πέτριτς απέναντι από τον Παπαδόπουλο και την άλλη από κακή τοποθέτηση σώματος του Πράνιτς που έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά από το ύψος του πέναλτι.

Και κάπως έτσι πέταξε η ευκαιρία του Παναθηναϊκού να διεκδικήσει τον τίτλο…ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Τασουλής, Παντίδος, Ρισβάνης, Μητρόπουλος, Κόρμπος, Μπουμάλ (80’ Μπούζας), Κολοβός (90’+3’ Μασούρας), Ιμπαγάσα (54’ Πάνος), Γιάννου. ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αναστασίου): Στιλ, Χουχούμης, Σίλντενφελντ, Ταυλαρίδης, Λαγός (62’ Δώνης), Ζέκα, Πράνιτς, Μπαϊράμι (46’ Καρέλης), Πέτριτς, Ατζαγκούν (76’ Κλωναρίδης), Μπεργκ.O MVP: Ο Νίκος Παντίδος πλήγωσε την ομάδα που ανδρώθηκε ποδοσφαιρικά (ξεκίνησε από το φυτώριο του Παναθηναϊκού). Παρότι ο Πανιώνιος δέχθηκε πολλές φάσεις, ο ίδιος έκανε ό,τι μπορούσε για να αποτρέψει την παραβίαση της εστίας της ομάδας του.Ο Σκληρός: Ο Παύλος Μητρόπουλος ξεπέρασε με την ανοχή του διαιτητή το όριο. Μόλις με τη συμπλήρωση 13 λεπτών είχε κάνει δύο μαρκαρίσματα στη μεσαία γραμμή και τα δύο για κίτρινη κάρτα.Ο Αόρατος: Ο Εμίρ Μπαϊράμι είχε να αγωνιστεί ενάμισι μήνα βασικός. Ο Αναστασίου είχε την έμπνευση και με την ενέργειά του να τον αντικαταστήσει στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου φάνηκε να παραδέχεται το λάθος του.Ο Πεσμένος: O Τάσος Λαγός έκανε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του με τον Παναθηναϊκό. Βρέθηκε σε κακή μέρα τόσο ανασταλτικά όσο και στη βοήθεια προώθησης του παιχνιδιού. Η Γκέλα: Στο 73’ ο Παντίδος γύρισε τη μπάλα από απόσταση στον Γιαννακόπουλο, αυτός με μηδαμινή πίεση έκανε τσαφ και εάν η μπάλα είχε περισσότερη δύναμη θα κατέληγε στα δίχτυα του. Τελικά την πρόλαβε.Η Στιγμή: Στο 87’ ο Πανιώνιος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γιάννου από τον Σίλντενφελντ. Το εκτέλεσε ο Κολοβός και το απέκρουσε στη δεξιά γωνία ο Στιλ.Η Διαιτησία: Ο Μάνταλος έκανε κακή διαιτησία. Πήγε να βγάλει το ματς χωρίς κάρτες επιτρέποντας τα πολύ σκληρά μαρκαρίσματα και ιδίως στο πρώτο ημίχρονο από παίκτες του Πανιωνίου. Χάρισε τέσσερις κίτρινες στον Πανιώνιο –οι τρεις στο πρώτο 45λεπτο- και τρεις στον Παναθηναϊκό. Δύσκολη η φάση του πέναλτι του Πανιωνίου με τον Σίλντενφελντ να σκίζει τα ρούχα του ότι δεν έκανε τίποτα και το ριπλέι να δικαιώνει τον ποδοσφαιριστή του Παναθηναϊκού. Οι Στρατηγοί: Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Πανιώνιο ο Μαρίνος Ουζουνίδης. Ο Γιαννακόπουλος υπερασπίστηκε την εστία, Αργυρόπουλος και Τασουλής δεξί και αριστερό μπακ αντίστοιχα, Παντίδος και Ρισβάνης στόπερ, Μητρόπουλος και Κόρμπος αμυντικά χαφ, ο Μπουμάλ και ο Κοβολός εξτρέμ, ο Ιμπαγάσα επιτελικό χαφ και ο Γιάννου προωθημένος.

Εκπλήξεις επεφύλαξε ο Γιάννης Αναστασίου στην ενδεκάδα με σχηματισμό 4-3-2-1. Ο Στιλ έπαιξε τερματοφύλακας, ο Ζέκα δεξί μπακ, ο Χουχούμης αριστερό μπακ, οι Σίλντενφελντ, Ταυλαρίδης στόπερ, ο Λαγός αμυντικό χαφ με τον Πράνιτς στα αριστερά του και τον Ατζαγκούν στα δεξιά του, τους Μπαϊράμι και Πέτριτς στα «φτερά» του Μπεργκ. Στο δεύτερο ημίχρονο το σύστημα γύρισε σε 4-4-2 με τον Καρέλη να παίρνει τη θέση του Μπαϊράμι και να πηγαίνει στο πλευρό του Μπεργκ με τον Πέτριτς σε ελεύθερο ρόλο πια.Η Εξέδρα: Περίπου 4.000 κόσμο είχε στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης με την εξέδρα των οργανωμένων να δίνει παλμό. Δεν έλειψαν κλασικά κάποια μπουκάλια προς τους παίκτες του Παναθηναϊκού.